Ar smaidu Oktobra svētkos 8

Padomju laikā katru gadu 7. novembrī

svinēja Oktobra revolūcijas gadadienu

Valkas kultūras namā notika tradicionālie grāmatu svētki. Svētki kā jau daždien svētki, taču šoreiz tie izcēlās ar sarkanās zupas ēšanu visnotaļ "sarkanā" gaisotnē.

 

Visiem svētku apmeklētājiem bistro "Jumis" īpašniece Albīna Kārkliņa, kura gan neesot bijusi nedz oktobrēns, nedz pionieris, ar saviem palīgiem - pionieru kaklautos tērptajiem Smiltenes tehnikuma praktikantiem topošajiem ēdināšanas servisa speciālistiem Haraldu Utānu un Ediju Teteri - pasniedza bļodiņu īsta boršča. To vārījuši abi puiši. Ideja, ka šī akcija jārīko bijušo komunistisko svētku gaisotnē, pieder Valkas rajona padomes Kultūras nodaļas vadītājai Līgai Lānei.

 

A. Kārkliņa smej, ka tam laikam raksturīgās alumīnija bļodiņas un karotes nespējusi sarūpēt, tomēr kopumā gaisotne patiešām bija pseidonostalģiska. Centrā dižojās kičīgi izkrāsots Ļeņina krūšutēls. "To mums aizlienēja autoservisa "Parks KM" īpašnieks Vitālijs Mikāns. Uzprišinājām, nomazgājām Voldiņam muti, un viss ir kārtībā. Savukārt Brežņeva bildi mums iedeva pilsētas bibliotēka. Šos svētkus atzīmējām ar visu tiem pienākošos godu un cieņu," smaida kultūras nama saimnieks Aleksandrs Gruntmanis.

 

Pionieru atribūtiku palīdzēja sarūpēt Valkas novadpētniecības muzeja speciālisti. "Atceros, ka Maija un Oktobra svētki pārmaiņus notika gan Valkā, gan Valgā. Katram laikam un varai savas izpausmes," prāto muzeja darba speciāliste Ligita Drubiņa. A. Kārkliņa piebilst, ka Oktobra svētkos parasti saluši. Lai no tā izvairītos, daudziem kabatā bija kāds "graķītis", un tiklīdz aukstums sāka kost vaigos un kaulos, tad malks grādīgā dzēriena palīdzēja atgūt labsajūtu vai patriotiskās jūtas.

 

Tagad šīs atmiņas šķiet interesantas. Tiesa, aptaujātie bērni neko nezināja par pionieriem un Oktobra sociālistisko revolūciju. "Es tikai gadu sabiju pionieros. Mainījās varas. Mums šis datums ir parasta diena, bet bērniem nav pat mazākās nojausmas par tā datuma agrāko nozīmi," stāsta Strenču vidusskolas skolotāja Marika Kalve. Savukārt cēsniecei Guntai Kraučunai šis datums ir zīmīgs ar to, ka dēlam ir dzimšanas diena.

 

 

"Viņš piedzima, un pēc divām dienām 1982. gadā nomira Brežņevs. Toreiz domājām, ka bērnam ir veicies, jo dzimšanas dienā paredzamas divas brīvdienas. Kurš tolaik varēja iedomāties, ka tik strauji mainīsies valdīšanas," stāsta G. Kraučuna. Oktobrēnos un pionierus viņa iestājusies, taču komjaunatnē no visas Cēsu 1. vidusskolas klases iestājies tikai viens puisis. Viņasprāt, Cēsis allaž bijusi dumpīga pilsēta ne tikai muzikālā, bet arī pretpadomju izlēcienu ziņā.

Komentāri 8

Labais

Radoša ideja, perfekta realizācija, garšīga zupa un graķītis vietā ... Labais!

pirms 12 gadiem, 2008.11.09 12:01

ZwAigZn*Te :)*

Piedalījos arī pati :)
Ļoti patika :)
Zupa bij garšīga :)
vienīgais mīnus :(
viens vīrietis kurš vadīja šo pasākumu dalīja viesiem šņabi!!!
tas bij tik pretīgi verams ka citreiz nebūs šādi atgadījumi
Bet labi ir arī tas ka paziņoja ka var arī telpās iekļūt dūmi
Tā vienreiz notika un smirdēja !!!
bet tad es sapratu, jo tie bij dumi ...

pirms 12 gadiem, 2008.11.09 19:15

Tofiks

interesantākais tas, ka izrādās, tajā laikā neviens nav bijis oktobrēns, pionieris...:D:D:D Jau toreiz visiem bijuši piesprausti auseklīši:D

pirms 12 gadiem, 2008.11.09 19:22

rudaa

piedalijos un man looti patika! gaisotne bij ka agrak,atminjas.. ja tas virietis ar brillem un usam uzstajigi leja snabi,bet tas ta bij domats un viss ok

pirms 12 gadiem, 2008.11.09 20:10

hm

nezinu, man gan liekas ka nav jasvin padomju savienības svētki, jo kā nekā viņi mūs okupēja.

pirms 12 gadiem, 2008.11.09 20:25

Nevajag

Nevajag nekādus padomju stila pasākumus.Ne ,it kā nenopietni,ne kā citādi.Viss padomijā sastrādātais nav bijis nekas pozitīvs.Arī tekstā piesauktie,lielākai daļai latviešu,un vismaz domājošiem cilvēkiem ,nekad nav bijuši svētki.Nevajag parodijas "sarkanās Valkas" garā,jo vienreiz jau tas "sarkanums" pilnīgi pamatoti ir aizslaucīts vēstures miskastē.

pirms 12 gadiem, 2008.11.10 09:12

Ina

Tie nedija svētki padomju stilā. Atgādināšu: 7. novembrī notika Valkas rajona grāmatu svētki. Šis datums tika teatralizēti "apspēlēts" pusdienlaikā pie zupas bļodas. Nedaudz butaforijas un radošā pieeja. Kolosāls efekts! Katrā ziņā man ar humora sajūtu viss ir kārtībā!
Ja kādam liekās, kā tā nevajag darīt, teikšu tā: mana paudze ir izgājusi tiem laikiem cauri. Visādi gāja, gan ar entuziasma dziesmām, gan ar sakostiem zobiem. Patīk mums tas, vai nē, bet arī tā ir mūsu vēstūre, daļa no mūsu dzīves un jaunības.

pirms 12 gadiem, 2008.11.12 14:31

Ina

Tie nedija svētki padomju stilā. Atgādināšu: 7. novembrī notika Valkas rajona grāmatu svētki. Šis datums tika teatralizēti "apspēlēts" pusdienlaikā pie zupas bļodas. Nedaudz butaforijas un radošā pieeja. Kolosāls efekts! Katrā ziņā man ar humora sajūtu viss ir kārtībā!
Ja kādam liekās, kā tā nevajag darīt, teikšu tā: mana paaudze ir izgājusi tiem laikiem cauri. Visādi gāja, gan ar entuziasma dziesmām, gan ar sakostiem zobiem. Patīk mums tas, vai nē, bet arī tā ir mūsu vēstūre, daļa no mūsu dzīves un jaunības.

pirms 12 gadiem, 2008.11.12 14:38

Kultūra un Izklaide