Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ar stingrību uzturību, maigumu un sievišķīgu piekāpību

Valmierā, mākslas galerijā "Laipa" līdz 4. martam apskatāma mākslinieces Baibas Cālītes personālizstāde "Neprātīgā dejā".

 

Māksliniece ir piedalījusies izstādēs Helsinkos (Somijā), Nanci (Francijā), Rīgā un citās Latvijas pilsētās, bet ar savu pirmo personālizstādi iepriecināja cēsniekus - dzimtā novada iedzīvotājus un tās viesus.

 

Baiba mākslas izglītību ieguva Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā, vēlāk - Latvijas Mākslas akadēmijā. Pusgads tika pavadīts Lielbritānijā, Sanderlandes universitātes Keramikas un stikla mākslas nodaļā, kur tika apgūta pūstā stikla tehnika.

 

 

Māksliniece stāsta, ka ir iemīlējusi pūstā stikla tehniku, tās veidošanas procesu, kad augstā temperatūrā, stiklam līstot, to var veidot pusstundu, stundu vai vairāk un tad tas sastingt iecerētajā pozā. "Šī tehnika un materiāls prasa fizisku izturību, stingrību, prāta asumu, bet vienlaikus arī maigumu un sievišķīgu piekāpību," atzīst Baiba.

 

 

Savā radošajā darbībā viņa izmanto dažādus materiālus un tehnikas, kas veidoti ar rokām. Darbi ir vienreizīgi, neatkārtojami un pieejami tikai vienā eksemplārā.

 

Kā stāsta pati māksliniece, visbiežāk par viņas darbu vispatīkamāko un satraucošāko iedvesmas avotu kalpo aktīvais dzīvesveids - nemitīga kustība. Tā iedvesmo kā vējš, kas pluina koku lapotni, kas saceļ jūru krāšņos viļņos, cilvēki, kas kustās visapkārt, tas viss veido brīvas kustības mākslinieces prātā.

 

 

B. Cālīte svārstās kopā ar pretrunīgo laiku starp alkām pēc klusuma un nespēju panest klusumu, starp bailēm no trokšņa un nemācēšanu bez trokšņa iztikt. "Šajā izstādē viņa rāda, kā sajūt šo pasauli - strauju kā upi, bangojošu kā jūru, lokanu kā koku galotnes un, protams, krāsainu - dzīvespriecīgos toņos," stāsta izstāžu kuratore Anita Lāce.

 

Līdz 4. martam mākslas galerijas "Laipa" mazajā zālē ir apskatāma izstāde "Pūdnīku skūla pēc 18". "Pūdnīku skūlu" pārstāv Latgales keramiķi Evalds Vasiļevskis, Staņislavs Viļums, Aivars Ušpelis, Ilmārs Vecelis, Lilija Zeiļa, Aiga Dātava,Valentīns Petjko, Pēteris Gailums un Viola Bīriņa, kas tikai nesen sākusi iemēģināt savus spēkus darbojoties ar mālu. Izstādes kopējo noskaņu papildina Ulda Muzikanta fotogrāfijas un Gundegas Muzikantes zīmējumi.

 

Šī kopa ir radošs kolektīvs, kas rūpējas par tradicionālās podniecības saglabāšanu, nelieto industriālās un keramikas lietotāju veselībai kaitīgās tehnoloģijas un izstrādājumu apdedzināšanu veic "bedres" tipa malkas keramikas apdedzināšanas cepļos.

 

Podnieku principi balstās uz atziņām, ka amatniekam jāmācās no materiāla, bet par īstu ar tradicionālās podniecības izstrādājumu var dēvēt tikai to, kura izgatavošanā saglabāta tradicionālā tehnoloģija.

Kultūra un Izklaide