Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bibliotēkas godina dzejnieces un gleznotājas piemiņu 1

Godinot 18. martā mūžībā aizgājušo dzejnieci un gleznotāju smiltenieti Birutu Žurovsku, daudzas rajona bibliotēkas iekārtojušas izstādes viņas piemiņai.

 

Mākslinieces dzejoļu grāmatas un viņas dzīvei un daiļradei veltītas publikācijas izstādē līdz Lieldienām Variņu bibliotēkā izlikusi arī tās vadītāja Mudīte Pavasare.

 

Izstādi viņa atvēra, tiklīdz interneta portālā ziemellatvija.lv izlasīja sēru vēsti par mākslinieces aiziešanu viņsaulē.

 

"Man šī vēsts bija ļoti sāpīga. Dzejniece bija solījusi maijā atbraukt uz mūsu pagastu, taču šī gaidītā tikšanās vairs nenotiks," skumst M. Pavasare. Arī viņa ir B. Žurovskas talanta cienītāju vidū, jo uzrunājot viņas dzejoļu sirsnība un patiesums.

 

Māksliniece vēl nesen plānoja nākotni - gan tikšanos ar lasītājiem, gan savu gleznu izstādes, kuras jau bija apsolījusi Smiltenes pilsētas un Bilskas bibliotēkām. Visas ieceres izdzēsa slimība.

 

"Ar prātu vēl nevaru aptvert Birutas zaudējumu. Ir sajūta, ka viņa joprojām ir starp mums ar savām dzejas grāmatām un gleznām un arī paliks kopā ar mums," saka Smiltenes pilsētas bibliotēkas bibliogrāfe Alda Liuke.

 

Visu aprīli Smiltenes pilsētas bibliotēkas abonementa daļā varēs apskatīt B. Žurovskas piemiņai veltītu izstādi: viņas dzejas grāmatas, trīs gleznas, kas ir autores dāvana bibliotēkai, un materiālus par mākslinieci no iestādes novadpētniecības fonda.

 

Pēc vēsts par B. Žurovskas aiziešanu daudzi lasītāji, pārsvarā sievietes, ver bibliotēku durvis nolūkā vēlreiz lasīt viņas dzeju.

 

Kaut arī dzejnieces vairs nav mūsu vidū, netieša tikšanās ar viņu vēl notiks. Tiks izdots pēdējo, vēl nepublicēto B. Žurovskas dzejoļu krājums ar autores gleznu reprodukcijām. Mākslinieces tuviniekiem - māsai un bērniem - to sakārtot palīdzēs dzejniece Marika Svīķe un izdevējs Gunārs Liedags.

 

"Kaut arī Biruta bija cienījamos gados, viņa aizgāja radošo spēku briedumā. Cik viņu atceros, vienmēr bija ļoti radoša un dzīvespriecīga," teic G. Liedags. Viņš sagatavojis izdošanai septiņas dzejnieces grāmatas, sākot no pirmā krājuma "Līdz rudenim", kas nāca klajā 2002. gadā.

 

B. Žurovskas pēdējais autorizdevums "Iziet caur dzīvi" pie lasītājiem devās 2008. gadā. Tā ievadā autore rakstījusi zīmīgus vārdus: "Dažkārt skumju nomāktu cilvēku gribas iepriecināt un sacīt labus vārdus. Man šķiet, ka visvieglāk to var pateikt ar dzejas rindām.

 

 

Arī atmiņās pakavēties tā var vislabāk. Jo domas bieži grib atgriezties pie dzīvē aizvadītiem skaistākiem brīžiem, sevišķi tad, kad gadi jau virzās uz novakari. Es ceru, ka, lasot šīs rindas, kāds domās ieskries savos jaunības dārzos, iebridīs palsajos miglas vālos vai biežāk skatu uz tālē peldošu mākoņu pusi pacels."

 

Bērēs bija daudz ļaužu. Diena bija apmākusies, ar slapju sniegu. Taču brīdī, kad mākslinieci guldīja zemes klēpī Smiltenes pilsētas kapsētā, uz mirkli uzspīdēja saule.

 

Ikviens, kurš pazinis Birutu Žurovsku, atcerēsies viņas sirsnību, dvēseles inteliģenci un dāsnumu. Nevar noticēt, ka māksliniece vairs nav mūsu vidū. Šķiet, viņa vēlreiz nāks pretī Smiltenes ielās, taujāta pieticīgi stāstīs, kādas radošās ieceres ir padomā, vai pat izrādīs jaunākās gleznas savā mājā Smiltenes pagastā. Skumji, ka tā vairs nenotiks nekad.

 

Rīt mākslinieci ar klusuma brīdi pieminēs Variņu tautas namā koncertā, kuru sniegs Ata Auzāna Daugavpils Oranžais koris.

Komentāri 1

..!

Jā,tiešhām žēl , es pati vēl nevaru noticēt un tikt pāri , ka mana vecāmamma ir gūldīta zemes klātajos palagos ! . :(

pirms 9 gadiem, 2009.10.20 17:50

Kultūra un Izklaide