Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bites “izrok” ejas pilsētas centrā 8

Dārza ielas nogāze pie Smiltenes Centra vidusskolas šomēnes piesaista vērīgāku garāmgājēju uzmanību. Nogāzi lielā platībā izrobo sīki caurumiņi jeb ejas. To tuvumā lido vai zemē rosās bišveidīgi kukaiņi.

 

Kukaiņu "koloniju" pamanījusi arī Centra vidusskolas skolotāja Līga Krūmiņa - Krīgere un pastāstīja par to "Ziemeļlatvijai", kā par, viņasprāt, interesantu parādību.

 

"Tās nav ne lidojošas skudras, kas mēdz dzīvot smiltīs, ne arī lapsenes vai kamenes, kuras latvieši dēvē par zemes biti," stāsta Līga.

 

Redzētā iespaidota, viņa internetā sāka meklēt informāciju par smilšu biti un pēc latīniskā nosaukuma "andrena" uzgāja informāciju vācu valodā. Smilteniete uzzināja, ka šīs bites dzīvo smilšainā zemē un viņām patīk siltums.

 

Biškope smilteniete Lilita Medne savukārt sauc viņas par zemes bitēm un šonedēļ pamanījusi veselu baru rokamies smiltīs priežu sila malā netālu no savas medus bišu dravas Blomes pagastā.

 

"Tas nav nekas neparasts. Domāju, ka bites ņem tur zemi vai meklē kādas vielas, bet pastāvīgi tur arī varētu nedzīvot," saka L. Medne.

 

Ja bites parādījušās pilsētas centrā tuvu skolai, tad bērniem nevajag viņas aiztikt un kaitināt. Bites bez iemesla cilvēkiem nedzels.

Komentāri 8

bite

Nu kāpēc uzreiz tā, tas taču ir normāli ka uzraksta

pirms 10 gadiem, 2009.04.30 15:31

Var redzēt, ka Krīgerei nav ko darīt. Būtu labāk pildījusi savus tiešos pienākumus darbā, nevis ākstījusies. Par ko viņai tiek maksāta alga.

pirms 10 gadiem, 2009.04.30 17:25

eliksīrs

mums zemgalē arī uz piebraucama ceļa kas ved uz mūsu villu jau trešo gadu vasarās rosās
zemes bites,taisa,tīra aliņas,interesanti vērot,pakaļkājas spalvainas kā adītās suņuvilnas
zeķītes,parastajam bitēm tā nav!Un apbrīnojami cik daudz ziedputekšņu kanniņu ap kājām,laikam spalviņām labi līp klāt.Pašas arī tādas dzeltenīgas-skaistas!To ceļa posmu mēs norobežojām ar kociņiem,stieplītem un lentītem lai pasargatu viņu dzīves telpu no cilvēka iejaukšanās-auto riepām.
Meklēju info par viņām internetā un uzgāju šo rakstu, no kura uzzināju viņu latīnisko nosaukumu -paldies direktorei LīGAI Krūmiņai-Krīgeres kundzei,jā, bites bieži sadzeļ
bērnus un daudziem ir stipra alerģija-( kā esmu dzirdējis no vecaku stāstiem),direktoram par to visu vēl jāatbild,malacis ka pievēršat
uzmanību apkārt notiekošajam!

pirms 10 gadiem, 2009.08.07 11:01

eliksīrs

atvainojos, paldies par info-skolotajai Līgai Krūmiņai-Krīgerei!

pirms 10 gadiem, 2009.08.07 11:10

Pēteris

mjā. šādas bites arī dzīvo pie mums - Matīšu pagastā.

pirms 8 gadiem, 2011.07.10 15:45

Skumjā

Interesanti, ka tiem, kurus pašus nekas neinteresē, kaitina, ka kāda - patiešām SKOLOTĀJA- ievēro visu, kas notiek dabā. Vakar, kaplējot dārzu Rēzeknes pusē, atklājām palielu eju pa kuru iekšā un ārā lidoja zemesbites. Nezinu, kā viņu māja izskatījās pirms mūsu barbariskā iebrukuma, bet būs interesanti to pavērot, jo atstājām bites sakopt mūsu nejauši nodarīto postu viņu mājai.

pirms 7 gadiem, 2011.08.31 15:07

Kultūra un Izklaide