Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Čipsiem Latvijā - 40 gadi! 10

Jūsu pārlūkprogrammā šis attēls varētu nebūt redzams. Šogad aprit 40 gadi, kopš Latvijā likti pamati čipsu ražošanas industrijai - 1971.gadā Ādažu kolhozā tika uzsākta sāļo uzkodu ražošana.

Teju pusgadsimta laikā  nozare attīstījusies gan ražošanas tehnoloģiju jomā, gan produkcijas daudzveidībā. Pašos pirmsākumos uz lietotām iekārtām, kas atvestas no Krievijas, tika ražoti vien leģendārie „Kartupeļu salmiņi" un „kraukšķīgie" čipsi. Savukārt šobrīd Latvijā ražoto čipsu un sāļo uzkodu sortimentā ir vairāk kā 30 dažādi produkti.       Sāļo uzkodu ražošana Ādažu kolhozā  pirms 40 gadiem ir pirmsākums arī  iecienīto Ādažu čipsu ražošanai, ko šodien ražo Latvijā vadošais čipsu un sāļo uzkodu ražotājs AS Latfood. Tieši šogad Ādažu čipsi aprit 40 gadu jubileja - tieši tikpat, cik čipsu ražošanas industrijai Latvijā.  

 

Vēsture Latvijā sākas ar Maskavas salmiņiem un čipsu deficītu

       Pirmsākumi čipsu ražošanai meklējami 1971.gadā, vēl Padomju Savienības laikā, kad uz Latviju tika atvestas pirmās ražošanas iekārtas, kas Krievijā tika norakstītas. Sadarbībā ar Maskavas uzņēmumu „Kolos" uz iekārtām 1971.gadā kolhozā „Ādaži" sāka ražot Ādažu čipsi vectētiņu - „kartupeļu salmiņus".

 

      1972.gadā no Holandes firmas tika nopirktas jaunas iekārtas, ar kurām turpināja ražot „Maskavas kraukšķošos kartupeļu salmiņus". Tos ražoja līdz pat 1985.gadam. Līdzās čipsiem ražoja arī kartupeļu cieti. Tiesa, šajā laika periodā kartupeļu čipsus praktiski nevarēja nopirkt, jo tie bija deficīts.

 

      Kopumā no 1972. -  1988.gadam kolhozā „Ādaži" gada laikā vidēji tika saražotas 650 tonnas „kartupeļu salmiņu" un 100 tonnas kartupeļu cietes.  

 

Kartupeļu frī  ēra Latvijā

      1988.gadā  agrofirma „Ādaži" kopīgi ar somu kompāniju „RAISIO"  uzsāka jaunas rūpnīcas projektēšanu, kas ekspluatācijā tika nodota 1992.gada pirmajā pusē. Jaunajā rūpnīcā ražoja saldētos kartupeļus frī (french fries), kas tolaik pasaulē bija kļuvis ļoti populārs produkts, arī kā viens no fast food kultūras pamatiem. Kopā ar frī kartupeļiem jaunajā rūpnīcā ražoja arī kartupeļu kroketes un plācenīšus.

 

      Jaunās rūpnīcas kartupeļu noliktavas kapacitāte bija 15 000 tonnas, savukārt jaunās rūpnīcas jauda vienā stundā bija 1500 kg frī kartupeļu un 1000 kg kartupeļu krokešu un plācenīšu. 

 

Īstos kartupeļu čipsus sāk ražot pēc veiksmīga eksperimenta

      Ņemot vērā, ka saldētajiem frī kartupeļiem lielu konkurenci radīja imports no Polijas par krietni lētākām cenām, 1992.gadā tika pieņemts lēmums attīstīt kartupeļu čipsu ražošanu. Visupirms tos vienkārši pamēģināja uzcept uz esošajām ražošanas iekārtām.  Iecerētais izdevās, un „recepte" īsto kartupeļu čipsu ražošanai Latvijā bija atklāta.

 

      Nākamie soļi bija fasēšanas iekārtu iegāde un eksporta plānu attīstība - proti, jau pašos pirmsākumos bija skaidrs, ka Ādažos saražotie kartupeļu čipsi tiks piedāvāti arī eksporta tirgos.  

 

Latvijas čipsi pasaulē iziet ar izcilu kvalitāti

      1993.gadā  Ādažos tika nodibināts uzņēmums AS Latfood, kurā nepilnu gadu vēlāk uzstādīja čipsu ražošanas līniju ar jaudu 120 kg stundā. Īstie kartupeļu čipsi, kādus tos pazīstam arī šodien, patērētājiem pirmo reizi tika piedāvāti 1994.gadā.

 

      AS Latfood ražotie kartupeļu čipsi eksporta tirgos pārsteidza ar augsto kvalitāti, īsā laikā kļūstot par konkurentu tādiem nozares smagsvariem kā Lays, Estrella u.c.

 

      Augsto produkta kvalitāti nodrošināja izejvielas - kartupeļi, izvēlētā eļļa, garšvielas, kā arī produkta augstvērtīgais iepakojums (speciāls gaismas, gaisa un mitruma necaurlaidīgs iepakojums), kvalitatīva kontroles sistēma u.c.  

 

Pirmie čipsi  - ar paprikas garšu

       Paši pirmie Ādažu čipsi bija Klasiskie čipsi bez jebkādas garšas, tikai ar sāli. Savukārt pirmie čipsi ar garšu bija ar paprikas garšu, kas tolaik bija viena no iecienītākajām garšām arī citviet pasaulē.

 

      Nākamie čipsi bija ar bekona garšu, un pēcāk čipsi ar diļļu garšu. Tikai pēc tam tika izstrādāti šobrīd vieni no iecienītākajiem čipsiem - čipsi ar siera un čipsi ar krējuma garšām.

 

      Interesanta ir vēsture čipsiem ar tomātu garšu - var teikt, ka tā radās kopā ar bērniem, kuru vidū ļoti iecienīts ēdiens bija frī vai parasti cepti kartupeļi ar kečupu.     

       Idejas un priekšlikumi par jaunajām garšām bieži nāk arī no produktu cienītājiem, ko apstiprina arī dažādi veiktie tirgus pētījumi. Sākumā tiek definēti iespējamie garšu virzieni un tiek piemeklētas garšas, kas tiek testētas gan uzņēmumā, gan ārpus tā - uzrunājot produktu mērķauditoriju. Izstrādājot jauno produktu, tiek ieguldīts liels un laikietilpīgs darbs un veikti ļoti apjomīgi pētījumi.  

 

Ādažos īpaša laboratorija kartupeļu sākotnējai sēklkopībai

      Čipsu ražošanai drīkst izmantot tikai īpaši selekcionētas kartupeļu šķirnes, kurām ir augsts cietes saturs (nodrošina kraukšķīgumu) un zems cukura līmenis (piešķir zeltaino krāsu). Ādažu čipsu ražošanai tiek izmantoti tikai un vienīgi Latvijā audzēti kartupeļi.

 

      Saglabājot tradīcijas no kolhoza Ādaži laikiem, AS Latfood pats audzē kartupeļus: uzņēmumam ir savs Agroserviss, kas nodrošina kartupeļu stādīšanas darbus un izejmateriāla sagatavošanu. Jāatzīmē, ka agrāk uzņēmuma bija arī sava laboratorija, kur ilgu laiku notika kartupeļu šķirnes „Saturna" sākotnējā sēklkopība. Šobrīd sākotnējās sēklkopības programma ir izbeigta un laboratorija vairs nefunkcionē.

 

Patlaban Ādažu čipsu ražošanai tiek atlasītas Eiropā vislabākās kartupeļu šķirnes (bāzes kategorijas sēklas materiāls), kas piemērotas tieši čipsu ražošanai un Latvijas klimatiskajiem apstākļiem, un tiek pavairotas SIA Latfood Agro. Tādējādi AS Latfood pats nodrošina pilnu ciklu Ādažu čipsu un sāļo uzkodu ražošanai

      Šobrīd uzņēmumā atrodas kopumā trīs ražošanas līnijas:

  1. čipsu ražošanas līnija kopš 1997.gada (Ādažu čipsus ar visām garšām)
  2. pelešu ražošanas līnija, kopš 1995.gada (salmiņi, kraukšķīgās sirsniņas u.c.)
  3. ekstrūderu ražošanas līnija kopš 2003.gada (siera bumbas u.c. )

 Ādažu čipsi pēc ugunsnelaimes atgūst līderpozīcijas

      2005.gada 1.martā uzņēmumu AS Latfood piemeklēja ugunsnelaime, kā rezultātā čipsu un sāļo uzkodu ražošana līdz 2006.gada rudenim tika pārcelta uz Skandināviju.

 

      Patlaban AS Latfood ir lielākā un modernākā kartupeļu čipsu un sāļo uzkodu ražotne Baltijā un kopumā piedāvā aptuveni 30 dažādus produktus. Uzņēmumā šobrīd strādā kopumā 120 darbinieki, no kuriem vairāki kolektīvā ir kopš pašiem darbības pirmsākumiem 70-os gados.  Līdzās nemainīgi augstai kvalitātei un garšai arī kolektīva saliedētība un kadru pastāvība ir viens no uzņēmuma veiksmes faktoriem.  

 

Latvijas atpūtas garša

      Kartupeļu  čipsi ir pasaulē viena no iecienītākajām uzkodām - no sākotnējā „delikateses" statusa čipsi kļuvuši par ikvienam pieejamu našķi.

 

      Arī Ādažu čipsi Latvijas iedzīvotāju vidū jau sen kļuvuši par neatņemamu un iecienītu uzkodu svētkos un brīvdienās, izklaidējoties un atpūšoties kopā ar draugiem vai ģimeni. Tamdēļ līdz ar 40 gadu jubileju mainās arī Ādažu čipsi - gan iepakojums un logo, gan filozofija, kļūstot par Latvijas atpūtas garšu.

 

        Jāatzīmē, ka 40 gadu laikā Ādažu čipsi mainījušies ne tikai vizuāli, bet arī kļuvuši draudzīgāki patērētājam, pievēršot uzmanību receptūrām un ieviešot daudz stingrākus kritērijus produkcijas ražošanā un reklamēšanā, nekā noteikts Latvijas valsts likumdošanā un ES direktīvās, kā arī pieņemts kategorijā kopumā.

 

Piemēram, atsevišķiem Ādažu čipsi produktiem sāls daudzums samazināts līdz pat 1,4 gramiem uz 100 gramiem produkta. Tāpat jāatzīmē, ka AS Latfood pievienojusies ES Memorandam par noteiktu reklamēšanas standartu medijos ievērošanu, kas paredz neizvietot produktu reklāmas raidījumos, kuru tiešā auditorija ir bērni līdz 12 gadu vecumam.

Komentāri 10

Stop!

Čipsu ražošanu vajadzētu aizliegt ar likumu! Kas tur labs ir viņos, un skolnieki tik ēd, uzdzer kolu pa virsu , bet vecāki brīnās, nu bērniem ir sabeigti kuņgi,sāp vēderi..... Vajadzētu aizliegt pārdot šo neveselīgo pārtiku bērniem tāpat kā cigaretes.

pirms 8 gadiem, 2011.11.21 15:23

nazis

Stop! 21.11.2011. 15:23:20

Kuri tad ir tie, kas čipsus atzinuši par neveselīgiem? Čipsi ir tie paši kartupeļi - galvenais C vitamīna avots (jūs laikam domājāt, ka C vitamīnu uzņem ar augļiem un dārzeņiem? Nu pamēģiniet dienā apēst 100 g citronu). Bērni intuitīvi zina, kas viņiem vajadzīgs, tāpēc arī labprāt ēd čipsus, jo to termiskās apstrādes laiks ir tikai dažas minūtes, tāpēc gandrīz visa vitamīnu deva saglabājas, nevis kartupeļu biezputru, kas vārīta divreiz un lielākā daļa vitamīnu ir jau zudusi. Tiesa, čipsos ir par daudz sāls, bet tā jau ir pensionāru asinsvadu problēma, nevis augoša bērna.
Čipsus par neveselīgiem ir atzinuši farmācijas industrijas giganti, kas tirgo vitamīnus, un visi dakteri (vai dakterīši) danco pēc viņu stabules. Arī mūsu veselības un izglītības vadoņi.

pirms 8 gadiem, 2011.11.21 21:23

cipsis

stop, neperc letos 4ipsus, lv razotas plaksninas ir labakas par labu.

pirms 8 gadiem, 2011.11.21 22:41

Braucējs

Nevajag jau katru dienu stumt lielās pakas iekšā, tad būs viss kārtībā.

pirms 8 gadiem, 2011.11.22 10:17

Signe

Visu ar mēru, man čiosi ļoti garšo, bet ēdu samērīgi, kopā ar dārzeņiem. Nav ko novelt savas veselības problēmas, ko radījis mazkustīgs d'xivesveids, un čipsiem :)

pirms 8 gadiem, 2011.12.13 10:41

Pēteris Tekteris

Galīg ***āāā

pirms 7 gadiem, 2013.02.07 13:16

Pēteris Tekteris

Šitie čipši ir galīg ***ā.
Kaut tā fabrika uzsprāgtu un čipši tāpat. :)

pirms 7 gadiem, 2013.02.07 13:15

Kultūra un Izklaide