Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Dabas vērotāja: Ziema tik ātri neatkāpsies 10

Šodienas spēcīgais sniegputenis laika vērotājai no Sedas - Emīlijai Stepanovai - liek domāt, ka ziema vēl tik ātri nebeigsies.

"Ziema turpināsies vēl labu laiku. Iespējams, pat visu aprīli," spriež pensionāre. Viņa atgādina, ka tik barga ziema piedzīvota vien pirms 24 gadiem, kad jūra bija aizsalusi tikpat tālu, cik šoziem. Jārēķinās, ka gaidāmi arī lieli plūdi, bet ūdens ātri aizplūdīs, jo zeme nav sasalusi.

Sedēniete brīdina lauksaimniekus, ka šādi laika apstākļi nelabvēlīgi ietekmē ziemāju sējumus. Viņa novērojusi, ka pēc pēdējā atkušņa uznācis sals un sniegs sasalis tik stipri kā cements. Sasalušais sniegs sējumiem uzlicis spēcīgu vāku. Jārēķinās, ka arī ūdenstilpnēs zivis varētu sākt slāpt. Šonedēļ bija arī putnu diena. "Putni jau nezina, kas tos te sagaida - bads un nāve," spriež laika vērotāja.

E. Stepanovas novērojumi dabā liecina, ka vasara varētu būt silta, bet tikai tās otrā puse. Vasaras sākums varētu būt mitrs un lietains, bet jau tad mežos var sākt meklēt sēnes, kas aug lielās grupās, piemēram - sviesta beciņas, arī baravikas. Par to liecina tas, ka alkšņiem un bērziem ir daudz un spēcīgu pumpuru.

"Aizejiet uz mežu un pavērojiet, kādi izskatās alkšņi. Vienās sprogās," mudina E. Stepanova. Toties siena laiks varētu sākties tikai jūlija beigās. Par to liecina Sveču dienā novērotais, jo lāstekas stipri pilējušas.

Tiem, kuri plāno Līgo un Jāņu dienas aktivitātes, jārēķinās, ka šogad vasaras saulgriežos gaidāms lietus. Visticamāk, ka Līgo dienā - smidzinās, bet Jāņos - līs.

Komentāri 10

Laika apskatītājs

Gribu brīdināt visus Latvijas iedzīvotājus, ka maijā gaidāma ārkārtīgi reta dabas parādība - no zemes būs pazudis sniegs. Vēl neierastāki - nu pavisam vēl nebijuši laika apstākļi gaidāmi jūnijā, jūlijā un augustā, jo būs dažas dienas, kad spīdēs saule un dažas dienas, kad līs lietus. Savukārt gada nogalē, iespējams, jau novembrī gaisa temperatūra pazemināsies un kritīs retas sniega pārslas.
Es ieteiktu gan Stepanovas kundzei, gan citiem laika vērotājiem: ja tik ļoti gribas zīmēties ar savām gudrībām presē, tad vajadzētu atcerēties vismaz, ko esat "pūtuši" pirms kāda laika. Nevienas no jūsu prognozēm nav piepildījušās. Diemžēl.

pirms 9 gadiem, 2011.03.11 13:36

Diemžēl

Diemžēl Emīlijai ir daudz vairāk taisnības kā meteriologiem.

pirms 9 gadiem, 2011.03.11 13:56

krā

Emīlija vienmēr kļūdās. Mūsējais pareģonis, Jānis AMPERMANIS, prognozē agru pavasari un karstu vasaru. Pie mums bija - ezītis sniegos, kas par to liecina

pirms 9 gadiem, 2011.03.11 16:03

metinātājs

Gribētos vēl piemetināt ,ka pēc ziemas it kā nākot pavasaris,tad tomēr vasara......

pirms 9 gadiem, 2011.03.11 16:27

haaaaaaa

...visu aprīli vēl būšot ziema....un zivis noslāps un putni bada nāvē.....Tante!Ej ārstēties!

pirms 9 gadiem, 2011.03.11 19:24

XXX

Nesaprotu kādēļ tantes fantazēšanai Ziemeļlatvija pievērš tik lielu uzmanību? Vai tiešām raksta autore nepievērš vērību tam, ka Emīlijas prognozes nepiepildās. Šo ziemu tantuks prognozēja ar lielu aukstuma vilni - pat - 40 grādu salu... :))))

pirms 9 gadiem, 2011.03.11 19:39

Teodors

Nu tante kļūdījās bišku... kam negadās :))

pirms 9 gadiem, 2011.03.11 23:07

Pasaku teicējs

Priecājos, ka man " Ziemellatvijā" ir nopietna konkurente - Emīlijas tante. Tādas pasakas ,kuras nāk no viņas , liecina par attīstītu fantāziju. Vai nu " Ziemeļlatvija" nevarētu pameklēt kādu nopietnāku laika zintnieku.? Šādus laika redzējumus jau es katru dienu varu noteikt izejot no mājas pagalmā. Pagājušo gadu Emīlijas tante runāja par metra dziļumā sasalušu zemi, kaut gan zeme vietām vispār nebija salusi. Bet ir jau kas tic šitām muļķībām un tas tikai liecina par cilvēku naivumu un lētticību. Nav jau tālu jāmeklē - paskatīsimies ko esam atkal savēlējuši. Varbūt arī Emīlijas tante arī varētu "vilkt" uz Saeimu , Ūdens liešana taču tīri labi padodās.

pirms 9 gadiem, 2011.03.14 07:51

;;

Veci cilvēki mūža garumā kaut ko ievēro un spēj prognozēt. tā esmu šo to iemācījusies no savas vecmāmiņas, gan prognozēt no rīta par šo dienu, nevis uz priekšu pusgadu.
Tā vieni saka, ka rudenī putni noēd ogas, jo ziema būs slta un nav jātaupa, citi pretēji, ka noēd, jo vēlas sabaroties grūtajai ziemai. Tāpat reiz vienā dienā lasīju divos dažādos žurnālos, ka vīstošas puķes nevajag vāzēs turēt, jo vīstot atņem cilvēkam energīju, bet otrā, ka tieši atdod.
Mēs katrs zinām, ka vienmēr ir dažas ļoti jaukas dienas agrā pavasarī, pēc kurām seko aukstums un riebīgs laiks. Tas ir kā likums. Arī pa TV mums stāsta, ka rīt būs apmācies, vietām skaidrosies t no 3 - 15 utt. un kaut kas no tā visa kādā vietā piepildās.
Par ezi Kārķos lasīju, bet tieši tajā laikā, kad ezītis aizčāpoja pa sniegu, viņš nāca no puses, kur slinkam kaimiņam sabruka kūts, Ezītis droši vien tika pamodināts.

pirms 9 gadiem, 2011.03.14 09:23

Kultūra un Izklaide