Gaidīsim baltus Ziemassvētkus 6

Sedā dzīvojošā laika vērotāja Emīlija Stepanova šogad pirmo reizi dabā novērojusi parādības, kuras pat nevar izskaidrot. Tomēr novērotais liecinot, ka, iespējams, sagaidīsim baltus Ziemassvētkus.

Emīlijas tante novērojusi, ka šoruden ceriņu un jasmīnu lapas uz zemes kritušas otrādi. Līdz šim nekas tāds neesot bijis manīts. Laika vērotāja brīdina, ka ziemā jārēķinās arī ar aukstām un vējainām dienām, jo rudenī bijis daudz pīlādžogu, bet maz - ozolzīļu. Kokiem lapas norāvis vējš, pašas tās nav birušas.

To, ka ziemā gaidāms aukstums, apliecina arī tas, ka kurmi uzcēluši augstas zemes kaudzes. Arī dārzos izaugušajiem sīpoliem un ķiplokiem ir biezas mizas. Sedēnietes novērojumi dabā liecina, ka ziema nebūs gara. Par to liecina fakts, ka putni ar īso asti pa priekšu lidojuši uz ziemeļu pusi.

E. Stepanova atceras, ka jau agrāk vienu gadu bijuši balti, otru - zaļi Ziemassvētki. Pēdējos četrus gadus gan bija tikai balti Ziemassvētki. Lai nu kā, dabas novērotāja novēl visiem sagaidīt svētku sajūtu.

Savukārt Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra apkopotā informācija liecina, ka šogad novembra trešā dekāde bijusi piektā siltākā novembra noslēdzošā dekāde Latvijā pēdējos 88 gados. Novembra trešās dekādes vidējā gaisa temperatūra šogad bija 4,4 grādi, tas ir 4,5 grādus augstāk par normu. Līdz ar to šā gada rudens ir noslēdzies ar šim gadalaikam neraksturīgi siltu laiku.

Komentāri 6

putni ar īso asti pa priekšu lidojuši uz ziemeļu pusi
Kā to saprast?

pirms 8 gadiem, 2011.12.07 22:23

saprotu

Nu tas nozīmē, ka putni lidoja atpakaļgaitā. Kā man patīk šie avīzes stila ziedi!

pirms 8 gadiem, 2011.12.08 09:40

XXX

Pavasarī Emīlija siena laiku solīja tikai jūlija beigās, bet dabā viss notika savādāk.
Ziemeļlatvijā, kur ir pilna Emīlijas tantes prognožu versija, izlasīju tantes prātojumu par to, kādēļ vēl nav ziemas. Aukstumu esot aizpūtuši vēji.... :)))) Tante nezin ļoti vienkāršu lietu - rudens vētras veidojas, kad ūdens okeānā un jūrās vēl ir silts, bet gaiss jau ir atdzisis, tā rezultātā veidojas gaisa cirkulācijas, kas izraisa lielus vējus. Tantei vajag pieiet pie sava dzīvokļa loga un apskatīties "vētras rašanos miniatūrā" - radiators ir silts, bet logs ir auksts. Gaisa cirkulācijas rezultātā veidojas gaisa plūsma, kas rada ilūziju, ka caur logu pūš vējš. Bet nekāda vēja nav, tikai darbojas fizikas likumi, par kuriem mums mācīja jau skolā.

pirms 8 gadiem, 2011.12.08 10:04

nazis

to 07.12.2011. 22:23:07
Aizbrauksi uz Sedu, dabūsi ar cirvi pa galvu, tad bilde sāks "tīties" atpakaļ - putni lidos ar astēm pa priekšu uz ziemeļiem. Ja pēc tā paliksi dzīvs, tad iegūsi izcilas paredzēšanas spējas.

pirms 8 gadiem, 2011.12.08 10:11

Lai putni lidotu ar astēm pa priekšu, ir jāsatin kāsī otrādi nokritušās ceriņu un jasmīnu lapas. Ja negribas pīpēt, tad var savārīt zupā. ;)

pirms 8 gadiem, 2011.12.08 10:29

Tā gan!

Mana vecāmāte mācīja, ja kurmis vēlu rudenī ceļ rakumu, būs ilgs un silts rudens.
Vairākus gadus esmu šo ticējumu novērojusi un tas apstiprinājies.
Kaut daudzus pareģojumus paši esam nojaukuši, iejaucoties dabas procesos.
Ziema,cik tās būs, būs samērā auksta, jo lapas nobira tieši uz koku saknēm.

pirms 8 gadiem, 2011.12.08 12:02

Kultūra un Izklaide