Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kā kļūt par bieza maciņa īpašnieku 1

Nauda var kalpot cilvēkam vai arī padarīt cilvēku par savu kalpu.

Kā būt noteicējam par savu dzīvi? Kā neļaut naudai "nemanāmi pazust"? Kā pareizi veidot savas ģimenes budžetu un nepadarīt plānu savu maciņu?

 

Atbildes uz jautājumiem naudas lietās, kas neatstāj vienaldzīgu nevienu cilvēku, sniedz jaunā grāmata Biezā maciņa noslēpumi: kāpēc vienmēr pietiek naudas.

Grāmatu sērijā Praktiskie Padomi klajā laidusi izdevniecība Lietišķās informācijas dienests.

Grāmata izdota sadarbībā ar SEB bankas ekspertiem.

 

Biezā maciņa noslēpumi: kāpēc vienmēr pietiek naudas ir sestā grāmatā, kas iznākusi sērijā Praktiskie padomi. Šajā sērijā jau iznākušas grāmatas Darba strīdi un to risināšana, Veramies ciet, Strādā vesels un drošs, Finanšu plānošana uzņēmumā un Komercdarījumi pa jaunam.

 

Grāmatas autores - izdevniecības Lietišķās informācijas dienests izpilddirektore, mentore un investore Aiva Vīksna un izdevniecības Lietišķās informācijas dienests grāmatu nodaļas vadītāja Rita Baroniņa - sniedz praktiskus padomus un idejas, kā pārvaldīt ģimenes ienākumus un plānot izdevumus.

 

Jaunajā grāmatā arī analizēti SEB bankas aptaujas rezultāti par personīgā (ģimenes) budžeta plānošanu, kā arī piedāvāta iespēja ģimenes budžetu plānot elektroniski.

Grāmata kā praktisks padomdevējs lieti noderēs ne tikai tiem, kuriem sarukuši ienākumi, bet arī tiem, kuri joprojām pelna labi, taču savu naudas plūsmu atstājuši spontānu lēmumu un tēriņu varā.

 

Lai arī grāmatā doti padomi personiskā budžeta plānošanā, tajā paustās atziņas būtu ieteicams ņemt vērā arī uzņēmumu un īpaši jau valsts institūciju līderiem, lai, domājot par "augstām matērijām", neaizmirstos šķietami elementāras lietas, no kurām ir atkarīgs ne tikai katra cilvēka vai uzņēmuma, bet arī visas valsts maciņa biezums.

 

Prasme plānot savu budžetu ir vajadzīga ikvienam, kas nevēlas, lai viņa maciņā svilpo vējš, tāpēc šī grāmata ir piemērota dāvana gan pieaugušajiem, gan jauniešiem, kas vēlas būt savas dzīves saimnieki.

 

SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis: „Šobrīd apzināmies, ka ekonomikas augšupejas sniegtās iespējas ir jāmēģina izmantot pārdomāti - jāplāno savs budžets, jātērē racionāli, jādomā par brīvo naudas līdzekļu nepieciešamību. To, kāds būs ģimenes finansiālais stāvoklis nākotnē, noteiks katra iedzīvotāja rīcība šodien un turpmāk.

 

Kopš šī gada maija SEB bankas mājas lapā ir pieejams Budžeta plānotājs, kas ikvienam Latvijas iedzīvotājam nodrošina ērtu un elastīgu veidu, kā uzskaitīt un plānot savus ieņēmumus un izdevumus. Atbalsts grāmatai ir nākamais SEB bankas solis pretī klientiem budžeta plānošanā. Visiem lasītājiem novēlu vērtīgas atziņas!"

Daži padomi no jaunās grāmatas:

Nenodarbojaties ar sava budžeta plānošanu tad, kad esat pārguris vai stresa nomocīts, kad nejūtaties vesels vai arī pēc strīda ar kolēģi, vai dēlu, kad lietus līst aumaļām un jūs nomāc rudenīga depresija. Plānot būtu ieteicams, kad esat pārņemts ar pozitīvismu, kad darbs veicas, kad esat saņēmis uzslavu darbā vai augstskolā. Īsāk sakot - kad esat spēka pārpilns.

 

Ģimenes budžeta plānošana attiecas uz visiem ģimenes locekļiem - ja jūs dēlam iedodat piecus latus, jāsaņem atskaite, kas par šo summu ir iegādāts.

 

Ja saņemat negaidītu prēmiju vai laimējat loterijā, padomājiet, vai tūlīt skriet uz veikalu un nopirkt kādu lietu vai atvilkt elpu, apsēsties, apdomāt, apspriesties ar pārējiem ģimenes locekļiem par ieguvuma izlietošanu.

 

Pērkot kādu preci vai pakalpojumu, nekautrējieties pajautāt par atlaidi, kādu kompānija varētu jums piedāvāt. Jautājiet - tas nav aizliegts! Ja nejautāsiet, neviens jums ar atlaidēm neuzbāzīsies.

 

Veidot rezerves fondu nozīmē ik mēnesi atlikt kādu ienākumu daļu - vienalga vai tie būtu 10 vai 100 lati. Mēs nedrīkstam par to domāt tā - mana alga ir maza, tādēļ es nevaru atļauties veidot uzkrājumus. Ja mana alga ir, piemēram, 200 lati, es taču varu katru mēnesi atlikt 5-10 latus. No tā patēriņa grozs būtiski nemainās, tomēr laika gaitā jau veido salīdzinoši lielu summu, kuru tālāk var atļauties izmantot kāda mērķa sasniegšanai.

 

Naudas aizdošana ģimenes locekļiem vai draugiem ir delikāts un atbildīgs jautājums. Tādēļ nepieciešams rūpīgi pārdomāt, kā, vai un cik to darīt, lai ne tikai īslaicīgi palīdzētu ar noteiktu naudas summu, bet tā, lai šī nauda patiešām palīdzētu mūsu tuvajiem izķepuroties no problēmām un arī mēs paši to saņemtu atpakaļ.

Komentāri 1

Kultūra un Izklaide