Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latvijas iedzīvotāji kāzās visvairāk kāro saņemt naudu, vismazāk – traukus 9

Vislietderīgākā dāvana kāzas ir nauda, uzskata katrs otrais veikalu tīkla "Maxima" veiktās aptaujas dalībnieks. 16% aptaujāto par tādu uzskata ceļojumu un 12% respondentu - dāvanu kartes. Vien 8% aptaujas dalībnieku domā, ka vislietderīgākās dāvanas ir sadzīves tehnika, elektronika un dažādi sadzīvē noderīgi priekšmeti.

Toties par bezjēdzīgākajām kāzu dāvanām aptaujas dalībnieki nominējuši trauku un glāžu komplektus, servīzes, kā arī galda piederumus - tā domā 87% no aptaujātajiem iedzīvotājiem. Nejēdzīgo dāvanu topā ierindojas arī gultasveļa, jo tā reti atbilstot jaunā pāra gaumei vai nesakrītot ar jau īpašumā esošās segas un spilvenu izmēriem.

Aptaujātie nelietderīgo dāvanu sarakstā arī iekļāvuši dažādas porcelāna skulptūras, apgleznotas vāzes, sienas pulksteņus, lampas un lustras, nepraktiskus interjera priekšmetus, „joku" lietiņas, mīkstās rotaļlietas, foto albumus un sveces.

Lai arī 8% respondentu norādījuši, ka viņi labprāt kāzās dāvanā saņemtu sadzīves tehniku, tomēr 40% aptaujāto to uzskata par absolūti nelietderīgu dāvanu, kā būtiskāko argumentu minot, ka bieži tiek sadāvinātas vairākas vienādas lietas, piemēram, vairāki gludekļi, tosteri un virtuves kombaini, savukārt daļa min, ka šādas dāvanas ir bezjēdzīgas, jo jaunajam pārim tādas jau ir iegādātas vai vienkārši nav nepieciešamas.

Respondenti par bezjēdzīgām dāvanām uzskata arī prezervatīvus un apģērbu.

„Itin viegli var nošaut greizi, ja dāvinātājam un dāvanu saņēmējam piemīt atšķirīgas humora izpratnes vai, ja jaunais pāris gaidījis, ka viņiem tiks sadāvināta naudiņa ceļojumam, bet tā vietā saņem mājdzīvnieku un kristāla servīzes.

Tādēļ, dodoties uz kāzām, tomēr vislabāk pirms tam izzināt jaunā pāra vēlmes, lai šajā skaistajā dienā nenāktos piedzīvot nepatīkamus pārsteigumus ne dāvinātājam, ne dāvanu saņēmējiem," uzskata „Maxima Latvija" Zīmola un komunikāciju departamenta direktore Viktorija Orlova.

Pie nejēdzīgākajām saņemtajām kāzu dāvanām aptaujas dalībnieki minējuši arī grāmatu ar nosaukumu „101 iemesls, kādēļ neprecēties", sienas pulksteņu kolekciju, naktskreklu komplektu katrai nedēļas dienai, ceļojumu uz ārzemēm vienai personai.

Savukārt kāds cits pāris saņēmis dāvanā ceļojumu katram uz citu valsti, tāpat populāri esot dāvināt pirmo ķieģeli ģimenes mājai. Kā liecina aptauja, jaunajam pārim, laulības dzīvi uzsākot, tiek dāvināta arī zeme uz Mēness un zvaigznes izplatījumā, kas nosauktas jaunās ģimenes vārdā.

Katrs desmitais aptaujātais pāris kāzās dāvanā saņēmis kādu mājdzīvnieku, lai gan to paši nav gribējuši, turklāt dāvināti ne tikai kaķi, suņi vai trusīši, bet arī sivēni, vistas un pat kazas. Taču ne visi dzīvnieku mīļotāji dāvina dzīvas radības, dāvanā tiek pasniegtas arī liela izmēra mīkstās rotaļlietas un salmu āži.

Uz jautājumu, kam ir vislielākā nozīme, lai kāzas izdotos, vairāk nekā puse aptaujāto respondentu uzskata, ka kāzas vislielākā nozīme ir prasmīgiem vedējiem vai vakara vadītājiem.

Savukārt 25% aptaujāto ir pārliecināti, ka izdevušos kāzu pamats ir tikai un vienīgi patiesa jaunā pāra savstarpējā mīlestība, 5% respondentu uzskata, ka kāzas būs izdevušās, ja būs labi laika apstākļi, bet katrs desmitais aptaujas dalībnieks norāda, ka, viņuprāt, viss atkarīgs no viesu noskaņojuma. Aptaujātie uzskata, ka mazāka nozīme kāzās ir galda pārpilnībai, muzikantiem un fotogrāfam.

Kā dārgākā pozīcija kāzu organizēšanas darbos tiek atzīmēta viesu ēdināšana - tā atzīmējusi trešdaļa aptaujas dalībnieku, kuri bagātīga kāzu galda klāšanai būtu gatavi tērēt visvairāk līdzekļu. Katrs desmitais no kāzu budžeta vislielāko daļu atvēlētu labam vakara vadītājam, bet 6% - apģērbam vai greznai svinību vietai. Turpretī 39% visvairāk līdzekļu atvēlētu medusmēneša ceļojumam, nevis kāzu organizēšanai.

„Kā obligātu kāzu galda komponentu gandrīz visi aptaujas dalībnieki atzīmē svētku torti, 73% respondentu uzskata, ka kāzu galds nav iedomājams bez karbonādes un vārītiem kartupeļiem, tikpat aptaujāto kā neiztrūkstošus min augļus, kuriem arī esot jābūt uz katra kāzu galda. Starp top 5 ēdieniem respondenti ierindojuši arī rasolu, par kuru savu balsi atdevuši 55% aptaujas dalībnieku, un pīrāgus, kurus pie favorītiem izvirzījuši 40% respondentu.

Savukārt sautētus jeb „štovētus" kāpostus un skābētus gurķīšus, par kuriem balsojuši trešdaļa aptaujas dalībnieku, apsteiguši tādi ēdieni kā kotletes, siera plate un lasis, bez kuriem 38% aptaujāto iedzīvotāju nespēj iedomāties nevienu kāzu galdu.

Šķiet, ka agrāk tik populārie ēdieni, piemēram, pildītas olas vai siļķe kažokā, kā arī otrās dienas zupiņa līdz ar paaudžu maiņu sāk piedzīvot savu norietu, tos kā neiztrūkstošus uz kāzu galda atzīmē mazāk nekā 10% aptaujāto. Tāpat aptaujas dati liecina, ka citkārt tik populārajam šašlikam uz kāzu galda tomēr vietas nav," norāda V.Orlova.

Aptaujā arī noskaidrots, ka Latvijas iedzīvotāji par populārākajām tradīcijām uzskata „rūgts" saukšanu un mičošanu, bet trešo vietu popularitātes ziņā dala septiņu tiltu šķērsošana un kāzu vārtu veidošana.

Aptauja par kāzu tradīcijām, svētku mielastu un dāvanām tika veikta no 28.jūlija līdz 5.augustam, un tajā piedalījās 1379 respondenti.

Komentāri 9

Cilveks

Gudrs jau vispar neprecas, jo jegas nav. Pedejas partneris pasaule ka vajag piesiet pie sevis?
Mulkibas.
Preceties var 18 gados, kad neka nav, un ir romantika. Pec tam tas nekam neder vien boja attiecibas.

Un logiski ka velas naudu, ko vel veleties?
Naivi domat ka aptaujas veiceji kera ielas precetus parus un konfidenciali katram jautaja.
Parasti aptaujas piedalas visadi lunati un degenerati.

Kuriem dzive galvenais ir nauda, un kazas tie riko, lai par velti daudzko sanemt.

Es nekad neprecesos, kam tas vajadzigs?

pirms 9 gadiem, 2011.08.12 14:15

Braucējs

Jā rasolu un karbonādi nepārspēt.

Ne par velti dāvinātam zirgam zobos neskatās. Dāvana ir dāvana lai kāda tā arī nebūtu.

pirms 9 gadiem, 2011.08.12 15:34

Jāņoga

Cilvēkam - tu nu gan spried ļoti sekli. Laikam pašam tikai 17 gadiņi vien ir, kad prāta un dzīves pieredzes vēl ir pavisam maz. Iesaku aprunāties ar dzīves gudrākiem cilvēkiem, tad sapratīsi, kāpēc ir tik svarīgi savas attiecības nokārtot oficiāli. Un tur nav runa par naudu, bet, gan atbildības uzņemšanos par cilvēku, ko mīli.

pirms 9 gadiem, 2011.08.12 16:44

Cilveks

nunu, tu laikam ari maju un citu ipasumu esi nokartojis oficiali, jo kads tak var nemantot, lai ari turpinat dzivot tur paaudzem ilgi.

atbildi uz vienu jautajumu. ko dod oficiala nokartosana? sac vairak milet?

ja esi kroplis, ari ar zimogu pase tads paliksi, ja esi cilveks, tad ari pec skirsanas palidzesi un nepametisi.

savas attiecibas patik nokartot tiem kuriem neka nebija dzivi sakot, un ari neplano iegut pasi, lai neapvainojas bet vairakums sievisku tadi ari esot, ka tik mantas sagrabt lai nedod dievs skirties, tad vismaz pusi kramu sanemt ipasuma.

ari aptauja laikam piedalijas sievietes. nauda, nauda, nauda. iztereji un nav.

beigta pasaule un paaudze. neka cilveciga un kulturala nav palicis cilvekos.

neviens nevelas gramatas, gleznas. naudu vien, lai sudus maksima sapirkt, dzivokli par kautkadu noliktavu parveidot un priecaties - laime.

tapec es neprecesos nekad, lai partneris vienmer esot nomoda un necer pec kada laika sakt slaistot, luret tv, dien diena sedet draugos un forumos un teret naudu sudiem.

pirms 9 gadiem, 2011.08.13 12:47

Jāņoga

Tevi tādu jau neviena arī neņems. Spriežot pēc tava teksta, tu esi garlaicīgs, bezatbildīgs, bailīgs un vienkārši nepatīkams cilvēks. Tie partneri, kas mīl viens otru, tāpat ir nomodā viens par otru. Nejau zīmogs pasē sabojā attiecības, bet gan paši cilvēki. Domā dziļāk.

pirms 9 gadiem, 2011.08.13 17:27

Jāņoga

Un vēl, pēc tevis rakstītā, var spriest, ka kāda tev ir ļoti nodarījusi pāri.Bet tu savukārt esi cilvēks, kas nevar aizmirst, un nespēj piedot, dzīvojot tālāk. Pamēgini, kļūs vieglāk!

pirms 9 gadiem, 2011.08.13 17:29

bumbiers

jāņoga te gudro mētā. Ej savam kaķim savus spriedelējumus nolasi!

pirms 9 gadiem, 2011.08.13 20:06

Jāņoga

Bumbieram skauž, ka pats nevar salikt divus vārdus kopā.

pirms 9 gadiem, 2011.08.13 20:49

nazis

Nebiju iedomājies, ka varētu kāzu dāvanu pirkt Maximā un vai tad maximas pircēji ir šis aptaujas mērķauditorija?
Nauda taču nav nekāda dāvana, tā ir nauda. Katrā ziņā kāzu dāvanai ir jābūt lietai, kas ilgu laiku ar pozitīvām emocijām atgādinās gan par notikumu (kāzām), gan arī dāvinātāju. Tai ir jābūt skaistai, praktiskai, ilgi kalpojošai (vismaz līdz sudrabkāzām) un viegli kopjamai. Cenai nav īpašas nozīmes.
Tik pat skeptiski kā pret naudu, es izturos arī pret ceļojumiem (pa taciņu mazu gar Gauju, vai pasaulē ...) - un ja nu otrajai pusītei bail lidot, sauļoties, slimo ar jūrasslimību, alerģija no svešzemju putekšņiem, reibst galva no augstuma utt.

pirms 9 gadiem, 2011.08.13 21:08

Kultūra un Izklaide