Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Loesje – grupa cilvēku, kas raksta tekstus un izplata plakātus 8

Šodien, nākot uz darbu, uzmanību pievērsa pie kokiem pieliktas baltas A4 formāta lapas ar tekstiem, kuri parakstīti ar pseidonīmu Loesje. Teksti uzrunāja, jo tajos ietvertas gan politiskas, gan reliģiskas, kā arī citas sabiedrībai aktuālas tēmas.

 

"Vai ēna nojauš, ka viņai ir arī krāsainā puse? Tautība - lai meklētu savējos, nevis, lai izceltu svešos. Vai esi bijis ekskursijā pa savu pilsētu? Latvijas karogs vēl nav ierakstīts sarkanajā grāmatā. Kad pārtikas derīguma termiņš būs mūžīgs, cik ilgi dzīvos cilvēks? Svaigs gaiss - kurā stendā pilsētas tirgū to meklēt? Labi, ka vasara ir bez maksas," vakar varēja izlasīt plakātus ar šādu un citiem tekstiem Valkas ielās.

 

 

"Ziemeļlatvija" labprāt uz sarunu aicinātu jauniešus, kuri iesaistījušies šajā neformālajā organizācijā "Loesje", lai uzzinātu, kādu motīvu vadīti viņi iesaistījušies šajā visnotaļ oriģinālajā kustībā. "Ziemeļlatvija" noskaidroja, ka papīra lapas no kokiem noņēma pašvaldības policija.

 

Domes apstiprinātie Saistošie noteikumi paredz, ka plakātu izvietošana jāsaskaņo ar pašvaldību, kā arī plakātu likšana ar metāla skavām pie kokiem ir aizliegta. Pašvaldības policiste Karīna Kleina informē, ka šajās dienās notiks patrulēšana, lai novērstu atkārtotus pārkāpumus. Ja jaunieši vēlas savu viedokli paust šādā veidā, tad vispirms tas jāsakaņo ar pilsētas domi.

 

Lai uzzinātu, kas ir Loesje, interneta vietnē Google atradu informāciju. Tā vēsta, ka Loesje ir meitene, kas dzimusi 1983. gada 24. novembrī Arnhemā, Nīderlandē. Kopā ar deviņiem draugiem viņa sāka savu dzīvi uz plakātiem.

 

Viņas draugi ir grupa cilvēku, kas satiekas, raksta tekstus, izplata plakātus un veic dažādas radošas aktivitātes. Loesjes teksti nav par labo vai slikto, pareizo vai nepareizo. Viņai patīk kritizēt to, kas notiek apkārtējā sabiedrībā un mums visapkārt. Viņa visur vienmēr cenšas saskatīt pozitīvo un cer, ka sabiedrība lietas ieraudzīs nedaudz savādāk.

 

Galvenie temati, kas dominē Loesjes tekstos, ir cilvēktiesības un demokrātija; miers, tolerance un cīņa pret rasismu un ksenofobiju, dabas aizsardzība un klimata izmaiņas; starptautiskā attīstība; personīgā izaugsme un ikdienas dzīve.

 

Loesje ir neformāli organizēta, jo tās darbība ir balstīta uz katra iesaistītā cilvēka individuālo iniciatīvu un motivāciju. Pašlaik organizācijas internacionālais birojs atrodas Vācijas galvaspilsētā Berlīnē. Birojā veido internacionālās plakātu sērijas, izdod ikmēneša avīzi, kas informē par notiekošo citās grupās, uzturēta mājas lapa, kur darbojas arī forums ar iespēju dalīties ar savām idejām un domām.

 

Valcēnieši, dodoties uz darbu, apstājās pie kokiem, kur bija piestiprināti plakāti. Daudzi atzina, ka teksti viņus uzrunā personīgi. Kāda pensionāre teica, ka viņai būs sarežģīti pastāstīt mazbērniem par to, kas šajās dienās notiek Latvijā. Šādas asociācijas viņai radās pēc tam, kad izlasīja tekstu: "Kā tu pastāstīsi mazbērniem par to, ko vakar redzēji televizorā?"

 

Diemžēl dažas lapas noplēstas gulēja uz slapjā asfalta. "Ziemeļlatvija" aicina, pirms noplēst plakātu, vērtīgi būtu to izlasīt. Teksti rosina uz pārdomām un ieklausīšanos sevī.

Komentāri 8

prahtweeders

Cienījamā avīze,vai tad tiešām ir tā ka nepazīstat lapiņu autorus.Pilsēta ir maza,iedomīgu jauniešu kas cer pēc gadiem pieciem sēdēt Saeimā Kraukļa vietā te nav tik daudz.Varbūt pamēģiniet izskaitļot.Izskatās pēc garlaicības māktu vietējo bajāru bērniņu ākstīšanās.

pirms 10 gadiem, 2009.06.11 14:20

hahahuhu

prahtweeders: Interesants gan komentārs. Plakātus redzēji vai rakstu vispār izlasīji? Ja jā, tad kur tu redzi šeit vismazāko sakaru ar politiku?

pirms 10 gadiem, 2009.06.11 15:01

prahtweeders

Paskaidroju tev,huhucīt,un citiem tikpat naiviem bērniņiem - trīs iemesli kādēļ cilvēki dara ko vairāk par ikdienas vezuma vilkšanu ir nauda,vara un slava.Citu nav.Lai tiktu uz augšu un dabūtu smuku ierakstu CV dažādas pasaules pestīšanas muļķības ir ļoti noderīgas.Apķērīgi ļaudis šādi čivinot ar laiku piesūcas Sorosa un citiem trekniem starptautiskajiem fondiem.Tā kā,ja vien kādam valcēnietim nav pēkšņi aptumšojies prātiņš,tā ir tikai un vienīgi politika.Un nevajag tēlot svētos ja gribas tikt pie kāposta tāpat kā mums visiem.

pirms 10 gadiem, 2009.06.11 15:44

hahahuhu

Cik gan dziļi cilvēks var maldīties :) Jauki, ka es vismaz pelnu pietiekoši, lai nedzīvot mūžīgā paranojā un jebko nesauktu par "piķa pelnīšanu". Man patiešām ir paveicies, ka pasaulē redzu vēl labas lietas.
Un, paldies, ka arī atbildēji uz jautājumu par to kāds varētu būt tiešais sakars plakātiem ar piķa pelnīšanu. Ierakstīt CV - uztaisīju tizlus plakātus, kuru pēc 10 min. norāva? Vai vēlēšanās pēc 5 gadiem kandidēt ar saukli "Mēs bijām tie, kas uztaisīja plakātus pirms pieciem gadiem, kurus tāpat neviens neatcerās.". Man pers. patiešām būtu interesanti uzzināt kur tad šeit ir tā sazvērestības teorija.

pirms 10 gadiem, 2009.06.11 17:52

prahtweeders

Laikam Valkā tiešām ar ūdeni kaut kas nav kārtībā,morāles praviešu daudzums te krietni pārsniedz Latvijas vidējo.Huhucīt,nu tas taču ir labi ka tev ir bagāts mammiņš un papiņš kas tevi baro un apgādā.Tiklīdz būs jāpelna pašam,uz naudu skatīsies pavisam citām acīm.Tā nav paranoja,tā ir dzīves patiesība.
Tizlo plakātu līmētājs,ja vien domā ar galvu nevis ko citu,pēc pāris gadiem ierakstīs CV ka ir Loesje kustības Vidzemes nodaļas koordinators un ja zinās kur prasīt,savu kumosiņu dabūs.Ja nepratīs,pats vainīgs.
Huhucīt,lai neizskatītos pēc muldoņas,varbūt pamēģini kādu laiku iztikt bez tās riebīgās un ļaunās naudas,domu apskaidrību garantēju.Ja nē,vismaz neapgalvo ka kāposts kas iet caur tavām rokām ir svētāks par citu cilvēku pelnīto.Neticu.
Saruna izbeigta.

pirms 10 gadiem, 2009.06.11 18:28

kaktuss

Lai vai kā tur būtu ar tiem plakātiem, mani vienmēr ir interesējis, kur tie "no naudas neatkarīgie" prātvēderi tiek pie interneta ārpus darba laika. Bibliotēka taču strādā līdz 18:00!

pirms 10 gadiem, 2009.06.11 18:42

prahtweeders

Kaktus,dārgumiņ,tu kaut ko neesi sapratis.Man pietiek naudas labam PC un interneta pieslēgumam lai neubagotos ap valsts resursiem.

pirms 10 gadiem, 2009.06.11 22:54

draugs

jēziņ! te tik aprobežota tauta runājas, ka vai turies! :D:D

pirms 10 gadiem, 2009.07.01 17:56

Kultūra un Izklaide