Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Meža pūce kļuvusi par gada putnu

Latvijas Ornitologu biedrība 2011. gadu ir pasludinājusi par meža pūces gadu, lai pievērstu sabiedrības uzmanību šim putnam un aicinātu parūpēties par tā aizsardzību dabā.

Biedrības sabiedrisko attiecību koordinatore Ilze Ķuze informē, ka intensīvas mežizstrādes dēļ pūču arvien mazāk paliek mežos, tādēļ biedrība sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi meža pūces gadam piešķīrusi arī devīzi "Meža pūcei mājas arī mežā", aicinot interesentus izgatavot ligzdveida pūču būrus un izvietot tos mežā. Instrukcijas būra izgatavošanai var uzzināt biedrības interneta mājas lapā www.lob.lv.

Pūce medībās nolaižas uz rokasZiemeļvidzemes virsmežniecības Valmieras mežniecības mežziņa vietnieks Jānis Ence stāsta, ka meža pūces sastopamas arī bijušā Valkas rajona teritorijā. Visbiežāk tās ieraugāmas vecos parkos, kur aug simtgadīgi koki, pie kapsētām un viensētām. Pūces nereti redzamas arī mežmalās pie tīrumiem, jo tajos tās medī grauzējus.

"Bijušā Valkas rajona teritorijas mežos itin bieži var pamanīt ne tikai meža, bet arī Urālu pūces un apogus. Esmu ievērojis, ka Sedas purva malā mīt arī liels ūpis, tātad tur noteikti ir pūču ģimene. Bieži pūces var redzēt arī Jērcēnu un Ķeižu muižas vecajā parkā. Ja šajos parkos pavasaros pasvilpj pūces balsij līdzīgās skaņās, tad pūces tūlīt atsaucas un dažkārt pat sāk lidināties, meklējot vainīgo, kas tās iztraucējis," saka J. Ence.

Mežziņa vietnieks atminas, ka reiz medībās meža pūce viņam uzlaidusies pat uz rokas. "Vasarā sēdēju medību tornī pie tīruma un gaidīju parādāmies mežacūkas. Pēkšņi uz rokas nolaidās pūce un sāka grozīt galvu un pētīt, kur ir apsēdusies. Tas izskatījās ļoti jocīgi. Acīmredzot iepriekšējā naktī putns no šī torņa bija raudzījies pēc medījuma un tagad pēc ieraduma nolaidās vecajā vietā," stāsta J. Ence.

Jāpalīdz atgriezties mežāMeža pūce ir visbiežāk sastopamā no 13 pūču sugām Latvijā. J. Ence norāda, ka tās klātbūtni iespējams konstatēt arī dienas laikā jebkurā gadalaikā. Lai pamanītu pūci, jāpievērš uzmanība veciem un dobumainiem kokiem.

Ja kādā no tiem mīt pūce, tad pie koka saknēm parasti var ieraudzīt putna spalvas un atrijas. Šāda koka stumbru var paskrāpēt un dobumā mītošā pūce katrā ziņā vēlēsies paskatīties, lai noskaidrotu trokšņa cēloni. Dažkārt meža pūci izdodas pārsteigt kādā neapdzīvotā viensētā. Savukārt mežā satrauktas zīlīšu un sīļu balsis liecina, ka tuvumā varētu būt pūce.

Pūces visaktīvākās ir pavasaros, īpaši marta otrajā pusē un aprīlī. Tad arī visbiežāk var dzirdēt to sasaukšanos. Komentējot gada putna izvēli, Latvijas Ornitologu biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus saka: "Parasti esam izvēlējušies retus putnus. Šogad izraudzījāmies gluži parastu naktsputnu, lai liktu sabiedrībai aizdomāties, kādēļ meža pūcei vairs nav vietas mežā, un palīdzētu tai tur atgriezties."

Kultūra un Izklaide