Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

“Mežstrādnieki” uzbūvējuši iespaidīgu māju

Vispārzināms fakts, ka Latvijā vienam no lielākajiem grauzējiem - bebriem - ir apbrīnojama prasme būvēt un celt mājokļus. Vienu šādu mājokli uzgāja mežstrādnieki Valkas pagasta Saulē.

 

Viens no strādniekiem stāsta, ka līdz šiem neko tādu nebija redzējis. Vīrieti pāsteigusi bebru māka būvēt.

Parasti bebru ģimenes dzīvo no zariem un dubļiem celtā mājoklī, kura iekšpusē virs ūdens līmeņa ir sausa telpa. Šajā telpā dzīvnieki guļ un atpūšas. Pa ziemu bebri mājokli apklāj ar dubļiem, lai būtu siltāk un sevi pasargātu no plēsējiem.

 

Mājoklis var pārsniegt pat trīs metru augstumu. Ieeja ir zem ūdens. Zemūdens alai ir vairākas ieejas. Tās zem ūdens ir tāpēc, lai plēsīgie dzīvnieki nevarētu tur iekļūt un nokost bērnus vai pašus. Vēl bebriem padodas būvēt dambjus. Tie var būt pat līdz 300 metrus gari un trīs metrus plati. Dzīvnieka zobi darbojas līdzīgi kā mežcirtējs - apmēram piecu minūšu laikā dzīvnieks var pārgrauzt normāla lieluma koku.

Agrāk bebri bija aizsargājami dzīvnieki, bet tagad tie ir tik daudz savairojušies, ka viņus ir atļauts medīt.

Valmieras mežniecības mežziņa vietnieks Jānis Ence stāsta, ka pēdējā laikā bebri vairojas kā traki, tāpēc nodara lielu kaitējumu apkārtējai videi un lauksaimniecībai. Arī pēdējos trīs gadus mednieki nav nomedījuši atļauto bebru skaitu.

 

J. Ence skaidro, ka bebru medības ir laikietilpīgs, darbietilpīgs un arī diemžēl finansiāli neizdevīgs pasākums. Lai gan gaļai ir augstvērtīgas īpašības un tā ir diētiska, tirgū par to maksā ne visai augstu cenu. Arī dzīvnieka ādas tirdzniecība rit ne visai veiksmīgi.

Kultūra un Izklaide