Novērota pirmo gājputnu atgriešanās 1

Valkas rajonā ir pamanīti pirmie atlidojušie gājputni. Par to "Ziemeļlatviju" informēja Meža dienesta darbinieki. Ziemeļvidzemes virsmežniecības Strenču mežniecības mežzinis Jānis Ence stāsta, ka pamanījis zosis, bet dzirdējis sasaucamies ķīvītes. Citus tālumniekus viņam pagaidām nav gadījies ieraudzīt.

 

 

Pirmie pamanīti gulbjiArī Valkas mežniecības mežzinis Jānis Jaunslavietis redzējis gājputnus. "Apmēram pirms divām nedēļām Valkas pagastā uz lauka pamanīju lielu gulbju baru. To bija tik daudz, ka uzreiz bija skaidrs - tie nav nejauši palikušie, kuri te pārziemojuši. Šie gulbji ir atgriezušies no dienvidiem," saka J. Jaunslavietis.Gājputnus vairākās valsts vietās ir pamanījuši arī Latvijas Ornitoloģijas biedrības biedri. Paši pirmie gājputni bija redzēti Kurzemē. Ornitoloģijas biedrības koordinators Mārcis Tīrums uzskata, ka gājputnu atgriešanās vilnis ir sācies.

 

 

Putni sāk atgriezties agrākOrnitoloģijas biedrība iedzīvotājus aicina ziņot par astoņu pazīstamāko Latvijas gājputnu sugu atgriešanos. Iegūtie dati ļaus spriest par putnu uzvedības pārmaiņām gadu gaitā, ko varētu izraisīt, piemēram, izmaiņas klimatā. Šogad jau februāra sākumā atgriezās pirmās zosis un daži lauku cīruļi, bet vēlāk- ķīvītes. "Šogad gājputniem atgriešanās laiks sācies diezgan agri. Ja laika apstākļi nepasliktināsies - neuzsnigs bieza sniega kārta un neaizsals ezeri un upes, tad šis gads var kļūt par agrāko, kad sākusies gājputnu atgriešanās reģistrācija. Vai šo tendenci veicina klimata izmaiņas, to rādīs laiks," spriež M. Tīrums.

 

 

Aicina talkā iedzīvotājusLai gājputnu migrācijas pētījums būtu iespējami precīzāks, ornitologi aicina iedzīvotājus būt aktīviem iesaistīties putnu atgriešanās gaitas novērošanā. Astoņas pazīstamākās gājputnu sugas Latvijā pārstāv lauku cīrulis, mājas strazds, ķīvīte, dzērve, baltais stārķis, baltā cielava, dzeguze un bezdelīga. Novērojumus par šo putnu agrāko atgriešanās laiku ornitologi lūdz sūtīt Latvijas Ornitoloģijas biedrībai, Kalnciema ielā 27-18, Rīgā, LV-1046. Reģistrācijas anketu var aizpildīt arī internetā www.lob.lv.

Komentāri 1

Kultūra un Izklaide