Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Palsmanes pūcēm privātās dzīves nav

Meža pūce ir 2011. gada putns Latvijā. Iespējams, šo faktu zina daudzi cilvēki, taču ne visi meža pūci ir redzējuši dabā. Iespēju ikvienam interesentam visu diennakti vērot šo putnu un viņa uzvedību piedāvā palsmanietis Jānis Pērle.

Netālu no savām mājām "Bišuleja", kas atrodas Palsmanē, Jānis lielā eglē ierīkojis mākslīgu ligzdvietu - pūču būri, un tajā uzstādījis web kameru. Kopā ar radinieku Andri Sīli jaunietis izveidojis mājas lapu internetā http://owl-lv.appspot.com/:. Tur tiešsaistē visu diennakti var vērot, ko būrī dara meža pūču ģimene.

Pūces ir aktīvas tumsā, tāpēc mājas lapā izveidota arhīva sadaļa. Tajā var ielūkoties, lai redzētu notikumus iepriekšējās diennaktīs.

Pēc Jāņa rīcībā esošajiem statistikas datiem, "Bišulejas" meža pūču dzīvei mājas lapā internetā seko vidēji 300 līdz 400 cilvēku dienā. Līdz šim bijuši aptuveni 15 tūkstoši apmeklējumu no 35 pasaules valstīm.

Cītīgākie sekotāji redzējuši gan to, kā meža pūce marta beigās izperēja trīs olas, gan kā vēlāk aprīļa nogalē no tām izšķīlās trīs pūčulēni. Aizvadītajā ceturtdienā meža pūču eksperts, ornitologs Andris Avotiņš juniors un J. Pērle viņus apgredzenoja. Meža pūces mazuļi nu jau paaugušies. A. Avotiņš prognozē, ka pirmais pūces bērns ligzdu varētu pamest šīs nedēļas vidū.

Ornitologs uzskata, ka Jāņa Pērles darbs meža pūču pētīšanā ir unikāls Latvijā. "Ir līdzīgi pētījumi par citām putnu sugām, bet par meža pūci šobrīd cita tāda nav," saka A. Avotiņš.

Vairāk lasiet laikrakstā "Ziemeļlatvija" otrdien, 24. maijā.

Kultūra un Izklaide