Pētnieki: Jo vairāk sieviete dzer, jo labāk veidojas viņas karjera 1

Jo vairāk sieviete dzer, jo lielāka ir viņas alga, bet vīriešu ienākumus alkohola patēriņš samazina, secinājuši Augstākās ekonomikas skolas darba tirgus pētījumu zinātnieki.

Cilvēkam, kurš lieto alkoholu, ir vairāk izredžu dibināt lietderīgas pazīšanās saviesīgos vakaros, un tas galarezultātā arī noved pie darba algas paaugstināšanās. Tā saikni starp alkoholu un darba samaksu skaidro Sanhosē valsts universitātes ekonomikas profesors Edvards Stringhems.Šīs parādības mehānisms pamatvilcienos ir saprotams, taču galvenā grūtība ir noskaidrot, tieši cik daudz jādzer, lai darba alga palielinātos. Turklāt lielākā daļa pētījumu tika veikti ASV nevis Krievijā.

Tomēr šajās dienās Augstākās ekonomikas skolas darba tirgus pētījumu zinātniskās mācību laboratorijas aspirants Vitālijs Kims nāca klajā ar pētījumu par saikni starp alkoholisko dzērienu lietošanu un darba samaksu, pamatojoties uz Krievijas statistiku laikposmā no 2000. līdz 2005.gadam. Šis ir tikai otrais šāds darbs Krievijā. Pirms tam Erdals Tekins no Džordžijas valsts universitātes, balstoties uz 1997.-2000.gada datiem, konstatēja alkohola lietošanas pozitīvo ietekmi uz darba algu neatkarīgi no lietotā alkohola daudzuma.

"Manā darbā saikne starp alkohola lietošanu un darba algu vīriešiem netika konstatēta, taču sievietēm ir vērojama pozitīva ietekme, ja alkohols tiek lietots vienu līdz trīs reizes mēnesī," izdevumam "Novije izvestija". teica Vitālijs Kims. Viņš uzsvēra, ka šīs problēmas pētīšana Krievijā ir tikai sākusies, un, padziļinoties analīzei, secinājumi var mainīties. Starp citu, arī Rietumos zinātnieki pagaidām nav nonākuši pie vienota viedokļa par to, kā un kāpēc iedzeršana ietekmē ienākumus.

Turpmāk Kims domā ņemt vērā, ka darba algu paaugstina ne tikai stipro alkoholisko dzērienu lietošana vien, bet arī, gluži pretēji, līdz ar ienākumu palielināšanos cilvēks var atļauties pirkt vairāk alkoholisko dzērienu.

Turklāt jāņem vērā alkohola lietošana ne vien pašlaik, bet arī pagātnē. Pētījums Amerikā devis interesantus rezultātus. Izrādījās, ka starp skolnieču piedalīšanos pusaudžu iedzeršanās un viņu darba algu brieduma gados saiknes vispār nav. Toties viņu stiprā dzimuma vienaudžiem ir pat lietderīgi laiku pa laikam iedzert kopā ar saviem klases biedriem - tā rezultātā viņu alga brieduma gados būs lielāka. Pētnieki no ASV Nacionālā ekonomisko pētījumu biroja apgalvo: skolas saviesīgajos vakaros gūtā pieredze tiešām maksā dārgi.

Komentāri 1

yyy

Kas tas par murgu? Pret smēķēšanu cīnās, bet alkoholu reklamē? Vai tad latviešu tauta nav pietiekami nodzērusies? Pēc analoģijas visiem vajadzēja būt dikti bagātiem un laimīgiem...

pirms 13 gadiem, 2008.01.24 17:23

Kultūra un Izklaide