Putnu pētnieks brīnās par bibliotēkas zvirbuļa uzvedību

Ja bibliotēku talismani parasti ir kaķi vai pūces, tad Smiltenē par tādu varētu kļūt zvirbulis. Jau kopš rudens pilsētas bibliotēkas lasītājus un darbiniekus ik dienu sagaida un pavada šās sugas pārstāvis.

 

Pat iestājoties ziemai ar salu un sniegu, mazais putns nemeklē savas sugas baru. Visu laiku viņš ir viens.

 

"Interesants, zvirbuļa uzvedībai netipisks gadījums. Zvirbuļi ir sabiedriski," komentē putnu vērotājs Andris Klepers, uzzinot par Smiltenes vientuļnieku.

 

Zvirbuļa iecienītākā apmešanās vieta ir uz bibliotēkas ārdurvju aplodas vai tuvējās liepas zaros. No cilvēkiem putns nebaidās, - nelido projām, ja viņi tuvojas.

 

Savādo viesi ievērojuši gan bibliotēkas darbinieki, gan apmeklētāji. Daži klienti pat jokojoties sakot bibliotekārēm, - jāuzmanās, lai, ejot pa durvīm, uz galvas neuzkrīt "laimes čupiņa".

 

Bibliotēkas direktore Zaiga Krūmiņa brīnās par zvirbulim tik netipisku uzvedību un spriež, ka varbūt tas ir vasarā no ligzdas izkritis zvirbuļa bērns.

 

"Vai šīs sugas putniem ir raksturīgi visu laiku uzturēties pie viena objekta? Neviens zvirbuli te nebaro. Turklāt parasti šie putni dzīvo barā," viņa piebilst.

 

Nākotnē pilsētas bibliotēku gaida pārcelšanās uz citu ēku - jaunceļamo atpūtas, sporta un tirdzniecības kompleksu Kalēju ielā. Ēkas otrajā stāvā plānota vieta bibliotēkai. "Varbūt zvirbulis ir zīme, ka mums "jālido" projām," pajoko Z. Krūmiņa.

 

Apskatot "Ziemeļlatvijas" atsūtīto fotogrāfiju, A. Klepers spriež, ka drīzāk tas varētu būt mājas, nevis lauku zvirbulis.

 

Putnu pētnieks skaidro, ka zvirbulis ir sabiedrisks putns, kurš dzīvo baros. Mazajiem putniem bars nozīmē lielāku drošību. Piemēram, kamēr vieni barojas, citi sargā.

 

"Mazajam putnam vienam ir grūti izdzīvot, it īpaši ziemā. Šajā gadalaikā barā sapulcējas, piemēram, vairāku sugu zīlītes, kuras vasarā turas atsevišķi. Smiltenes zvirbuļa uzvedības stratēģija nav pareiza," brīnās A. Klepers.

 

Putnu pētnieks pieļauj, ka bibliotēkas putna bijušais bars ir izklīdis un jauns nav atrasts, un pajoko, ka varbūt šis zvirbulis pēc dabas ir vientuļnieks.

 

Bibliotēkas apkārtni putns acīmredzot uzskata par savu teritoriju. Cilvēku tuvumu zvirbulis, iespējams, uzskata par drošības garantiju pret draudiem no ārpuses, galvenokārt, no vanaga un kaķa.

 

"Tās ir interesantas lietas, un tādas nevajadzētu laist garām," A. Klepers aicina ziņot cilvēkus arī par citiem līdzīgiem, putnu uzvedībai netipiskiem gadījumiem. Par saviem novērojumiem var informēt internetā speciāli tam paredzētā portālā dabasdati.lv.

Kultūra un Izklaide