Sarkozī atzīstas Amerikai mīlestībā

Francijas prezidents Nikolā Sarkozī, kurš ieradies savā pirmajā oficiālajā vizītē ASV, lai censtos uzlabot pēdējo gadu laikā saspīlētās abu valstu attiecības, nekautrējās atklāti izrādīt savas cerības uz Parīzes un Vašingtonas partnerattiecību atjaunošanu.

Kopīgā Sarkozī un prezidenta Džordža Buša preses konference, kā arī Francijas līdera uzruna Kongresā bija pārpilna ar atzinību un brīžiem pat "mīlestību" pret amerikāņiem un to uzticību brīvībai, demokrātijai un darba ētikai. Francijas konservatīvo līderis, kurš savas proamerikāniskās nostājas dēļ paša mājās izpelnījies iesauku "Sarko amerikānis", tomēr uz brīdi atkāpās no Parīzes un Vašingtonas attiecību sumināšanas, lai izteiktu kritiku par ASV īstenoto tirdzniecību un vides politiku.

Viņš uzbruka Buša administrācijai par bezdarbību, vērojot dolāra vērtības krišanos pret eiro, kas sniedz ASV konkurētspējas priekšrocības starptautiskajā tirdzniecībā, kā arī par ASV, viņaprāt, neadekvāto rīcību cīņā ar globālo sasilšanu.

"Tie, kas atzinīgi vērtē valsti, kura radījusi pasaules lielāko ekonomiku un nekad nav pagurusi centienos pārliecināt pasauli par brīvās tirdzniecības priekšrocībām, sagaida, ka tā būs pirmā, kas veicinās godīgas [valūtas] maiņas likmes," uzrunājot apvienoto Senāta un Pārstāvju palātas sēdi, teica Sarkozī.

Sarkozī atbalstīja arī Eiropā izplatīto viedokli, ka amerikāņiem kā lielākajiem siltumnīcefekta gāzu ražotājiem būtu jāpievienojas eiropiešiem un jāsit trauksme par draudiem, ko rada globālā klimata izmaiņas.

"Tie, kas mīl valsti ar plašajām, neskartajām teritorijām, nacionālajiem parkiem un aizsargātajiem dabas rezervātiem, sagaida, ka Amerika nostāsies līdzās Eiropai, lai vadītu, es uzsveru - vadītu, cīņu pret globālo sasilšanu, kas draud iznīcināt mūsu planēti," teica Francijas prezidents.

Tomēr netiek apšaubīts, ka Sarkozī vizīte iezīmē nozīmīgas izmaiņas ASV un Francijas attiecībās, kas īpaši saspīlētas kļuva, sākoties Irākas karam. Francija, prezidenta Žaka Širaka vadībā, apvienojās ar toreizējo Vācijas kancleru Gerhardu Šrēderu, lai pulcētu ap sevi tos, kas iebilda pret Buša lēmumu 2003.gada martā iebrukt Irākā.

ASV un Vācijas attiecības sāka uzlaboties, kad vēlētāji gāza Šrēderu, dodot priekšroku konservatīvo līderei Angelai Merkelei, kuru šīs nedēļas nogalē Bušs uzņems savā Teksasas rančo, kas ir augstākais draudzības apliecinājums, kuru pašreizējais ASV prezidents atļaujas attiecībās ar ārvalstu vadītājiem.

Otrdienas vakarā Bušs sagaidīja Sarkozī Baltajā namā uz kopīgām vakariņām, bet pirmdien abi līderi noturēja sarunas Vernona kalna plantācijā netālu no galvaspilsētas, kas bija pirmā ASV prezidenta Džordža Vašingtona rezidence.

"Kad es saku, ka Francijas tauta mīl Amerikas tautu, tā ir patiesība un nekas cits, kā patiesība," teica Sarkozī, kas jau iepriekš izsaucis dažu savu līdzpilsoņu neapmierinātību, pavadot vasaras atvaļinājumu ASV un tā laikā neoficiāli apmeklējot Bušu viņa ģimenes mājā Kennebenkportā Menas pavalstī.

Bušs un Sarkozī pauda vienprātību plašā starptautisko jautājumu spektrā, Francijas līderim izsakot atbalstu Vašingtonas centieniem panākt bargāku sankciju noteikšanu pret Irānu un solot sadarboties ar ASV demokrātijas nostiprināšanai Afganistānā un Libānā.

Lielāko daļu uzrunas Kongresā Sarkozī veltīja atzinības izteikšanai ASV par tās vadošo lomu brīvības un demokrātijas atbalstīšanai visā pasaulē. Visai ilgi viņš runāja par amerikāņu upuriem, kas tika nesti Francijas glābšanai abos pasaules karos.

"Katru reizi, kad kāds amerikāņu karavīrs krīt kaut kur pasaulē, es domāju par to, ko Amerikas armija darījusi Francijas labā," teica Sarkozī. "Es domāju par viņiem un skumstu kā skumst ikviens, kas zaudējis savu ģimenes locekli."

Lai gan pagaidām nav skaidrs, kāda reakcija uz Sarkozī silto uzņemšanu ASV gaidāma Francijā, nav šaubu, ka viņš pats ir apmierināts ar savu vizīti Baltajā namā.

Omulīgās kopīgās preses konferences noslēgumā Bušam tika uzdots jautājums, vai viņš piekrīt Sarkozī lēmumam uzsākt tiešas sarunas ar Sīriju par Libānas vēlēšanām.

"Man ir partneris miera [nodrošināšanai], kāds, kuram ir skaidra vīzija, pamatvērtības, [kāds], kurš ir gatavs ieņemt stingru nostāju, lai sasniegtu mieru," atbildēja Bušs. "Tādējādi, ja jūs jautājat, vai mani apmierina Sarkozī valdības sūtītie signāli, jūs varat uz to derēt - esmu apmierināts."

 

Kultūra un Izklaide