Sēne –lielāka par futbolbumbu 3

Šonedēļ Valkas rajona tiesas nama pagalmā iestādes darbinieki pa logu ieraudzīja kaut ko baltu un milzīgu. Pieejot tuvāk nezināmajam priekšmetam, atklājās, ka tas ir milzu pūpēdis, kas izaudzis paprāva akmeņa lielumā.

 

Šoruden tas ir pirmais gadījums, kad par šādu fenomenu kāds paziņo "Ziemeļlatvijai". Tiesas kancelejas darbinieces vēlējās par savu atrasto dabas brīnumu pastāstīt arī citiem un parādīt, cik tomēr daba Latvijā ir pārsteigumiem bagāta. Milzu sēnes atradējas zināja stāstīt, ka arī iepriekšējos gados netālu no Pedeles krasta auguši pūpēži, bet tik liels un milzīgs - pirmo reizi.

 

Arī "Ziemeļlatvijas" žurnālistei bija izdevība pataustīt milzu sēni. Izpētot attiecīgo literatūru, noskaidrojām, ka Pedeles krastā izaudzis milzu apaļpūpēdis.

 

Lai cik tas arī liktos neparasti, gluži garšīgu maltīti var iegūt arī no pūpēžiem. Izrādās, ka ēdami ir gandrīz visi Latvijā sastopamie pūpēži, atskaitot cietpūpēžus, kuru augļķermeņiem ir biezi, ādaini vai korķaini apvalki.

 

Jauni ēdami arī milzu apaļpūpēži, kuru augļķermeņi ir lieli, lodveidīgi un sasniedz no 10 līdz 50 centimetrus diametru. Uzturā var lietot tikai tos augļķermeņus, kuriem iekšējā masa ir balta, vēl nav kļuvusi dzeltenīga. Sēnei novelk apvalku, sagriež šķēlītēs, panē un cep. Kas šādu maltīti garšojuši - atzīst pat labu esam un visiem iesaka pamēģināt.

 

Sajaukt milzu apaļpūpēdi ar kādu citu pūpēdi ir gandrīz neiespējami. Zināma līdzība varētu būt ar zaķu pūpēdi, taču tas nedaudz atšķiras ar augļķermeņa formu.

 

Milzu apaļpūpēži visbiežāk aug pļavās, ganībās, krūmājos vasarā un rudenī. Bēdīgs ir fakts, ka cilvēki bieži vien milzu apaļpūpēdim neļauj izaugt - to saspārda un samīda, tikko tas sācis tā kārtīgi augt.

 

Šodien no rīta redakcija saņēma ziņu, ka naktī no ceturtdienas uz piektdienu milzu apaļpūpēdis tiesas nama pagalmā pazudis nezināmā virzienā.

Komentāri 3

Tiesas darbiniece

Jā, bijām nepatīkami pārsteigtas,ka pēc tāda atraduma piektdienas rītā šis milzu pūpēdis ir pazudis.
Bet laikam jau kādam jāsaka-labu apetīti!

pirms 12 gadiem, 2008.08.29 19:58

senju tante

lai tak cilveki ed!
pupeezhi rulleeeeeee

pirms 12 gadiem, 2008.08.29 21:07

Kultūra un Izklaide