Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sievietēm nodokļu nomaksa ir svarīgāka nekā vīriešiem 1

Lai arī kopumā sieviešu un vīriešu uzskati Latvijā par nodokļiem ir līdzīgi, sievietēm ir svarīgāk, lai par viņām tiktu nomaksāti visi nodokļi. Tas noskaidrots jaunākajā „DnB NORD Latvijas barometra" pētījumā.

Kā liecina pētījuma rezultāti, 70% sieviešu norādījušas, ka viņām ir svarīgi, lai par viņām tiktu samaksāti visi likumos paredzēti nodokļi, kamēr tādu pašu viedokli pauduši tikai 61% vīriešu. Savukārt par nodokļu nomaksu neuztraucas 28% vīriešu (17% „drīzāk nav svarīgi", 11% „nemaz nav svarīgi") un 18% sieviešu (10% „drīzāk nav svarīgi", 8% „nemaz nav svarīgi"). Lūgti novērtēt, kādus jaunus nodokļus būtu vērts ieviest, lai no tā būtu labums valstij un sabiedrībai, gan sievietes, gan vīrieši atbalstījuši luksusa preču nodokļa ieviešanu - attiecīgi 48% un 45%. Otrā populārākā atbilde bijusi vides piesārņošanas nodoklis (vīrieši 44%, sievietes 41%), savukārt trešā populārākā atbilde atšķiras - 38% sieviešu atbalstītu jauna nodokļa ieviešanu veselībai kaitīgām pārtikas precēm, bet tikpat daudz vīriešu teikuši, ka uzskatītu par lietderīgu progresīvā ienākuma nodokļa ieviešanu.

Jāpiebilst, ka sievietes daudz biežāk nekā vīrieši (attiecīgi 29% un 18%) norādījušas, ka varētu ieviest papildu nodokļus alkoholiskajiem dzērieniem, bet vīrieši nedaudz biežāk nekā sievietes (18% un 14%) minējuši iespējamu nodokļa ieviešanu skaistumkopšanas un citām procedūrām, kas nav nepieciešamas cilvēka veselības saglabāšanai. Arī bezbērnu nodokļa ieviešanu vīrieši novērtējuši nedaudz atzinīgāk nekā sievietes (16% un 14%).

Vērtējot, kurus no esošajiem nodokļiem Latvijā vajadzētu samazināt iespējami ātrāk, 65% sieviešu un 61% vīriešu uzskata, ka vispirms jāsamazina iedzīvotāju ienākumu nodoklis, savukārt pievienotās vērtības nodokli gribētu samazināt 63% sieviešu un 61% vīriešu.

Sociālo nodokli iesaka samazināt 36% sieviešu un 32% vīriešu, bet 26% sieviešu norāda, ka arī nekustamā īpašuma nodoklis ir par augstu. Vīrieši gan minētajam nodoklim pievērš mazāk uzmanības, norādot, ka lietderīgāk būtu samazināt uzņēmumu ienākumu nodokli (21%).

Abu dzimumu domas sakrīt jautājumā par nodokļiem, kurus varētu paaugstināt, ja tas būtu nepieciešams, - 54% sieviešu un 50% vīriešu atbalstītu dienesta auto nodokļa paaugstināšanu. Akcīzes nodokļa pieaugumu atbalstītu 26% sieviešu un 23% vīriešu, bet vīrieši (22%) nedaudz biežāk nekā sievietes (18%) atzinuši, ka varētu paaugstināt arī nekustamā īpašuma nodokli.

Komentāri 1

Finansists

Manuprāt paaugstinātu nodokli varētu ieviest vispirms veselīgām pārtikas precēm - to lietotājiem ir vairāk brīvu līdzekļu. Arī pensijas vecumu vispirms pacelt cilvēkiem bez kaitīgiem ieradumiem - parasti viņi ilgāk dzīvo. Smēķētājiem un alkoholiķiem pensijas vecumu varētu pat samazināt, jo viņi ir pašreizējā sociālā budžeta lielākā cerība - dažreiz nenodzīvo pat līdz pensijas vecumam, kas mūsdienās ir ļoti valstiska pieeja. Uz ietaupīto līdzekļu rēķina varētu samazināt akcīzes nodokli alkoholam un tabakai, tādējādi likvidējot kontrabandu. Zaudējumus varētu kompensēt no plaukstošā sociālā budžeta (mazinātos pensiju izmaksas). Bez darba palikušie kontrabandisti būtu spiesti atgriezties darba tirgū un godīgi maksāt nodokļus.

pirms 9 gadiem, 2011.02.07 10:16

Kultūra un Izklaide