Tupeņi pārsteidz saimnieku

Smiltenieša Ulda Augas tīrumā Brantu pagasta "Būdās" šoruden izauguši tik prāvi kartupeļi, kā nevienu citu gadu. Lielākais no tiem ir 750 gramus smags.

 

"Braucu ar traktoru, skatos, - aizmugurē vagās balts vien griežas," par tādiem milzeņiem brīnās saimnieks. Lieli šogad izauguši gan 'Solist', gan 'Lauras', gan 'Quatro' šķirnes tupeņi. Stādāmais materiāls iegūts turpat, "Būdu" tīrumā.

 

Saimnieks stāsta, ka ne kūtsmēsli, ne cits mēslojums uz tīruma šogad nav uzvests. Lieli kartupeļi izauguši tajā tīruma pusē, kur pirms diviem gadiem rakts dīķis un kur ir daudz kūdras.

 

Vēl kartupeļi U. Augu šoruden pārsteidz izskata dēļ. Piemēram, 'Solist' šķirnes bumbuļiem jābūt apaļiem, taču tie ir apauguši ar dažāda lieluma puniem.

 

Rajonā pazīstamā kartupeļu audzētāja vijciemiete Ināra Pakalne skaidro, ka bumbuļi ar puniem var veidoties, ja augšanas apstākļos radušās anomālijas.

 

 

Tas bieži raksturīgs, ja vasarā ir izteikts sausums, bet vēlāk, labvēlīgos laika apstākļos, kartupeļi sāk strauji augt. Ja bumbuļos turklāt ir daudz plaisu, tas jau liecina par kartupeļu slimības rizoktonijas kātbūtni, un tad ir nepieciešama sēklas materiāla maiņa.

Kultūra un Izklaide