Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Daudziem tā bija baltā vēstures lappuse

Šķirstot vēstures grāmatas, nepelnīti piemirsta ir reliģiskā kustība Brāļu draudze, kas 18. gadsimtā iekaroja daudzu prātus un sirdis, jo īpaši vidzemnieku. Vēstures zinātņu doktors, Brāļu draudzes kustības pārstāvis un mācītājs Gundars Ceipe septiņu gadu garumā paveicis nozīmīgu un smagu darbu, apkopojot Brāļu draudzes vēsturi grāmatā "Latvijas Brāļu draudzes vēsture 1918 - 1940".

Mācītājs ir pārliecināts, ka grāmatas tapšana un iznākšana bija Dieva sūtība. "Esmu saistīts ar Brāļu draudzes kustību Latvijā, mums regulāri notiek sanākšanas, bet ļoti bieži saduros ar cilvēku neizpratni, kas īsti ir Brāļu draudze. Un tad negaidīti manās rokās nonāca arhīvs, kas bija kā Dieva pirksts. 2003. gadā, kad iestājos doktorantūrā, sāku pētīt un apkopot informāciju. Vēsture man vienmēr ir bijusi tuva, tomēr uzrakstīt grāmatu ir pati grūtākā lieta, ko jebkad esmu darījis," atzīst G. Ceipe.

Pērn gada beigās grāmatu "Latvijas Brāļu draudzes vēsture 1918 - 1940" izdeva Latvijas Universitātes Akadēmiskais apgāds, tā ir 320 lappušu bieza ar aptuveni divdesmit fotogrāfijām. Atvēršanas svētki notikuši 11 Latvijas vietās un Latvijas vēstniecībā Stokholmā, taču tagad tā atceļojusi uz Smilteni, kuras apkaimei grāmatā ir īpaša nozīme.

Trešdien Smiltenes novada bibliotēkā visi interesenti tikās ar G. Ceipi un ieinteresēti klausījās viņa stāstījumā par Brāļu draudzi, kas vēl aizvien daudziem šķiet balta vēstures lappuse. Šī ir pirmā reize, kad par Brāļu draudzes kustību Latvijā apkopota tik apjomīga informācija. To novērtē arī klātesošie, uzdodot grāmatas autoram vienu jautājumu pēc otra. Tāpat kā tolaik arī mūsdienās cilvēki meklē veidu, kā rast mieru garīgajā dzīvē.

Tie, kuri izlasījuši grāmatu, to slavē un teic, ka tā palīdz gūt pilnvērtīgu izpratni par tautas garīgās atmodas tradīciju, ka tā ir iespēja Latvijas vēsturi izzināt garīgā un reliģiskā jomā. Trešdien grāmatas autoru sveica blomēniete Mudrīte Vestfāle. "Atbraucu, jo Gundars Ceipe ir biežs viesis Blomē, Riņģu saiešanas namā. Tā ir svēta vieta pagasta iedzīvotājiem. Patiesībā pamaz cilvēku novērtē Brāļu draudzes kustību, arī es pēdējā laikā mazliet esmu grēkojusi. Tomēr tas, ko sirdī jūtu, ir citādāk, kā tagad dzīvē izskatās," saka M. Vestfāle.

Viņa izmantoja iespēju iegādāties grāmatu, jo tās devums ir neatsverams. "Brāļu draudzi vēsturē tikpat kā nepiemin un beidzot šo vēstures lappusi mēs varam atšķirt. Noteikti grāmatu parādīšu skolā, jo bērni to varēs izmantot vēstures stundās kā papildu mācību līdzekli," grāmatas svarīgumu pauž blomēniete.

Kultūra un Izklaide