Fotoreportāža: Dabas takas atklāj Ziemeļgaujas mežu skaistumu

"Tā ir apskates vērta, kaut arī netiek reklamēta," par nejauši Valkas pagasta Zīlē uzietu dabas taku saka Valkas tūrisma informācijas biroja vadītāja Ance Empele.

 

"Ziemeļlatvija" noskaidroja, ka Zīles dabas taku atklāja pērn novembrī, pateicoties Eiropas Savienības "LIFE - Daba" projektam "Ziemeļgaujas ielejas aizsardzība un apsaimniekošana". Netālu ir vēl viena, arī projektā izveidotā Vekšu dabas taka.

 

2,3 kilometrus garā Zīles dabas taka atrodas Ziemeļgaujas aizsargājamo ainavu apvidū un gandrīz visu laiku ved gar Gaujas vecupi.

 

 

"Tur ir dažādi apskates objekti - galvenokārt Eiropas nozīmes īpaši aizsargājami mežu biotopi, piemēram, nogāžu un upju palieņu meži, kuros aug veci ozoli un citi platlapji. Faktiski tas ir nekopts, pirmatnējs mežs ar kritalām," ar takas apvidu iepazīstina Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta administrācijas dabas aizsardzības nodaļas vecākā eksperte Rūta Zepa.

 

 

Gar taku izlikti stendi ar informāciju par skatāmajiem biotopiem, tiem raksturīgajiem augiem, dzīvniekiem un kukaiņiem. Gājēju ērtībai uzcelti tiltiņi un skatu platformas un izvietotas norādes.

 

Taka sākas Zīles centrā. Savukārt Zīlē var nokļūt, nogriežoties no Valkas - Smiltenes šosejas, sekojot norādei uz SIA "Ieviņas" kokzāģētavu.

 

Zīles dabas taka atrodas valsts akciju sabiedrības "Latvijas valsts meži" apsaimniekotajos mežos, un šis uzņēmums arī rūpējas par takas uzturēšanu.

 

Savukārt netālā, aptuveni 600 metru garā Vekšu dabas taka ved pa zālāju apsaimniekošanas paraugteritoriju zemnieku saimniecībā "Vekši". Tur no skatu platformas var redzēt, kā ganās speciāli zālāju apsaimniekošanai iepirktie šķirnes liellopi, un var arī apskatīt pļavu biotopus.

 

Projektā Ziemeļgaujas aizsargājamo ainavu apvidū ierīkotas vēl trīs dabas takas Alūksnes rajonā:divas - Virešu pagastā un viena - Gaujienas pagastā.

 

Projektu īstenoja Latvijas Dabas fonds.

Kultūra un Izklaide