Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Gaujas plostnieki grib uz Strenčiem atvest Eiropas plostu sējējus un pludinātājus

Vai Strenčos 2013. gadā notiks Starptautiskās plostnieku asociācijas lielākais saiets - asambleja? Četri Gaujas plostnieki, nesen pārradušies mājās no līdzīga pasākuma Polijā, cer, ka tas izdosies.

 

Gaujas plostnieku galvaspilsētā Strenčos mājvietu radusī biedrība "Gaujas plostnieki" jau gandrīz astoņus gadus dibina sakarus un draudzējas ar līdzīgām organizācijām ārzemēs, un ir iestājusies Starptautiskajā plostnieku asociācijā.

 

 

Strencēnieši vairākkārt piedalījušies šās asociācijas asamblejās, kas ik gadu notiek katrreiz citā valstī un tiek rīkotas, lai Eiropā popularizētu plostnieku tradīcijas.

 

Šogad asamblejas dalībniekus uzņēma Polijas pilsēta Ulanova. Uz to ieradās delegācijas no Latvijas, Vācijas, Čehijas, Slovēnijas, Austrijas, Spānijas un Portugāles.

 

Latviju pārstāvēja biedrības "Gaujas plostnieki" delegācija - strencēnieši Romāns Polītis, Ainārs Vanags, Māris Ozols un rīdzinieks Andrejs Poloskovs, kurš arī regulāri piedalās plostu ekspedīcijā Strenčos svinēto Gaujas plostnieku svētku laikā.

 

No Polijas Gaujas plostnieki pārradušies mājās ar jaunām idejām un mērķi darboties un meklēt atbalstītājus vērienīgai iecerei.

 

"Jau 2011. gadā Strenčos varētu notikt Starptautiskās plostnieku asociācijas lielā asambleja, bet finanšu dēļ to pagaidām pārcēla uz 2013. gadu. Uz to mums jātiecas, jāmeklē iestrādes un jācer uz Strenču novada atbalstu, jo asambleja jau nāk mums pretī," stāsta ilggadējie Gaujas plostnieki strencēnieši R. Polītis un A. Vanags.

 

Plostnieki uzskata, ka šāds pasākums popularizētu Strenču novadu un arī visu Latviju, jo Eiropā plostnieku aroda kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai pieiet nopietni.

 

Sākoties Ulanovas pilsētai, ir divas ceļa zīmes: norāde ar apdzīvotās vietas nosaukumu un uz to, ka ceļinieks iebrauc Eiropas plostnieku pilsētā. "Ja mēs tādu zīmi pie Strenčiem uzliktu, turklāt pie visiem ceļiem!" sapņo R. Polītis.

 

Strenču vārds tik un tā izskanēs Eiropā. Tikko Polijā notikušajā asamblejā nolemts izdot grāmatu par Eiropas plostnieku tradīcijām. Grāmatā 44 lappuses būs atvēlētas Gaujas plostnieku tradīcijām jeb tam, kā Strenčos sāka braukt ar plostu pa Gauju un kā to dara līdz pat šai dienai. Izdevums būs pieejams Eiropas Savienības parlamenta mītnē Briselē.

 

Asamblejā strencēnieši kopā ar kolēģiem no Slovēnijas un Polijas arī apsvēra īstenot projektu, kurā par plosta siešanas tradīcijām ieinteresētu jauno paaudzi. Papildu lietišķajām sarunām plostnieki asamblejas laikā izbaudīja poļu sarūpētu atpūtas programmu, piemēram, četras stundas brauca pa Vislu ar poļu plostnieku sieto plostu.

 

"Poļi nesien plenes ar drātīm, kā to darām mēs, bet sit ar lielām naglām. Baļķi ir gandrīz uz pusi garāki - 12 metri, un no zaļas egles. Plostnieki noved baļķus lejā pa upi un saņem par to naudu," stāsta A. Vanags.

 

Vislā un Gaujā atšķiras arī plostošanas apstākļi. Romāns pirms brauciena uzvaicājis, vai upe ir līkumaina. Jā, esot gan. "Četru stundu laikā redzēju tikai vienu mazinu līkumu," smaida Gaujas plostnieks.

 

Polijā plosti visu vasaru kalpo tūristu vizināšanai un tiek arī izmantoti, kā kokmateriālu transportēšanas līdzeklis. Kalnu mežos nogāztos kokus vietējie iedzīvotāji pludina lejup pa upi, tā pelnot naudu. Ar plostiem saistīto jomu Polijā atbalstot valsts. To apliecinājis fakts, ka uz asambleju ieradās viens no Polijas valdības ministriem.

 

Vislas un Sanas upes sateces vietā katras valsts delegācija, arī Gaujas plostnieki, iestādīja kociņu piemiņai no asamblejas, bet mājās atveda daudz bukletu par plostu tradīcijām citās zemēs un poļu sietā plosta maketu. To var apskatīt Strenču tūrisma informācijas centrā.

 

Savukārt strencēnieši poļiem uzdāvināja Gaujas plosta maketu un izdalīja ārzemju kolēģiem bukletus par Strenčiem.

 

"Īpašs paldies bijušajai Strenču domes priekšsēdētājai Velgai Graumanei. Bez viņas atbalsta mēs uz asambleju Polijā neaizbrauktu," pateicas Strenču plostnieki.

 

Brīvajā laikā viņi baudīja poļu sagatavotu atpūtas programmu: apskatīja klūgu pinumu muzeju, viesojās vietējā alus darītavā, klausījās poļu popgrupas koncertu un atpūtās kopīgā saviesīgā atpūtas vakarā.

Kultūra un Izklaide