Ja ir talants - var iztikt bez akadēmiskajām zināšanām 7

Apmeklējot Smiltenes pilsētas bibliotēku, nevar palikt vienaldzīgs pret jaunās mākslinieces darbiem, kuros atspoguļoti krāšņi putni, melnbalti domu tēli un reālas personības.

 

Smiltenietes Sabīnes Lauzes mākslas darbu izstāde "Melni balts un krāsas" no 23. aprīļa līdz pat 30. jūnijam ir aplūkojama pilsētas bibliotēkā, kur to novērtējuši gan jaunieši, gan gados vecāki cilvēki.

 

Sabīnes darbos lielākoties redzami cilvēki - domu tēli un reālas personības. "Vienā darbā attēlots grupas "Metallica" vokālists Džeimss Hetfilds, kas ir viens no maniem iemīļotākajiem mūziķiem," atklāj jaunā māksliniece.

 

Bez cilvēkiem smilteniete darbos attēlojusi putnus krāšņās krāsās. "Ideja par tiem nāca pavisam negaidīti, kad klases biedrenei tika uzdāvināta grāmata par putniem. Tajā bija ļoti skaisti fotoattēli, kurus ieliku savos darbos," par krāšņo darbu vēsturi stāsta S. Lauze.

 

Jaunā māksliniece, kura šogad absolvēs Smiltenes ģimnāziju, atklāj, ka viņas talantu bērnībā atklājusi mamma un jau otrajā klasē meitu aizsūtījusi uz mākslas skolu.

 

"Līdz brīdim, kad absolvēju mākslas skolu, īsti nejutu sevī vēlmi gleznot un kaut ko veidot, jo vairāk pievērsos uzstādījumu zīmēšanai. Bet pēc tam darīju to, ko visvairāk esmu vēlējusies, un man tas izdevās," priecājas Sabīne.

 

"Melni balts un krāsas" ir Sabīnes Lauzes trešā izstāde, arī iepriekšējās bija aplūkojamas pilsētas bibliotēkas telpās. Pirmajā bija redzami Japānas reprodukcijas zīmējumi, bet otrajā zirgi.

 

"Uzaicinājām Sabīni parādīt savus darbus, jo mums ir veiksmīga sadarbība vairākus gadus. Man prieks, ka Sabīne piekrita, jo viņas darbi ir interesanti un nav vienveidīgi.

 

Tāpēc aicinu smilteniešus un apkārtnes iedzīvotājus atnākt paskatīties jaunietes darbus," saka Smiltenes pilsētas bibliotēkas vecākā bibliotekāre Alda Liuke.

 

Viņa atklāj, ka viens no izstādes rīkošanas iemesliem, ir iedzīvotāju pozitīvās atsauksmes par jaunās mākslinieces darbiem.

Komentāri 7

viedoklis

Raksta autorei- kā to saprast, ''Ja ir talants - var iztikt bez akadēmiskajām zināšanām'', bet tajā pašā laikā zināšanas ir gūtas mākslas skolā? Nav pretruna?

pirms 13 gadiem, 2008.04.30 10:50

fane

Attēlos redzamie zīmējumi, ģipša figūra, galvas, tiek zīmēti mācību procesā. Teorētiski tā ir akadēmisko zināšanu apguve, tikai citā līmenī, bērnu mākslas skolas līmenī. To pašu dara gan Mākslas koledžas, gan augstākajās mācību iestādēs ar nopietnu mākslas novirzienu (kā RTU MA)(LU līmenis ir nenopietns) un tas ir kā studentu mācību darbi. Kā jau teicu atsķirās tikai līmeņi un varēšana. Pēc redzamā darba procesa var spriest, ka kā mācību process tiek pētītas un apgūtas akadēmiskās zināšanas zīmēšanā, bet ne pēc rezultāta un izglītības tas atbilst akadēmisma jēdzienam.

pirms 13 gadiem, 2008.04.30 11:50

zuze

Pēc virsraksta var saprast, ka raksta autore propogandē neiegūt izglītību, jo bez tās jau tapat var iztikt.Mums taču visiem ir tadi talanti, ka mācīties ir lieki! Manuprat teksta autorei tik tiešām nav attiecīgās izglītības zurnalistikā.

pirms 13 gadiem, 2008.04.30 12:50

fane

Pilnīgi pievienojos zuzes viedoklim. Un žurnālisti paši to popularizē šajā avīzē. Rakstiņi par to liecina. Pavērojiet, par kādām izstādēm (90% gadījumu) tiek galvenokārt rakstīts kā par lielām vērtībām? Jā, tieši par hobijlīmeņa ''māksliniekiem''. Jo tālāk no daudz maz profesionālas mākslas izglītības, lielākoties, kur viņas vispār nav, jo vairāk tiek ''saldi'' jūsmots! Pat neizanalizējot ne sižetu, ne kompozīciju , ne ko citu. Un dažu profesionālu darbu vērtējums tiek aprakstīts bezgalnaivi....Man liekas, ka ar šādu pozīciju avīzes korespondenti veido iespaidu, mēs tak netēlosim nez kādus pārgudrīšus šajā jomā. Ka tik ''tautai'' patīk. Ja tautai patīk, tad jau dziedāsim līdz (tas gan nav kā akmens Sabīnes darbu dārziņā, bet vispārīgi), jo tā ir vienkāršāk. Nebūs mazizpratnīgiem prātiem jāattaisnojas par savu rakstīto. Jo citādi ''Mildiņa'', ''Anniņa'' nāks klāt un pārmetīs, ''vai ta nu par kārtīgāku mākslu nevarējāt ko uzrakstīt...šitais jau normālam cilvēkam nav saprotams...'''Nu kaut kā tā.
Veselīgi jau laikam būtu, ja par to rakstītu publiku izglītojošā veidā, lai sabiedrības izpratnes līmenis par šādām lietām ar laiku augtu, nevis paliktu vientiesīgā naivisma un naturālisma uztveres līmenī ar sajūsmu. Tas būtu patiešām iepriecinoši. Un nebūtu jāapmuļļā viens un tas pats.

pirms 13 gadiem, 2008.04.30 13:26

Mjāā..

Pavērojiet, cik pie mums bieži notiek izstādes, kurās aplūkojamas nehobijlīmeņa autori...:):)

pirms 13 gadiem, 2008.04.30 14:45

bice

Vienīgais mīnuss šajā izstādē - mazs skaits darbiņu, gribētos vairāk:))Tā tik turpināt:)!

pirms 13 gadiem, 2008.05.07 23:54

Kultūra un Izklaide