Kultūras pārvalde: Smiltenes novada pašvaldībai nav līdzekļu kinozāles modernizēšanai 11

 Smiltenes novada domei patlaban nepietiek līdzekļu digitālās aparatūras iegādei Smiltenes kinozālei, tādēļ līdzekļus tās modernizēšanai patlaban aktīvi meklē Eiropas Savienības fondu ceļā, aģentūru LETA informēja Smiltenes novada kultūras pārvaldes vadītāja Pārsla Jansone.

Pēc viņas teiktā, pēc pērn pabeigtās Smiltenes kultūras nama rekonstrukcijas, kurā iekārtota arī jaunā kinozāle, kino telpa ir skaista, aprīkota ar jauniem krēsliem, par pašvaldības līdzekļiem iegādāts arī jauns lielais ekrāns, taču arvien kino rādīšana iespējama vien ar DVD diskiem, nevis modernākām digitālajām tehnoloģijām.

"Ir sajūta, ka stāvam laikam nopakaļ," atzīst Jansone, norādot, ka jaunākās filmas smilteniešiem nav iespējams parādīt atbilstošas tehnikas trūkuma dēļ, savukārt vecās filmas iedzīvotājiem vairs nav tik saistoši skatīties.

Tā kā jaunas, mūsdienām atbilstošas filmu rādīšanas aparatūras izmaksas ir ļoti augstas, šādu līdzekļu pašvaldībai nepietiekot, tāpēc pagaidām tiekot plānots startēt Eiropas projektos, taču slēgt kinozāli noteikti neesot plānots.

Jau ziņots, ka 2013.gada sākuma būvkompānija "Selva būve" ekspluatācijā nodeva rekonstruēto Smiltenes kultūras namu. Kultūras nams tika rekonstruēts, piesaistot finansējumu no Eiropas Reģionālās attīstības fonda, pašvaldības un valsts budžeta. Kopumā ēkā ieguldīti 1 882 446 lati.

Projekta laikā tika rekonstruēta padomju laikos būvētā ēka Gaujas ielā 1, Smiltenē, kurai uzbūvēts jauns 4. - jumta - stāvs un lielās zāles skatuves šņorbēniņi, pārbūvētas telpas atbilstoši jaunajam plānojumam, kā arī atjaunoti visi inženiertīkli, ēka tika siltināta un renovēta no ārpuses. Ēkā tika nodrošināta izklaides pasākumu, konferenču rīkošana, kā arī atsevišķa zāle kinoteātrim.

Tāpat ziņots, ka vairumā gadījumu jaunās filmas tiek izlaistas digitālā formātā, tāpēc lielā mērā ir apdraudētas to izrādīšanas iespējas ārpus Rīgas. Lielākā daļa kinoteātru, kas atrodas ārpus Rīgas, nav aprīkoti ar tādu tehniku, lai spētu demonstrēt filmas digitālā formātā. Jau no 2013.gada Holivuda vairs neizlaiž filmas uz tradicionālās kinolentes, bet gan digitālā formātā, kas reģionos esošajos kinoteātros nav izmantojams.

Aprēķini liecina, ka viena kinoteātra digitalizācija izmaksātu aptuveni 50 000 latu.

Komentāri 11

Sketmens

Es ar kaut kā nesaprotu. Var jau attaisnoties ar visādām kosmosa trehnoloģijām, bet tikai atskaņošanai ir vajadzīgs normāls lasītājs? Nu 100Ls...

pirms 7 gadiem, 2014.01.06 09:38

walkman

Nu domājams, ļoti vienkārši, vajadzētu noskaidrot "trekno" un "lieso" versiju izmaksām. Domāju, digitalizēties var jau arī lētāk, nekā minētā summa, pieļauju, ka tur uzreiz ierēķināta visa skaņas sistēmas uzlabošana utt. Bet iesākumam pietiktu visticamāk ar kaut kādu pleijeri, kam ir papildināšanas iespējas, vienkārši sākotnēji izmanto visu "pa vienkāršo". Tad sāk pelnīt (kaut gan par to šaubos, jo tas ir dziļi reģionā), tad piepērk klāt šo to no skaņas utt.
Es, protams, neesmu, speciālists, bet tāpēc jau šo uzdevumu var uzdot pašam Liedaga k-gam, lai nāk klajā ar iespējamiem risinājumiem un tāmēm (vismaz aptuvenām).
Kino noteikti vajag saglabāt, tas reģionos pastāvēs uz entuziasmu, tas saprotams. Valkā diemžēl kino tradīcijas ātri izmira, tikai tāpēc ka nebija entuziasta.

pirms 7 gadiem, 2014.01.06 11:13

kino mīļotājs

Realizējot Eiropas (ES) projektus un piesaistot naudu kino attīstīšanai, ja naudas devējs (ES) zinātu, ka kino zāle ir, bet pašu kino nerāda, tad finansējuma saņēmējs savus 10% uzrēķinu var dabūt. Lai Pārsla nestāsta, ka ir jāstartē jaunos Eiropas projektos. Neviens naudu kinoaparatūrai nedos. Kino ir jāmāk pārdot un piesaistīt skatītājus. Mūsu novadā māk tik naudu tērēt! Nevienas jaunas ideja kā pelnīt, ražot, dzīvot labāk! Ierosinājums domniekiem! Izīrēt kinozāli privātam, lai cilvēki strādā. Sēž uz siena kaudzi, ne pašam, ne sašam. Kāpēc Valmierā rāda visas jaunās filmas? Smiltenes novadā nav vienota izklaides piedāvājuma. Kultūras pārvaldes vadītājai trūkst idejas, tāpēc tiek mekēti jauni cilvēki, kurus varēs atkal ***... Varbūt ir laiks meklēt jaunu kultūras pārvaldes vadītāju?

pirms 7 gadiem, 2014.01.06 11:57

Gunārs

Digitālais kino ir atnācis ne tikai ar mērķi radīt superkvalitatīvu attēlu un skaņu, bet arī lai aizsargātu jaunās filmas no pirātiskās pavairošanas. Gan projektors, gan kino serveris, kurā ievieto filmas digitālo disku, ir starptautiski sertificēts un piegādāto disku nevar atskaņot bez filmas ražotāja atļaujas. Atļauja jāpieprasa elektroniski, norādot sertifikācijas numurus un pieteikto izrāžu skaitu un sākumus. Filmas rādīšana uz DVD pleijera ir pagātne. Ir atsevišķi iznomātāji, kas vēl dažas Eiropas /Krievijas filmas piedāvā Blu ray kvalitātē, bet ne vairs diska formā, bet interneta pārsūtījumā, izmantojot FTP serveri. Izrādīšana attiecīgi pārgājusi ar speciāli pielāgota datora palīdzību. Tāds Smiltenē ir. Tas var nodrošināt Latvijas filmu izrādes, jo paralēli DCP (digitālajam) formātam, Latvijā kopē arī Smiltenē apgūstamo BD formātu, citādi jau lauku rajonos Latvijas kino reti kur nonāktu.

pirms 7 gadiem, 2014.01.06 12:58

Spuldzis

Vai tad vispirms nevarēja nointervēt Liedaga kungu, apskaidrojot lasītājam problēmas būtību un tad rakstīt rakstu?

pirms 7 gadiem, 2014.01.06 13:30

.

Šajā lapā bieži ziņas tiek publicētas, tikko padzirdētas, apviļātas pašu rīvētās runās un kārtīgi neizceptas.

pirms 7 gadiem, 2014.01.06 18:52

walkman

Paldies Gunāram par atbildi! Nerakstītu NEKO, ja šo zinātu iepriekš. Paldies vēlreiz!

pirms 7 gadiem, 2014.01.06 14:12

Hm!

Mums jau pilsētā ir bagāti cilvēki, kaut daļu varēja noziedot! Citādāk sapērk pus pilsētas tirdzniecības ēku un tura tukšas! ĻOTI SKAISTI TIE TUKŠIE LOGI IZSKATĀS! Lūk būtu iztērējis cilvēks nevis vēl vienam tukšam logam pilsētā, bet tā, lai sabiedrībai kaut kas tiek, nevis tiek atņemts!

pirms 6 gadiem, 2015.01.02 12:10

Ilona no TOPA

Mīļais draudziņ, kādā dimensijā Tu dzīvo???, jo mūsdienās neviens ar labdarību nenodarbojās bez personiskā labuma!

pirms 6 gadiem, 2015.01.02 18:01

Kultūra un Izklaide