Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latviešu un igauņu tautas mākslas kolektīvi gatavojas lielam, kopīgam koncertam

"Šī ir unikāla reize, kad igauņi arī vienu latvieti apbrīno," Valkas rajona koru virsdiriģents Jānis Erenštreits izceļ kādu notikumu, ko drīz svinēs Valkā un Valgā.

 

Aizvadītajā nedēļā Smiltenē šiem svētkiem jau gatavojās rajona jauktie kori "Vidzemīte" un "Pakalni" no Smiltenes, Strenču "Rītu puse" un trikātieši, sadziedoties kopmēģinājumā.

 

6. jūnijā robežpilsētās Valkā un Valgā tiks īstenots pārrobežu sadarbības projekts "Dziedi, dziedi, dvēselīte!" ar daudzu simtu ļaužu - gan igauņu, gan latviešu - līdzdalību.

 

Projekts ir veltīts Vidzemes draudzes skolu skolotāju semināra dibināšanas 170. gadadienai un Jāņa Cimzes 195 gadu jubilejai.

 

J. Cimze arī ir J. Erenštreita pieminētais latvietis, kura dzīves gājumu apbrīno igauņi. Latvijas vēsturē J. Cimze ierakstīts kā pedagogs, tautas dziesmu vācējs un harmonizētājs, ērģelnieks, latviešu kora mūzikas pamatlicējs un profesionālās mūzikas aizsācējs. 19. gadsimta otrajā pusē viņš vadīja skolotāju semināru Valkā.

 

Cimzes svētkos, kas notiks vienlaikus ar Valkas un Valgas pilsētu svētkiem, Latviju pārstāvēs astoņi jauktie kori un četri folkloras ansambļi no Valkas un Alūksnes rajona, pūtēju orķestri no Vidzemes, Latvijas koklētāju ansambļi, kā arī Latvijas mežu darbinieku koris "Silvicola", Tautas deju ansamblis "Ieviņa" (Smiltene) un deju kopa "Aija" (Valka).

 

Jau no rīta vairākums Latvijas kolektīvu koncertēs Valkā, bet vakarpusē kāps uz Valgas estrādes, kur kopā ar Valgas apriņķa koriem un Igaunijas dūdu spēlētājiem sniegs vērienīgu koncertu.

 

Koncerta mugurkauls būs jauktie kori. J. Erenštreits raksturo kora dziesmu programmu, kā muzikāli izjustu un saturiski bagātu, piepildītu ar skaistām dziesmu "pērlītēm". Tajā iekļautas gan J. Cimzes, gan mūsdienu komponistu tautas dziesmu apdares.

 

"Šo koncertu gatavojam ar patriotisku degsmi, jo šajā reizē goda vietā ir Jānis Cimze, un man par lielu prieku arī igauņi viņu godās. Mums visiem jāspēj novērtēt, cik skolotāju skolotājs ir bijis dižs un varens, ja jau mēs viņu pēc tik daudziem gadiem pieminam," uzsver J. Erenštreits.

 

Valkas rajona koristu balsu skanīgumu svētkos stiprinās kori no Alūksnes rajona. Tāpēc arī pirmajā kopmēģinājumā palīgā nāca to diriģenti Edgars Račevskis un Jānis Baltiņš.

 

"Labi skan," Valkas rajona korus pēc kopmēģinājuma vērtē J. Baltiņš. Jau tagad viņš ir pārliecināts, ka Cimzes svētki izdosies skaisti, un uzteic šo pārrobežu projektu, kā interesantu un pat unikālu.Diriģents novēl, lai Cimzes svētki notiktu arī pēc pašvaldību reformas, kad rajonu padomes tiks likvidētas un to funkcijas pārņems novadu domes.

 

 

No Latvijas puses projektu atbalsta Alūksnes un Valkas rajonu padomes, Valkas pilsētas pašvaldība, kā arī eiroreģions "Pleskava - Livonija". Igaunijas pusē galvenais latviešu sadarbības partneris ir Valgas koris.

 

Valkas rajona padomes Kultūras nodaļas vadītāja Līga Lāne informē, ka projekts tiek īstenots, pateicoties piesaistītajam Eiropas Savienības finansējumam pārrobežu projektā "Pleskava - Livonija". "Ja šo projektu neapstiprinātu, tad svētkus sarīkot būtu sarežģītāk. Esam daudz strādājuši, lai Latvijas programma svētkos būtu kvalitatīva," viņa uzsver.

 

Smiltenes jauktā kora "Vidzemīte" diriģente Dzidra Jēkabsone cer, ka Cimzes godināšana būs lieli un skaisti svētki, gandrīz kā Dziesmu svētki.

 

"Ir iecerēts gājiens, koncerti gan Valkā, gan Valgā, kuros uzstāsies kori, koklētāji, pūtēji un dejotāji. Ir ļoti svētīgi, ka šie svētki tiek veltīti tik lielam cilvēkam, kā Cimze, kurš ir latviešu kora mūzikas tēvs un ieguldījis lielu darbu tautas dziesmu apdarināšanā un popularizēšanā," saka Dz. Jēkabsone.

Kultūra un Izklaide