Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mājup ar spilgtiem iespaidiem no igauņzemes

No starptautiska folkloras festivāla "Mana rota" Veru ir atgriezusies Valkas kultūras nama folkloras kopa "Sudmaliņas", kas šajā festivālā pārstāvēja Latviju.

"Tas bija lieliski organizēts festivāls. Visvairāk mums patika tas, ka nevajadzēja traukties no viena koncerta uz otru, bet bija daudz brīva laika, lai iepazītu citus kolektīvus, kultūras vērtības pilsētā un apkārtnes skaisto dabu.

Tas ir gandrīz neticami, ka 80 kilometrus no Valkas notiek tik vērienīgs festivāls ar starptautisku nozīmi, par ko tik maz zinām," stāsta "Sudmaliņu" vadītāja Skaidra Smeltere. Festivālā piedalījās 16 valcēnieši - četri dejotāju pāri un seši muzikanti.

Katram kolektīvam ik dienu bija kāda neilga uzstāšanās. Pavisam no dažādām valstīm festivālā piedalījās apmēram tūkstoš dalībnieku, taču viss noritēja viegli un brīvi, bez jelkādas nervozēšanas, ka kāds kaut ko izdarīs aplam. Igauņu miers ir apbrīnojams, viss notiek tik vienkārši! Šis pasākums notika jau 17. reizi, tāpēc ir uzkrāta pamatīga pieredze.

Pilsētas centrā uz asfalta bija izveidots igauņu rotas zīmējums, kuru pēc tam, rokās sadevušies, kopā izdejoja viesi kopā ar apmēram tūkstoš vietējiem iedzīvotājiem, kuri ieradās uz šo notikumu. Tas ir līdzīgi kā Latvijas Deju svētkos, kad dejotāji, izejot noteiktus punktus, veido no augšas labi redzamus ornamentus. Tiklīdz ornamentālā deja beidzās, sākās brīva sadancošana bez reglamenta. Veru laukumā deju rakstus filmēja no lidmašīnas.

"Jutāmies gandrīz kā savējie. Kas cits, ja ne mēs igauņiem un igauņi mums atklās savas kultūras vērtības? Priecājamies, ka mūs tik labi uzņēma," pauž kolektīva vadītāja.

Viens rīts sākās ar nacionālo ēdienu un dzērienu izrādīšanu. Valcēnieši piedāvāja rupjmaizi ar kaņepēm un sieru. Ir daudz cilvēku, kas šādas lietas neēd, taču viņi izrādīja interesi. Piemēram, folkloras kopa no Izraēlas piedāvāja čili ar olām. Korejieši citus cienāja ar kartupeļu cietes nūdelēm, bet turki ar saldumiem. Katram savs.

Veru apriņķis atšķiras no citiem Igaunijas apriņķiem gan ar savu dialektu, gan citām lietām. Par to visu varēja uzzināt muzejā. Svētku laikā centrā bija skatuve gan jauniešu popgrupām, gan bērnu kolektīviem, taču visvairāk valcēniešiem patikusi visu kolektīvu sadziedāšanās saulrieta laikā Tamla ezera krastā. "Sudmaliņas" aizvadījušas vēl vienu spilgtu notikumu savā radošajā darbībā. Būs, ko atcerēties.

Kultūra un Izklaide