Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pie Ziemassvētku izpriecām pieder bluķa vilkšana, dedzināšana un budēļos iešana

Bluķa vakars ir unikāla tradīcija ar senu vēsturi, turklāt Eiropā plaši izplatīta, taču vienīgi pie mums iepriekš sagatavots ozola bluķis tiek vilkts no mājas uz māju, no sētas uz sētu.

 

Šo tradīciju ceturtdien turpināja Valkas novada bērnu un jauniešu centra pulciņu dalībnieki kopā ar "Vainadziņa" folkloristiem.

Velkot bluķi, cilvēki vienojas līdzatbildībā, tādējādi atvieglojot Saulei ceļu kalnup un simboliski pierādot, ka tikai kopīgi vienojoties dziesmā un dejā, mēs varam pievārēt lielās tumsas spēkus.

 

Bluķis tiek sadedzināts, savācot tajā visas pērnā gada neveiksmes, nelaimes, sliktos darbus un domas. Visu to paveica arī folkloras kopēji Valkā. "Mēs izspēlējām tumsas cīņu ar gaismu un savācām visu slikto bluķī, kurš sadega itin ātri," stāsta folkloriste Tija Bērtiņa.

 

Kā jau Bluķa vakarā nākas, pēc kopīgām dziesmām, dančiem un rotaļām saieta dalībnieki baudīja karstu tēju un pelēkos zirņus. Senie latvieši ticēja, ka ķekatas ir māju labie gari, ka tie nes mājā svētību un druvās auglību. Ar klaigām, trokšņiem un dejām tie centās aizbaidīt ļaunos garus.

Aukstā laika dēļ interese par šo pasākumu nebija diži liela, taču atnākušie priecājās ar īpašu degsmi. Bērni atzina, ka viņiem patīk visi pasākumi, kuros vajadzīga maskošanās.Bluķa vilkšana paātrina saules un dzīvības atgriešanos. Bluķa sadedzināšana simbolizē jauna saules gada sākuma, pašu sauli, kas zemniekam ir ļoti svarīga.

Saulgriežu svētki ir Dieva piedzimšanas svētki. Gandrīz visas reliģijas pauž, ka Ziemassvētkos, vistumšākajā laikā, kad Saule atkal sāk lūkoties uz vasaras pusi, piedzimst kāda dievība.

Kultūra un Izklaide