Sākas advente un jaunais Baznīcas gads

Šodien Rietumu kristīgajās baznīcās tiek svinēta pirmā advente, ar kuru baznīcās sākas jaunais liturģiskais gads. Ar adventi apzīmē laika posmu no ceturtās svētdienas pirms Ziemassvētkiem.

 

Vārds "advente" tulkojumā no latīņu valodas nozīmē "atnākšana", un šinī laikā ticīgie gatavojas Kristus atnākšanas svētkiem - Ziemassvētkiem.

 

 

Tradicionāli adventes laikā katru svētdienu tiek aizdedzināts pa vienai svecītei adventes vainagā. Aplis, ko veido vainags, kopš senseniem laikiem simbolizē mūžību un vienotību, vienlaikus tā gredzena formai simbolizējot uzticību Dievam un viņa apsolījumiem, aģentūrai LETA pastāstīja Latvijas Romas katoļu baznīcā.

 

 

Turklāt saskaņā ar tradīciju vainagam, tāpat kā Kristum, ir divi tituli - karaliskais un uzvarētāja tituls. "Adventa vainags mums pasludina, ka bērns, ko visas tautas gaida, ir karalis, kurš uzveic tumsu ar savu gaismu. Priežu vai egļu zari, ko izmanto, pinot vainagus, vienmēr ir zaļi, kas simbolizē cerību un mūžīgo dzīvību," pastāstīja baznīcā.

 

 

Katrai adventes svētdienai ir sava pamattēma, kuru kristieši pārdomā, gatavojoties Kristus atnākšanas svinēšanai. Tradicionālā adventes krāsa ir violeta, kas norāda, ka gaidāms ķēniņš, kā arī to, ka tas ir gavēņa laiks. Pēdējos gados baznīcas tradīcijā tiek izmantota arī debeszilā krāsa, norādot uz cerību un nākamo laiku, vienlaikus arī izceļot to, ka advenesa laika noskaņa atšķiras no ciešanu laika.

 

 

Adventes pirmajā svētdienā sākas jaunais Baznīcas liturģiskais gads, kas tradicionāli noslēdzas ar Mūžības svētdienu. Šāda kārtība veidojusies no izpratnes, ka cilvēka ticības dzīve sākas līdz ar sastapšanos ar Kristu. Kristus ir Dievs, kurš kā bērns ienāk cilvēka dzīvē, pieaug, atstāj savu mācību, mirst pie krusta, Lieldienās augšāmceļas un vada cilvēku uz sastapšanos ar Dievu pēc laicīgās dzīves.

 

 

Kā uzsver luterāņu mācītājs Indulis Paičs, cilvēka dzīvē ļoti liela nozīme ir ritmam un kārtībai, bet tradīcijas ir svarīgs veids, kā palīdzēt pašiem sev sajust adventes un Ziemassvētku laika īpašo nozīmi.

 

 

"Adventa vainags ir skaists Kristus gaismas tuvošanās simbols - ar katru nedēļu iededzot par vienu sveci vairāk, uzskatāmi redzam, ka Dieva nodomi lēnām, bet uzticami un nenovēršami realizējas un sniedz mums svētību," norāda mācītājs.

Kultūra un Izklaide