Savas neziņas un naivuma dēļ uz Baltkrieviju devās ar savu tualetes papīru 17

Mainās priekšstats par kaimiņvalsti

Nupat no Minskas pārradās Valkas pilsētas teātra režisors Aivars Ikšelis, kur piedalījās 5. starptautiska teātra festivāla "Teātrālā lāde" vērtēšanā un tikās ar daudziem mākslas aprindu cilvēkiem.

 

Uzaicinājums ierasties Baltkrievijā bijis pēkšņs un negaidīts. Vēl lielāks pārsteigums bijis tālruņa zvans ar lūgumu piedalīties konferencē par Baltkrievijas attiecībām ar Eiropas Savienību. Režisors uzaicinājumu pieņēma.

 

 

A. Ikšelis uz kaimiņvalsti devies ar lielu skepsi, jo viņam no medijiem bija radies priekšstats, ka tā ir totalitāra režīma valsts un kopš padomju laikiem tur nav daudz izmaiņu. Savā naivumā viņš pat nodrošinājās ar savu tualetes papīru.

 

Redzētais bija pozitīvi šokējošs"Man tagad ar lielu kaunu jāatzīst, ka ieraudzītais bija šokējošs pozitīvā nozīmē. Šveice un Vācija tīrības un sakoptības ziņā nobāl," pārliecinājies režisors. Viņš bijis arī pilsētas nomalēs un tur aina ir tikpat pievilcīga. Varētu domāt, ka masu medijos ir stingra cenzūra, taču vismaz televīzijā redzamas arī pasaules ziņas.

 

A. Ikšelis domā, ka tieši rietumvalstu mediji pasaulē ir radījuši klišeju par pilnīgu demokrātijas trūkumu šajā valstī. "Kad ieraudzīju restaurētās un naktī izgaismotās, lai arī Staļina laikā būvētās ēkas, nevarēju nepriecāties par šo skaistumu. Vietējie mākslinieki mani uzaicināja uz maziem veikaliņiem, kur varēju priecāties par lieliskajiem tā laika interjeriem," priecājas teātra speciālists.

 

 

Viņš daudz interesējies, kā dzīvo vienkāršā tauta. Lielumlielā daļa Lukašenko iekārtu atbalsta, vien sūrojas, ka naudas varētu būt vairāk. Veikalos nopērkams pilnīgi viss. "Kad aizbraucu uz Maskavu, man katrā ielas krustojumā jābūt gatavam uzrādīt pasi un reģistrācijas dokumentu. Minskā neredzēju nevienu milici. Varbūt viņi staigā civildrēbēs?" nesaprašanā A. Ikšelis.

 

 

Baltkrievi ir gatavi sadarboties"Man kā provinces cilvēkam darbs žūrijā bija nozīmīga mācību stunda. Nebija viegli, jo darba valoda bija angļu un franču. Es labi pārvaldu tikai krievu un vācu valodu," smaida režisors. Kolēģi viņu "audzinājuši" tādā veidā, ka, braucot no naktsmītnēm uz teātra izrādēm, runājuši tikai franciski, savukārt, pēc darba dienas - tikai angliski. Izdevies saprasties gana labi.

 

Uzstājoties ar lekciju Minskas universitātē un stāstot par Valku, baltkrievi ieinteresējušies par starptautiskā studiju centra tapšanu un iespējām sadarboties. Kaimiņiem ir liela interese par Latviju, par iespējām tirgoties. A. Ikšelim paticis Lukašenko teiciens: ja Eiropas Savienība kaut vienu soli spertu pretī Baltkrievijai, tad baltkrievi atbildētu ar pieciem.

 

Iespaidu viesošanās laikā iekrājies daudz, piemēram, no vērienīgas slāvu tautu pareizticīgo ikonu izstādes Minskas mākslas muzejā. Ļoti interesanta bijusi tikšanās un uzstāšanās jauno mākslinieku galerijā "Podzemka" Minskas un Parīzes kopprojekta "Aplis" izstādes atklāšanā.

 

 

Šās tikšanās ieguvums ir arī tas, ka nākamo pierobežas kultūras dienu ietvaros Valkā pirmo reizi būs redzamas baltkrievu jauno mākslinieku darbu izstādes un teātra izrādes. Iespējams, uz nākamajām Kultūras dienām Valkā ieradīsies žurnāla "Amerikas Teātris" redaktore.

Komentāri 17

turks

Beidzot viens pozitīvs raksts par Baltkrieviju, nevis eiro atbalstītāja Gobas kunga murgi. Tak saprotiet vienreiz, ka visai Eiropas savienībai Baltkrievija ir kā dadzis acī, jo pierāda ka var iztikt bez starptautiskā valūtas fonda un citām atrakcijām, ka var paši veidot savu - un savādāku dzīvi. Kad vēl uzdzirdēju, ka tieši šobrīd Ukrainas līderis (demokrāts Eiropas izpratnē) ved sarunas ar SVF par milzīga aizdevuma piešķiršanu, sapratu ka te ir atbilde klaigām par opozīcijas apspiešanu Baltkrievijā. Demokrāti ļauj izlaupīt valsti un tad pazemīgi lūdz aizdevumu. Kā tas notika Latvijā, un nekāds Gobas kungs ar saviem TP apoleģētiem te neko vairs mainīt nevar, ja nu vien riet uz Lukašenko.

pirms 12 gadiem, 2008.10.19 09:50

Tofiks

Ne velti amerikāņi uz vēlēšanām pumpēja iekšā naudu "demokrātijas vēlētājiem"! Bet kā netiek klāt pie prihvatizācijas, tā netiek...
Paldies, par atklātu rakstu! Man reizēm šķita, ka mēs dzīvojam lielākā dezinformācijā ar savu demokrātiju, kā baltkrievi. Vienīgi jāsaka, ja nebūtu "mātes barotājas" Krievijas, tad nu baltkrievi gan jau pārskatītu savu piesliešanos kādai no lielvarām, bet nu stāsts ir par tualetes papīru un kā redzam, tad ar to viss kārtībā...:) Lai tik rullē!

pirms 12 gadiem, 2008.10.19 10:32

tirāns

Minskai varot nakts laikā ar kājām iziet cauri un neviens neaplaupīs un nepiekaus, kā Rīgā.

pirms 12 gadiem, 2008.10.19 12:10

lāse

Būtu jauki, ka A.Ikšeļa k-gs, pie viena arī nodibinātu kontaktus, kas neliedz Ziemeļvidzemes māskliniekiem izstādīties arī kur citur. Uz šejieni daudzus esam aicinājuši, vajadzētu arī pretēju procesu. Jā, teātra jomā ir ļoti labi starpkultūru sakari ar citu valstu pārstāvjiem, paldies režisoram par to. Bet, pie viena varbūt varētu noorganizēt vietējo mākslinieku izstādīšanās apmaiņas procesu? Kā nekā rosīgs un inteliģents cilvēks. Tā vien izskatās, ka dāņu sadarbība ir vienīgā bijusi. (par bērnu darbu konkursiem neiet runa, bet par profesionālo mākslu). Tomēr teātra lietas nav nemaz tik tālu no tēlotāj un citām mākslām? Ne visiem piemīt spēja dibināt labvēlīgus kultūras sakarus, Ikšeļa k-gam tas izdodās, varbūt var tiešām iesaistīt arī mūsu māksliniekus?

pirms 12 gadiem, 2008.10.19 15:09

londa

Ko dod tualetes papīrs, ja arī jaunuzceltajās ēkās ir tualetes- caurums grīdā un pēdu vietas abās pusēs. Vienīgās eiropeiskās tualetes piedāvā Mcdonalds un Lido. Kuras es apmeklēju.
Pārējā ziņā , varu piekrist Ikšeļa kungam.

pirms 12 gadiem, 2008.10.19 17:45

reālais

Var jau par realitāti uzskatīt diez vai ko,bet vai tā maz ir?!Tad jau nav tālu no tā,ka atzīsim ka tipa kolchozu un sociālisma uzņēmumi nebija sliti.Tur taču vēl ir tāpat,pat plāni par cik kvadrātmetriem dzīvojamā platība jānodod u.t.t.,jā pārspīlēta kārtība lielāko pilsētu centros arī ir.Un. ja kādam liekas, ka tas ir tas būtiskākais,tad atliek tikai nožēlot,ka vēl ir tādi ļautiņi te.

pirms 12 gadiem, 2008.10.19 18:17

prahtweeders

Tik labi,Ikšeļa kungs,jums tur gāja tāpēc ka baķka Luka vēl nav izdomājis vai pārmesties no Vovas pie Eiropas vai nē.Ja ārzemnieku Rīgā apsardzes pavadībā,un bija bija taču,tikai bez uniformām,vadātu tikai pa lepnajiem krogiem un veikaliem,viņi arī mīlētu Latviju cik spētu.
Tā vai citādi,es jūs cienu kā cilvēku kas māk bāzt ausīs batonus Eiropas un Rīgas fondiem un pelnīt reālu piķi ar nevienam nevajadzīgu teātra fufeli.Augstākā pilotāža ar ko arī apsveicu.

pirms 12 gadiem, 2008.10.19 19:50

turks

Pēdējie divi komentāri nāk no cilvēkiem kam valdošā šķira caur mēdijiem ir reāli izskalojusi smadzenes.
Raksta autors vienkārši norāda, ka NEVAR SALĪDZINĀT to ko mums stāsta TV un laikraksti ar reālo situāciju tur. Tomēr kādam uzreiz liekas, ka viņš ir Lukašenko atbalstītājs. Aizbrauc un paskaties un tad te murgo. Tomēr pirms brauciena un negāciju meklēšanas aizvedīšu tevi, prātvēder, tepat, netālu kur tu tādas vietas ieraudzīsi un dzīves līmeni, ka diez vai Baltkrievija stāvēs tuvumā. Ka tikai neapvemies.

pirms 12 gadiem, 2008.10.20 07:37

A.Ikšelis

Cienījamie blogotāji, paldies par Jūsu atsaucību un viedokļu dažādību.Mana saruna ar cien., žurnālistu A. Dubļānu nebija un nav domāta kā slavinājums vai noliegums Baltkrievijai. Vēl jo vairāk tam nav nekāda sakara ar Baltkrievijas prezidentu. Mūsu saruna bija dauz garāka, kā laikraksts varēja to nopublicēt. Un melot vai runāt nepatiesību, gan jautājumos par ekonomiku vai kultūru ir zem mana goda. Nezināju, ka tas ir "noziegums".Atvainojos visiem pareizi domājošiem blogotājiem, ka es, kā Dr.eoc. uzdrīkstējos runāt Baltkrievijā par ES un sadarbību ar Valku.Braucot pa Latviju arī es redzu sirsniņmājiņas un divas pēdas grīdā, bet tāpēc Latvija man neasociējās ar to vien.Manos tiešajos darba pienākumos, pēc darba apraksta, ir meklēt un aicināt uz Valku interesantus vieskolektīvus un māksliniekus no visas pasaules. Diemžēl sēžot kabinetā tas šodien nav iespējams.Jāatvainojās visiem, Ziemeļvidzemes profesinālajiem māksliniekiem, ka tad , kad Valkā viesojāas viņu kolēģi, viņi nevar atrast laiku, lai tiktos ar viņiem un nodibinātu savstarpējos kontaktus par izstādēm citās valstīs.Vēlreiz paldies visiem par viedokļu dažādību.

pirms 12 gadiem, 2008.10.20 11:05

prahtweeders

Ikšeļa kungs.
Jūsu Dr.oec par kuru Valkā jau zina katrs suns bet vēl pēc pāris rakstiem zinās katrs kaķis es ņemšu par pilnu tikai tad,kad nodosiet atklātībā savu monogrāfiju bez kuras,kā jūs ceru saprotat,neviens doktors nenotiek.Korupcijas līmenis ekonomikas fakultātē ir tāds ka gribot negribot jāšaubās.
Piedošanu,kas pilnvaroja jūs runāt par ekonomisko sadarbību.Valkā tāds ir tikai viens cilvēks - V.A.Krauklis vai TP Rotarī klubiņš kopumā.Neizklausās ka jūs braucāt kā viņu emisārs.
Runāsim skaidru valodu.Jums nebija nekādas sajēgas par Baltkrieviju pirms brauciena un nepieciešamo analīzi kā Dr. pienākas,jūs arī neizdarījāt.Līdz ar to tur jūs redzējāt to ko gribēja lai jūs redzat un neko vairāk.
Daži vārdi jūsu aptrakušajam sulainim Turku Pupai(vai Pupam).
Naivā dvēsele,kas liek tev domāt ka kaut ko neesmu redzējis.Un ko tad tu man vari jaunu parādīt.Tas ka šī pilsēta vairākumā pārtiek no 200 latiem mēnesī un trīc ieraugot sīkāko ierēdnīti nenozīmē ka visi ir tādi.Visticamāk tu,suņa vietas izpildītāj,mazgā muguras un iznes naktspodus mājā uz kuru tik ļoti gribēji mani aizvest vai arī esi palaidis vējā muitas vai citu kreiso biznesu.Ja tu būtu reāls vīrs kas prot nopelnīt piķi jebkuros apstākļos tad nekrautu šeit kūpošu čupu uz cilvēkiem ko nepazīsti.Man personiski dziļš pofigs kas ir pie varas tik ilgi kamēr šie netraucē man dzīvot.Ja tevi tik ļoti uztrauc ka ne visi pielūdz tavus uzskatus,jei bogu,aizbrauc izvēdinies uz Strenču mežmalu.

pirms 12 gadiem, 2008.10.20 19:18

LOL

Lūk tieši tādus cilvēkus kā šis prathweeders es necienu.
Viens no tiem, kurš ar visu ir neapmierināts, ja cilvēks dara vienu, tad teiks, ka bija jādara tas utt.
es ceru, ka vismaz Jums, cienītas prahtweder, ir cienījama izglītība un izcils darbs un ka vismaz Jūs kko darat savas apkārtējās vides labā, lai Jums būtu tiesības kādu noniecināt :p
T\a lūk!

pirms 12 gadiem, 2008.10.20 23:17

pupa

Katrs izvēlas jauši vai nekauši sev niku, kura apakšā slēpjas problēma.

pirms 12 gadiem, 2008.10.20 23:37

neizglītotā

Prahtweeder, kau arī es kā nemācījusies augstās skolās. Tad zinu, ka Jūsu interesējošais jautājums par A. Ikšeļa disertāciju, jau pati savām acīm, 2007. gadā redzēju Valkas pilsētas bibliotēkā kopsavilkumā. Un šajā brošurā ir norāde, šī darba izlasīšanas iespējai internetā.

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 10:11

londa

Ikšeļa kungs, es nebiju domājusi "sirsniņmājiņas", bet gan 2006. gadā pabeigtu Minskas Nacionālo bibliotēku. Modernu celtni ar pasakainu iekārtojumu un noformējumu, taču tualetēs ir "caurums un pēdu vietas".
Nav pārmetums, bet tikai precizējums.

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 11:04

turks

Londai...
Musulmaņiem tualetēs stāv spainītis ar ūdeni jo viņi neatslauka, bet apmazgājas. Un kas no tā?.....Katram sava saprašana par to kā tas jādara. Ne jau Eiropa ir noteicošā, un starp citu....Baltkrievija jau uz Eiropu neraujas.

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 18:32

tārps

Vai Londai un Vi-Vi nav kādas problēmas, ka vislaik šamās tās atejas piemin.....Valkas benzīntanks ar šām liekas šajā ziņā apdalīts.

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 18:36

Kultūra un Izklaide