Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Strenčos svētkus svin tautas muzikanti

"Spēlēju, dancoju visu savu mūžu, neiet, neiet tā spēlīte pušu..." Ar šādu moto sestdien Strenču kultūras namā aizvadīti V tautas muzikantu svētki ar saspēlēšanos, atmiņām, sarunām un dančiem.

Ieradās astoņas muzikantu grupas no Jērcēniem, Strenčiem, Rencēniem, Kārķiem, Valkas, Cēsīm, Rīgas un Salnavas, - kopumā vairāk nekā 100 cilvēku. Strencēnieši ciemiņus uzņēma pirmo reizi, pārņemot stafeti no Jērcēnu pagasta, kur vietējais tautas nams tik daudz ļaudīm bija par šauru.

Ne velti Strenču novadā tautas muzikantu svētku sākums meklējams Jērcēnos, jo tur daudzus gadus tautas mūzikas tradīcijas godā tur kapela "Jērcēnu muzikanti". "No vecajiem muzikantiem divi vairs esam palikuši, - es un Pēteris Bukšs, kurš spēlē akordeonu," teic kapelas muzikants, pensionārs Jānis Lācis."Kad braucu uz novadiem meklēt pērles, katra vieta man asociējas ar kādu vienu tautas muzikantu. Jērcēnos tas ir Jānis Lācis, cītaras spēlmanis," teic Latgales novada tautas mūzikas pētniece Iveta Dukaļska.

Viņa jau 11 gadus rīko visas Latvijas tautas muzikantu svētkus, kas šogad 6. augustā notiks Viļānos un Barkavā. Katru gadu pirms tam novados vietējie kultūras darbinieki rīko mazāka mēroga saietus, kuros vīri ar sirmām galvām uzspēlē tautas instrumentus, uzdzied un kavējas atmiņās, kā savulaik spēlējuši zaļumballēs un citos pasākumos.

I. Dukaļskai vislielākais prieks ir par to, ka vīri šajos 11 gados sevi novērtējuši kā muzikantus, kuri "nebūt nav sliktāki par tiem, kuri zina notis un bieži uzstājas uz skatuves". "Man pat šķiet, ka šie muzikanti ir daudz īstāki, nekā profesionāļi," viņa spriež un uzteic tos novadu kultūras darbiniekus, kuri apzinās tautas muzikantu vērtību kopējā Latvijas kultūras un tradīciju kontekstā.

Strenču novadā V tautas muzikantu svētkus rīkoja vietējās kultūras darba organizatores Ginta Gailīte un Arta Šomase sadarbībā ar novada kultūras centru un kapelu "Jērcēnu muzikanti".

Svētki iesākās, ieskatoties iepriekšējos saietos uzņemtajās fotogrāfijās un iededzot sveces mūžībā aizgājušo muzikantu piemiņai. Tad uzstājās viesi - Strenču pūtēju orķestris (diriģents Jānis Kaģis), bet pēc tam uz skatuves jau kāpa muzikanti. Koncertu nomainīja balle, kas turpinājās līdz vēlai naktij.

Vairāk lasiet laikrakstā "Ziemeļlatvija" otrdien, 19. aprīlī.

Kultūra un Izklaide