Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Unda Ozoliņa: “Māksla cilvēku atbrīvo, jo katru tā uzrunā citādi un liek domāt.”

Otrdien Starptautisko Kultūras nedēļu organizatori Valkas kultūras namā atklāja ar četrām mākslas izstādēm. Tas daudzuprāt ir lielākais tradicionālais kultūrprojekts Valkā, un tā uzdevums ir cilvēkus iepazīstināt ar dažādu tautu mākslu.

 

Visu Kultūras nedēļu norises autors un virsvadītājs allaž ir bijis Aivars Ikšelis. "Pārsteidzošākais ir tas, ka no 136 kolektīviem, kuri vēlējās būt Valkā, varējām uzaicināt tikai 10," atzīst projekta kurators.

 

 

Pirmā atklājamā izstāde ir par Čehovu. Valkas pilsētas teātris ir iestudējis trīs šā krievu klasiķa darbus. Pasaules literatūrā viņu uzskata par vienu no modernās literatūras aizsācējiem. Kultūras nama mazajā zālē Čehova laika atribūtikas vidū bija eksponēti visi Valkas teātra izrāžu tērpi, kas saistās ar šo autoru.

 

 

Protams, izstādes atklāšanā piedalījās arī to gatavotāja Raisa Zaļā no uzņēmuma "Larata". Viņas darba vietas skapītī turpina krāties skiču kaudze pēc kurām kopā ar savām darbiniecēm veidoti teātra kostīmi. "Es neesmu tērpu dizainers. Daudzu tērpu idejas esmu aizņēmies Krievijas galerijās. Apbrīnoju, kā manējās vienkāršās skices allaž pārtop īstos teātra tērpos, kā dāmas spēj šīs idejas īstenot," pauž A. Ikšelis.

 

 

Deniss Golumbeka nu jau 33 gadus savu dzīvi ir saistījis ar Izraēlu. Ar fotografēšanu viņš aizraujas kopš skolas laika un tagad ir atvēris savu dizaina fotostudiju. Viņam šķiet, ka Izraēla ir viena no pārsteidzošākajām pasaules valstīm, kur niecīgā teritorijā sadzīvo neaptverami daudz dažādu pasaules kultūru. Uz izstādes atklāšanu Valkā viņš ierasties nevarēja, taču darbus atsūtīja. Tajos redzams pārsteidzoši daudzveidīgais tuksnesis.

 

Oranžajā izstāžu zālē apskatāma baltkrievu mākslinieka Alekseja Lunjeva veidotā ekspozīcija. Tā ir mūsdienu modernās mākslas izstāde, kurā nesagatavotam skatītājam ieteicams izlasīt tekstuālo sadaļu par to, kāpēc šis darbs ir tapis. Aleksejs ir dzimis Rīgā, bet strādā Baltkrievijā.

 

 

Viņš ir piedalījies daudzās starptautiskās izstādēs, bet Valkā redzamais darbs ir atceļojis no Viļņas. Kā zināms, Viļņa ir izvēlēta par Eiropas šā gada Kultūras galvaspilsētu un tajā apskatāmas daudzas Eiropā pazīstamu mākslinieku izstādes. Aleksejs piekrita plašākai intervijai un saruna ar viņu drīz būs "Ziemeļlatvijā".

 

Visplašākā ekspozīcija divās telpās ir jaunās gleznotājas Ances Žeigures darbi. "Mums ar šo mākslinieci saistās ne tikai viņas gleznas, bet arī tas, ka viņa ar kolēģi ir daudz darījusi, lai atjaunotu klasicisma stilā veidoto Valkas kultūras nama foajē un lielo zāli. Tas ir interesanti, ka tieši viņas darbi piepilda gana lielo foajē. Ance ir dzimusi un uzaugusi mākslinieku ģimenē vairākās paaudzēs.

 

 

Nav viegli neietekmēties no jau atzītām zvaigznēm savā ģimenē, taču viņa meklē un, šķiet, ir atradusi savu rokrakstu, ar visdažādāko glezniecības dižgaru radīto nianšu aromātiem. Tur ir daudz simbolikas, gaisīgu noskaņu un zelta. Katrā ziņā šie darbi izraisa lielu interesi.

 

 

Diezin vai kādam skatītājam ienāktu prātā, ka viņai nav akadēmiskās mākslas izglītības, jo izpildījums liek domāt par pretējo. Ance jo īpaši ir pateicīga ģimenei par atbalstu ekspozīcijas "Sajūtu fragmenti" tapšanā.

 

 

"Tā ir mana otrā personālizstāde, un man kā cilvēkam, kuram nav mākslas izglītības, šī ekspozīcija ir pierādījums, ka var arī citādi. Te redzamais ir nācis no manas vecmāmiņas Lilitas Postažas, mammas un citiem māksliniekiem, kuru vidē esmu uzaugusi," smaida Ance.

Kultūra un Izklaide