Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Uzņēmējdarbības attīstība, bezdarba problēmu risināšana Valkas novadā (I atbilžu bloks) 14

Kā, jūsuprāt, pašvaldība spēj veicināt uzņēmējdarbību novadā? Kā jūs konkrēti panāksiet, ka šeit plauks un zels uzņēmējdarbība un mazināsies bezdarbs?

Iveta Maksimova

(Osipova partija): - Par uzņēmējdarbību. Mūsu ideja ir tāda, ka uzņēmējdarbībai jāsākas pašvaldībā. Bija laiks, kad pašvaldībai bija savi uzņēmumi būvniecībā un tā tālāk, un tā joprojām, kas skaitījās zem pašvaldības. Mūsu ideja ir, ka tas pašvaldībai jādabū atpakaļ. Neteiksim, ka atpakaļ tā konkrēti, kas bija, bet jāveido no jauna.

Tādējādi radot pašvaldībā uz vietas jaunas darba vietas. Tas nozīmē, ka, teiksim, celtniecībā, ja ir projekts, šobrīd mēs ņemam kaut kur no ārpuses darbiniekus, maksājam dārgu naudu, bet, ja tas notiek uz vietas pašvaldībā, tad cilvēki tiek paņemti darbā, cilvēkiem tiek maksāta nauda. Tas arī nodokļos nāk atpakaļ. Tādējādi arī bezdarbs mazinātos, jo nāk atpakaļ pašvaldībā nauda.

Precizējam: Bet kā jūs domājat, kādā veidā pašvaldība var ņemt tos cilvēkus, ko viņi vēlas, piemēram, tos vietējos, ja pastāvošā likumdošana nosaka, kādā veidā ir organizējami konkursi, un nosaka, kas tajos konkursos var vinnēt. Pašvaldība ir institūcija, kura pakļaujas likumībai valstī.

I.M.:- Jā, te nu būs jāsaka, ka es pagaidām nespēšu atbildēt uz šo jautājumu.

Mārtiņš Ķiris

 (Jaunais laiks):- Pirmkārt, es uzskatu, ka pašlaik mums jāatbalsta arī savējie. Pašlaik esošie uzņēmumi, kas strādā un kas nav vēl ne bankrotējuši, ne samazinājušies. Tas ir viens. Otrs, - mums Valku vajadzētu uztaisīt kā vietu, kur jaunie uzņēmēji var nākt, un dot viņiem iespēju strādāt un veidot to visu. Ir arī gan latviešu firmas, gan ārzemju, kas meklē vietu, kur uzsākt savu biznesu.

Ir arī zināms, ka bija no Zviedrijas cilvēki, kas vēlētos Latvijā uzsākt biznesu. Manuprāt, tas samazinātu jautājumu, ka cilvēkiem ir bezdarbs, jo šīs firmas, kuras esmu skatījies un kas vēlas to darīt, tās ir 100, 200 cilvēkiem darba vietas.

Precizējam: Bet kā jūs pārliecināsiet, ka viņiem jānāk 150 km no Rīgas uz mazpilsētu Valku vai kādu no pagastiem? To, ka kāda zviedru firma grib, protams, savu uzņēmumu Latvijā veidot, tas ir saprotams, bet kā jūs tieši dabūsiet viņus Valkā? (Nav atbildes - no red.)

Laila Ontensone

(Apvienība Tēvzemei un Brīvībai/LNNK):Domāju tāpat. Jā, novadam ir jābūt tādam vienmērīgam. Mums ir jāiemācās domāt novada mērogā. Par naudas trūkumu. Jā, mēs visi tagad runājam, un mums ir zināmas bažas visās jomās, bet naudas trūkums nedrīkstētu būt tas, kas kaut kādā veidā samazina darba kvalitāti.

Arī grūtos laikos mums ir jāspēj strādāt efektīvi un jāpieņem lēmumi, kas ir virzīti uz attīstību. Nevar vienkārši tā noslēgt, nogriezt, likvidēt. Ir jāmēģina atrast kaut kādi alternatīvi risinājumi, lai mūsu uzņēmējdarbība neapstātos. Būs pakalpojumi, tie, kas vēlas saņemt šo pakalpojumu, būs arī tie, kas sniegs šos pakalpojumus.

Tās ir divas lietas, kas ir neatņemamas viena no otras, tāpēc ir svarīgi attīstīt citas jomas. Jautājums, protams, ir atsevišķs par kultūras jomu. Tās lietas mēs domājam attīstīt, bet uzņēmējdarbība ir ļoti cieši saistīta ar to visu. Nevar sadalīt atsevišķi, un tāpēc domāju par uzņēmējiem, kas jau darbojas pie mums.

Mums ir jādod viņiem iespēja. Mēs, cik iespējams likuma robežās, jo likums diktē visu, mēs nevaram to pārkāpt, bet viņiem radam apstākļus. Varbūt tas vairāk attiecas uz jauniem uzņēmumiem, bet mēs domājam par uzņēmējdarbības padomju veidošanu, kas tieši sadarbojas ar pašvaldību.

Vai pašvaldība zina, ko uzņēmējs dara un ko viņš spējīgs piedāvāt pašvaldībai? Lai pakalpojumi būtu tādi, ka tie tiešām ir vajadzīgi pašvaldībai. Bieži no uzņēmēju puses esmu dzirdējusi, ka viņi nav informēti, kas ir vajadzīgs konkrēti, nu varbūt kādu pasākumu nodrošināšanai vai kaut kādiem mazākiem darbiem, bet uzņēmējs par to neuzzina. Tā kā ir vajadzīga regulāra informācijas apmaiņa.

Aivars Sjademe

(DEMOKRĀTI.LV):Tātad, ņemot vērā šodienas ierobežotos budžeta līdzekļus, maksimāli jāveicina publiskās un privātās partnerības principi. Mūsuprāt, veidojot sadarbību starp publisko un privāto sektoru, tiktu veicināta ekonomiskā attīstība un sabiedrisko vajadzību nodrošināšana novadā.

Mums īstenība nav jāizgudro ritenis no jauna, jo, kā liecina pasaules pieredze, tad vairumā gadījumu publiskā un privātā partnerība ir efektīvs līdzeklis sabiedrībai nepieciešamo ēku, struktūru, ceļu, objektu, būvēšanai, uzturēšanai un pakalpojumu nodrošināšanai. Jāturpina vēl prasmīgāk piesaistīt Eiropas Savienības fondu līdzekļus.

Īpaši jāatbalsta tie projekti, kas paredz jaunu uzņēmumu, līdz ar to jaunu darba vietu izveidošanu. Īstenībā fondi mums ir piesaistīti visā valstī apmēram par 60%, vēl 40% paliek, un jāmēģina, lai Valkā viņi ir par visiem 100% piesaistīti. Attīstīt uzņēmējdarbību. Galvenais ir panākt, lai novads attīstītos vienmērīgi un jebkura uzņēmējdarbība ir atbalstāma, taču novada domei jānosaka tās nozares, kurās uzņēmējdarbība būtu īpaši atbalstāma.

Manuprāt, viena no tām ir lauksaimniecība un mežizstrāde un kokapstrāde. Kokapstrādē uzņēmumiem jāveicina savstarpēja sadarbība un augstas pievienotas vērtības produktu ražošana.

Par lauksaimniecības ražošanas prioritātēm būtu jānosaka ekoloģiski tīru pārtikas produktu ražošana, produktu ar lielu pievienoto vērtību ražošana, bioloģisko energoresursu ražošana. Mūsu mērķis ir nodrošināt novada ilgtspējīgu attīstību, veicinot aktīvu saimniecisko darbību, vienlaikus saglabājot arī dabas resursus nākamajām paaudzēm.

Kārlis Albergs

(Centriskā partija Latvijas Zemnieku savienība): Jāsaka atklāti, ka pašvaldībai (no pieredzes, darbojoties 20 gadus pašvaldībās) šīs iespējas ir ļoti mazas, bet tas nenozīmē, ka pašvaldībām nav jāstrādā pie šī jautājuma un jāveicina uzņēmējdarbība ar tiem resursiem, kuri ir pieejami.

Un tātad domes darbiniekiem, kas ir saitīti ar to, ka kārto uzņēmēju nākotni pie mums ar investīcijām vai idejām, ir jāuzklausa jaunie laipni un jāpaskaidro, kādas ir mums iespējas, neko neizskaistinot un neko arī nepasliktinot. Tādēļ mūsu sarakstā lietas ir ļoti konkrētas. Jāizveido privatizācijas fonds, un man šī pieredze ir rajona padomē, kad mums daudzi zobārsti uzsāka privātpraksi, kad bija krīze valstī, līdzīga kā tagad.

Tagad arī esošās struktūras, kas neiztur konkurenci, iziet no tirgus. Nepieciešams radīt pamatu jaunam lēcienam, kad ekonomika atdzims jeb tirgus sakustēsies. Tas ir - ļoti daudziem nepieciešams mazs starta kapitāls, ko var veicināt ar privatizācijas fondu. Te mani varētu apstrīdēt, ka mēs iejaucamies banku sektorā, bet nē.

Pašreiz šī ir vienīgā iespēja finansiāli atbalstīt uzņēmējdarbību, dodot kredītu, ko atļauj likums par privatizācijas fondiem, kamēr tas ir. Varu daudzus piemērus nosaukt, tajā skaitā mūsu SIA „Jumis" ir vairakkārt ņēmis, mūsu zemnieki ir daudzi ņēmusi kredītus, un, jāsaka, ka tas bija starts uzņēmējdarbībai ar nelielām summām.

Tā ir ļoti nozīmīga lieta, jo tikko domē biju sēdē, kur komitejā skatījām, ka nāk cilvēks ar ideju, bet nebija, kas šo ideju apstrādā. Jāpasaka priekšā, kā sagatavot biznesa plānu. Tas ir viens resursiem. Protams, ka jāpārveido arī domes struktūra, lai šos biznesa plāniņus un projektiņus tiešām palīdzētu sagatavot un pat uzrakstīt dažreiz priekšā, jo tā ir būtiska lieta, tā ir teorija, aiz kuras seko nauda un ražošana.

Tad, kad uzņēmumi jau ir atvērušies, tad tā lieta aiziet. Nākošais. Viss, kas notiek ar pabalstu izsniegšanu. Tiem, kuri ir fiziski veseli, ir jāstrādā sabiedrībai vajadzīgi darbi pilsētā.

Unda Ozoliņa

(Tautas partija):- Mums programmā ir minēti trīs punkti, kā mēs plānojam atbalstīt uzņēmējdarbību un darba vietu rašanos. Atbalsts esošajiem uzņēmumiem un jaunu uzņēmumu izveidei. Tas, kas dotajā brīdī jau notiek un jāsaglabā novadā, un arī jāpilnveido.

Tāds bija tikko minētās rajona padomes piemērs, ka arī pilsētas domei ir privatizācijas fonds, kurā ir iespēja ņemt kredītu mazā biznesa uzsākšanai. Īpaši esam atbalstījuši atsevišķus individuālā darba veicējus. Tās ir darba vietas, un šie pakalpojumi ir ļoti vajadzīgi. Vēl ir cilvēki pašvaldībā, Attīstības un projektu nodaļā, kas turpmāk strādās uz visu novadu.

 Pilsētā ir izveidota datu bāze par telpām, kas ir pieejamas uzņēmējdarbības paplašināšanai vai uzsākšanai, un šī datubāze ir jāizveido par visu novadu. Tādā veidā, ja tiešām ir šie ārvalstu investori, kurus nav tik viegli atvilināt uz mūsu pilsētu, uzreiz ir gatavs piedāvājums.

Ja jums vajag tādas un tādas telpas, mēs varam nodrošināt šādu infrastruktūru, ja vajag kaut ko lielāku vai mazāku. Tās ir iespējas piedāvāt, un investors var izvēlēties. Šo investoru piesaiste ir ļoti smags un sarežģīts darbs.

Trīs gadu laikā, runājot ar banku uzņēmēju, rādot, palīdzot sagatavot visu dokumentāciju, savā laikā Valkas domei ir izdevies piesaistīt un Valkā tika atvērta vācu firmas filiāle, kas darbojas bijušajā Lauktehnikas teritorijā un strādā vēl tagad.

Par projektiem. Projektu izstrāde, konsultēšana, tas jau tagad notiek un arī turpmāk būs jādara, jo uzrakstīt projektu, tā ir sava veida zinātne, un uzņēmējam, īpaši, ja viņš tikko sāk savu biznesu, ir nepieciešams atbalsts un palīdzība. Tas novadā ir jādara.

Man bija ļoti patīkami šodien runāt ar vienu uzņēmēju, kurš bija izmantojis šo pakalpojumu. Mēs izplatām informāciju par visām iespējām un vizītēm, ko uzņēmējiem piedāvā Latvijas Investīciju attīstības aģentūra. Šis uzņēmējs bijis Krievijā, Maskavā, nodibinājis jaunus kontaktus, un tas ir veids, kādā pašvaldība var palīdzēt uzņēmējam.

Par privāto un publisko partnerību. Jā, tas ir jautājums, kas Latvijā tikko, tikko sākas. Mēs plānojam, ka arī mūsu topošajā novadā to darīs. Kā piemēru varu minēt atsevišķus bērnudārzus Pierīgas teritorijā, kurus privātie ir uzcēluši, un pašvaldībai ilgākā laika periodā, pērkot pakalpojumu, tas atmaksājas.

Tas ir šīs privātās un publiskās partnerības veids. Mēs savā programmā runājām par PVN likmju samazināšanu un darīsim visu, lai tiktu veidotas īpašās programmas pierobežas reģiona attīstībai gan uzņēmējiem, gan arī pašvaldībām. Ja tas nav četros gados padarāms darbs, tad ilgtermiņā tas ir paveicams.

Viesturs Zariņš

(Pilsoniskā savienība):- Man ļoti patīk Alberga kunga un Ozoliņas kundzes ierosinājums saglabāt privatizācijas fondu. Noteikti tuvākajā nākotnē tas vairs nebūs Privatizācijas fonds, bet tas varētu būt fonds uzņēmējdarbības atbalstam.

Ātri izskaidrošu, kas ir šis privatizācijas fonds, jo droši vien, ka vietējie nezina, ko tas nozīmē. Tātad, pašvaldībai privatizējot īpašumus, tika iegūta naudiņa, kura netika iztērēta vienkārši tāpat budžetā, bet tika dota kredītu veidā uzņēmējiem. Tā ir ļoti laba ideja. Tātad mūsu piedāvājums, protams, mēs darba vietas radīt nevaram, bet atbalstīt uzņēmējdarbību, nu to mēs varam.

Viens no veidiem ir Uzņēmējdarbības atbalsta centra izveidošana. Tajā varētu strādāt divi cilvēki, darbs būtu nodrošināts - divas darba vietas. Bet ar ko tad šis atbalsta centrs nodarbotos? Viņš veidotu dialogu ar uzņēmējiem. Tas nozīmē, ka pašvaldībai visu laiku ir jābūt dialogam ar uzņēmējiem, lai būtu iespējams apjaust, kas novadā notiek, kādi uzņēmēji ir, ar ko viņi nodarbojas.

Šai informācijai, lai varētu vispār kaut kādu atbalstu sniegt, būtu jābūt ļoti sīkai, varbūt pat tik daudz, ka uzņēmēji ir ar mieru atklāt savu apgrozījumu un kaut vai arī sertifikātus - ļoti sīkas lietas šajā jomā, lai spētu vispār kaut kādu atbalstu dot pašvaldība. Nākamais ir radīt sistēmu, lai pakalpojumi, būvdarbi un preces vispirms tiktu ņemti no Valkas novada uzņēmējiem.

Nu, šeit uzreiz ir ļoti daudz oponentu, ka aicinot pārkāpt likumu. Nē, šeit likumu neaicinu pārkāpt. Pirmais jau būtu šis pats Uzņēmējdarbības atbalsta centrs, tātad tā rīcībā būtu informācija, cik daudzi uzņēmēji ir spējīgi veikt konkrētos pakalpojumus (būvdarbus vai piegādāt preces) un tad jau orientēties uz šiem uzņēmējiem, jo arī uzņēmēji ir jāapmāca.

Mums iepirkumos parasti piedalās tikai divas, trīs vietējās firmas, un noteikti ir trīsreiz, četrreiz vairāk firmu, vienkārši tās nezina, kā šie iepirkumi notiek. Pirmais variants, kas būtu jāveic, ir šī apmācība. Nākamais - prioritāte ar uzņēmējdarbību saistītu jautājumu izskatīšanā domes sēdēs un arī administrācijā. Ļoti bieži uzņēmējiem ir ļoti svarīgi, cik ilgā laikā viņu jautājums tiks izskatīts. Ko varētu pašvaldība darīt? Meklēt sakarus uzņēmējdarbības tirgus radīšanai.

Komentāri 14

valcenietis

Zariņš ļoti pareizi saka, ka daudzi vietējie nezina, kā pie viņiem Apē notiek. Lai vācas viņš atpakaļ uz savu Malienu! Ko lien, kur viņu neviens negrib! Kā piektais ritenis, visiem caurumiem par puļķi!

pirms 10 gadiem, 2009.05.29 11:32

Pirmkārt, nav jāveido pašvaldības uzņēmumi - ja man vajag nopirkt līdzvērtīgu pakalpojumu, es iepērku pa zemāko cenu. Nemāku strādāt ātri un lēti, nesaņemu publisko iepirkumu un nodokļu maksātājiem nav jāsedz izmaksas par neefektīvu darbu.
Otrkārt, PPP projekti Latvijā nav aktuāli - cik šādus projektus LV var nosaukt? Nu nav privātajiem tādi resursi šobrīd, ar kuriem varētu īstenot PPP, un pašvaldībām nav komersantam interesantu ideju.
Lūdzu, tad pasakiet - gribam redzēt tādas un tādas nozares uzņēmumus Valkas novadā, esam gatavi dot apmācītus darbiniekus no bezdarbniekiem (cik, kādus), zemi un ēkas (kur, ar kādiem nosacījumiem), sakārtotu infrastruktūru (kurš uzņēmējs nāks uz Valku, ja ielas vispār nav normāli izbraucamas?), utt. Un nevis kaut kādu iekšēju datu bāzi uzturēt, bet braukt ārā no Valkas un meklēt Igaunijā, Krievijā, Rīgā un citur uzņēmējus, nevis gaidīt, kad kāds nu pēkšņi iedomāsies, ka tieši Valkas novads ir īstā vieta viņa biznesam.

pirms 10 gadiem, 2009.05.29 13:26

Ieva

Zariņam nav "jāvācas nekur atpakaļ", inteliģents un saprotošs, un ne augstprātīgs cilvēks - tāds par viņu iespaids pēc tikšanās ar vēlētājiem.

pirms 10 gadiem, 2009.05.29 13:37

x

Mārtiņ,noklausījos Tavu runu un palika skumīgi,ka jaunatne grib taisīt lielo politiku,bet vairāk par tukšām frāzēm tur nekā nav!Žēl,ka tieši tāda jaunā paaudze lien politikā.Tas nozīmē,ka nekas labāks nebūs.Ļoti svarīgi ir katra cilvēka individuālie sasniegumi!Vispirms iegūstat izglītību un dzīves pieredzi!Jaunieši,lai jums veicas iestāties augstskolās,sekmīgi pabeigt tās un tad pēc gadiem 5-10 varēsiet mēģināt vēlreiz.

pirms 10 gadiem, 2009.05.29 14:45

valcēnietim

Ne nu viņš vāksies prom, nekā- lai kā Tev viņš nepatiktu, bet Tu pat nesaproti, no kurienes viņš ienācis- tikai ne no Apes. Bet vai drīz nesasprāgsi aiz lielām dusmām kā burbulis? Izskatās...Viesturs ir malacis, ļoti zinošs jurists, jauns, enerģisks un ļoti daudzsološs cilvēks Valkas novadam, tā man likās pēc tikšanās ordien kultūras namā. Tās 4 bālās partijas no labās malas bija vienkārši smieklīgas(JL, TB/LNNK, Demokr., Osipvieši) un ļoti bālas, pat nespēja uz jautājumiem atbildēt, lasīja no lapiņām sarakstīto...Un tādus mēs vēlēsim.
Visjēdzīgākās un sakarīgākās tiešām bija tikai 3 un ļoti ceru, ka cilvēki izvēlēsies starp tām un pārējās nepārvarēs 5% barjeru. Aicinu izvēlēties starp šīm 3 partijām (ZSS,PS,TP), lai netiktu velti sadrumstalotas un nebūtībā aizlaist savas balsis...

pirms 10 gadiem, 2009.05.29 22:28

valcēnietim 2

Tās četras partijas varbūt ieskatījās lapiņās, bet Viesturam bija nepieciešams projektors un ekrāns, lai nesajauktu, ko saka. Runājot par tām pārējām trijām partijām - Ērģemē jau viena parādīja, kā vajag saimniekot. Tā kā balsojiet droši.

pirms 10 gadiem, 2009.05.29 23:50

vasilits

Частично ,проблема безработитцы в Валкас новадс решается довольно просто.Надо создавать при новадс производственные структуры. Свою строительную организацию,комунальные службы и тд.Надо при новадс создавать совместные ,с частным капиталом предприятия. Помогать крепким крестьянским хозяйствам.Все значительные работы ,должны выполняться структурами ,новадс, это дешевле чем привлекать к работам частного исполнителя и налоги остаются в городе ,а не уходят куда то в другое место.Все ,что принадлежит ,новадс, должно обслуживаться структурами принадлежащими ,новадс.

pirms 10 gadiem, 2009.05.30 06:55

vasilits

Какие конкурсы,вы что ? Принят новый закон. Конкурс проводится начиная со стоимости 200000 лат. И Частник ни когда не сможет дать меньшую цену чем госструктуры,это аксиома.

pirms 10 gadiem, 2009.05.30 07:07

valcenietim 3

Visi daudzsološie juristi Kociņa gados jau strādā augstos tiesu amatos, nevis pagastos par juristu. Tā kā nekas īpašs no viņa nemaz nav. prasta viduvējība, kura meklē, kā labāk iekārtoties. Gudri juristi maizi pelna savā provesij;a, nevi deputātos.

pirms 10 gadiem, 2009.05.30 11:43

lasitaja

cik skaisti mēs tagad dziedam,un pēc vēlēšanām jau nākamajā dienā jau par visu būs aizmirsts

pirms 10 gadiem, 2009.05.31 00:13

vasilits

Специалисты партии Осипова,придут со своими предложениями в валкас новадс даже если там не будет ни одного нашего депутата. Мы привыкли работать ,а не болтать .

pirms 10 gadiem, 2009.05.31 08:38

nesaprotu

Ar to Osipova partiju neko nevar saprast, kaut kādi speciālisti tiek pieminēti, bet ņemas tik Titovs ar savu bezdarbnieci Ivetu. Kur tad saraksta līderis?

pirms 10 gadiem, 2009.05.31 13:55

vasilits

Партии в Латвии отказались от так называемых (локомотивов) ,а это значит ,что если человек в списках первый ,то это еще не значит ,что он лидер.Разве я здесь на портале от имени партии Осипова предлагаю ,что то не выполнимое? Мне кажется ,что все о чем я Вам говорю ,вполне реально. И по моему сейчас не самое удачное время разбираться кто ,где с кем.Мы идем на выборы с уверенностью ,что выполним свои обещания. Мы не собираемся просить деньги ,мы,вместе с Вами их заработаем.

pirms 10 gadiem, 2009.05.31 17:23

Jānis

Gadījās redzēt rajona padomes nolikumu par sociālajām iestādēm - tur tik juridiski nepareizi viss sarakstīts - vienā teikumā vecāku vara, kad jau sen tāds termins neeksistē, citā atkal aprūpes tiesības utt. Saka jau, ka tas, kas joprojām attīstās, neuzskata, ka ir pietiekami gudrs.

pirms 10 gadiem, 2009.06.01 14:11

Kultūra un Izklaide