Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vai grāmatas paliks veikalu plauktos? 5

No šā gada 1. janvāra grāmatām paaugstināja pievienotās vērtības nodokli, līdzšinējo piecu procentu vietā tagad ir 21. Kopš izmaiņām pagājis nepilns mēnesis, bet jau tagad jūtams, ka veikalā daudzi cilvēki uz grāmatu plauktiem tikai noraugās.

 

Par 16 procentiem palielinātais pievienotās vērtības nodoklis (PVN) grāmatām daudziem ir licis pārskatīt sava maciņa saturu. Pirkt vai nepirkt. Janvāris Smiltenē grāmatu veikalā ir daudz klusāks nekā pirms gada. Lielāka uzmanība tagad tiek pievērsta lētākajām un akcijas grāmatām. Toties novērota tendence, ka pieaugušie piecieš un nenopērk sev kāroto grāmatu, lai iegādātos kādu bērnam.

 

SIA "Smiltenes grāmata" vadītāja Aija Reņģe atzīst, ka janvāris vienmēr bijis klusāks mēnesis. Bet šogad jo īpaši. "Ir grūti pateikt, kā būs. Cilvēki par grāmatām daudz naudu izdeva decembrī, svētku laikā. Lētākām grāmatām sadārdzinājums ir neliels, bet dārgajām tas ir ļoti liels," atklāj A. Reņģe.

 

Aptaujājot veikalniekus, uzzinājām, ka pašreiz modē esot ārstnieciskās grāmatas un bukleti, kuri maksā salīdzinoši lēti. Pieprasīta esot "Aptieka uz palodzes". "Iespējams, vieni sāks ārstēties paši," spriež grāmatnīcas vadītāja. Cilvēki iegādājas arī pavārgrāmatas, mazāk vēstures, romānus un bestsellerus.

 

Pensionāre Maija Zariņa grāmatas iegādājas salīdzinoši maz, biežāk rodas vajadzība nopirkt izziņas materiālus. "Kādreiz lasīju, bet tagad vairs nevar atļauties visu. Pārlasu tās pašas grāmatas, kas atrodas mājās. Tagad arī televīzijā demonstrētie seriāli aizstāj grāmatu lasīšanu," stāsta pensionāre.

 

 

Ne tikai veikali piedāvā plašu grāmatu klāstu, bet arī bibliotēkas, kuras tiek papildinātas ar jaunu grāmatu klāstu. Smiltenes pilsētas bibliotēkas vadītāja Zaiga Krūmiņa pastāstīja, ka pēdējā laikā lasītāju kļūst vairāk. Tas saistāms ne tikai ar paaugstināto PVN, bet arī ar bezdarbnieku skaita palielināšanos. "Jā, tagad lasītāju ir vairāk.

 

 

Apkopotie statistikas dati liecina, ka puse mūsu lasītāju ir darbspējīgie, bet pārējie - skolēni un pensionāri. Iespējams, būs cilvēki, kuri grāmatas sāks lasīt internetā par brīvu. Šādu iespēju jau tagad piedāvā vairākas izdevniecības," saka Z. Krūmiņa. Viņa cer, ka ekonomika tomēr atdzīvosies.

 

Komentāri 5

ūja

Nepiekrītu Z.Krūmiņai. Nedomāju, ka vairāk būs to cilvēku, kas bez maksas lasīs internetā grāmatas. Lasīšana interneta ir ļoti apgrūtinoša acīm. Un, ja vien cilvēkam savas acis ir gārgākas par ietaupīto latu, tad viņš nelasīs internetā. Tas jau nu būtu Krūmiņai tā kā jāsaprot.

pirms 10 gadiem, 2009.01.24 19:26

Atvainojos par drukas kļūdu. Bija domāts" dārgākas" acis.

pirms 10 gadiem, 2009.01.24 19:28

Pircēja

Uzskatu, ka SIA ''Smiltenes grāmata" darbiniekiem jāsāk domāt par apkalpošanas kultūru. Man gadījies sastapt ļoti nelaipnu un saīgušu pārdevēju, kura tā vietā, lai palīdzētu atrast vajadzīgo,atbild nelaipni. Patiesībā man šo veikalu apmeklēt tieši tāpēc nepatīk. Es tajā iegriežos ļoti reti, ja ir galēja nepieciešamība. Arī cenas citās pilsētās ir zemākas. Nesen, skolēna darba burtnīca Valmierā maksāja 1,75 ls, bet Smiltenē 2,02 ls ,par nelaipnību jāpiemaksā.

pirms 10 gadiem, 2009.01.25 12:13

īgņa

Smiltenē grāmatnīca ir tikai nosacīti. Piedāvātais grāmatu klāsts ir, maigi sakot, trūcīgs. Cenas, jā!

pirms 10 gadiem, 2009.01.28 16:59

lenii

Es līdz šim ar nelaipnu attieksmi neesmu saskārusies. Bet vienīgi neapmierina plauktu izkārtojums - ļoti nepārskatāmi. Daļa bērnu u.c. grāmatu augšā, daļa lejā, 101 sīkums starp grāmatām. Un viss tā piekrāmēts.

pirms 10 gadiem, 2009.01.30 02:32

Kultūra un Izklaide