Valkas teātris gūst panākumus Izraēlā 2

Vairākas Izraēlas sievietes pēc izrādes rādīja uz sevi un sauca, ka luga ir tieši par viņām. Valkas teātra režisors Aivars Ikšelis atzīst, ka tieši šis mirklis viņam un aktierim Aleksandram Primakam radīja vislielāko gandarījumu.

Abi Valkas teātra mākslinieki nesen atgriezās no Izraēlas pilsētas Pehatikvas, kuras iedzīvotājiem piedāvāja viena aktiera izrādi "Plaisa". Lugu sarakstījusi Agita Draguna.

"Izraēla šogad atzīmē savas valsts 60. gadadienu. Par godu šim notikumam Jeruzalemes universitāte rīkoja starptautisku teātra festivālu, kurā piedalīties bijām uzaicināti arī mēs. Atšķirībā no šādiem festivāliem mūsu valstī, kur visas izrādes notiek vienā vietā, Izraēlā trupas tās rāda dažādās pilsētās, jo tie ir visas valsts svētki. Mums vajadzēja uzstāties Pehatikvā.

Tā vēsturiski ir pirmā vieta, kurā apmetās ebreju ieceļotāji, bet tagad izveidojusies par lielu Telavivas piepilsētu. Pašlaik ir sākušās sarunas par tālāku sadarbību un, iespējams, drīzumā Pehatikva kļūs par Valkas sadraudzības pilsētu. Tās būtu iespējas vairākiem valcēniešiem iepazīt šo zemi," stāsta A. Ikšelis.

Viņš piebilst, ka Izraēlā ar lielu cieņu izturas pret iebraucējiem no Latvijas un to izjutuši arī valcēnieši. "Kaut apmešanās bija paredzēta viesnīcā, mūs pilsētas municipalitātes darbinieks uzaicināja apmesties savā mājā. Tikai vēlāk uzzinājām, ka tā ir lielas cieņas parādīšana.

Mūs pieņēma municipalitātes vadība. Viņi pastāstīja par savu, mēs par savu pilsētu. Izrādes spēlēšanai mums ierādīja zāli municipalitātes repatriācijas centrā," saka A. Ikšelis.

Viņš atklāj, ka sākumā nav bijis drošs, vai skatītāji nāks. "Domājām - labi, ja atnāks desmit divdesmit cilvēku. Bijām uz to sagatavojušies. Taču tad, kad viņi sāka nākt, man pat elpa aizrāvās. Vēl nebijām skatuvi lugai ierīkojuši, kad jau pirmie skatītāji lauzās iekšā. Cilvēku bija tik daudz, ka sāku jau šaubīties, vai mūs galīgi neiespiedīs sienā.

Tad sākās cits satraukums - vai spēsim dot to, ko apmeklētāji gaida? Vai viņus apmierinās tas, ka runājam latviski, bet tulkojumu rādām titros? Tas viss radīja nelielu lampu drudzi," atceras A. Ikšelis.

Gan viņš, gan A. Primaks bijuši pārsteigti par lielo skatītāju atzinību. "Daudziem bija asaras acīs. Pēkšņi viens no publikas skaļi latviešu valodā pateica: "Paldies!". Mums vēlāk paskaidroja, ka tas ir Judeikas centra direktors.

Ebreju vidū tas ir ļoti respektējams amats. Mūsu izrādi noskatīties bija atbraukuši arī Telavivas Teātra institūta pārstāvji. Viņi izrādi novērtēja kā izcilas kvalitātes iestudējumu. Par lielo atsaucību bijām ļoti iepriecināti," atzīst A. Ikšelis.

A. Primaks atceras, ka viņa spēli vērtējuši arī meditētāji. "Kāda meditācijas profesionāle pēc izrādes pienāca pie manis un vaicāja, vai es nodarbojos ar pašiedvesmu un trenējos šajā jomā? Viņai šķitis, ka man tas izdodas ļoti profesionāli. Es gan speciāli ar meditāciju nenodarbojos. Vienkārši iedomājos, kā jūtas cilvēks, nokļuvis lugā aprakstītajā situācijā, un centos pilnīgi iejusties viņa izjūtās," saka A. Primaks.

Veiksmīgā uzstāšanās bija kārtējais pasākums, kas lika tālā zemē izskanēt Valkas vārdam, tā padarot mūsu pilsētu vēl vairāk zināmu pasaulē.

Komentāri 2

Jādomā, ka pilsēta ir Petah-Tikva un centrs - Jūdaikas (Jūdaisma).

pirms 13 gadiem, 2008.06.07 08:59

Kultūra un Izklaide