Valmierā būs pirmizrāde O.Krodera iestudējumam - V.Šekspīra lugai "Hamlets"

Valmieras Drāmas teātrī (VDT) uz Lielās skatuves šodien būs pirmizrāde - ceturto reizi savā radošajā mūžā režisors Oļģerts Kroders iestudē pirms 400 gadiem uzrakstīto Viljama Šekspīra traģēdiju "Hamlets", aģentūrai LETA pastāstīja VDT Mārketinga daļā.

Režisora ceturtā iestudējuma galvenais varonis - Valmieras teātra jaunais aktieris Ivo Martinsons. Aktiera radītais tēls iejutīsies Mārtiņa Vilkārša radītajā scenogrāfijā. Izrādes kostīmu māksliniece - Anna Heinrihsone, mūzikas autors - Emīls Zilberts.

Ģertrūdes lomā - Dace Eversa, Klaudijs - Krišjānis Salmiņš, Ofēlija - Ieva Puķe. Iepriekšējā Krodera Valmieras iestudējuma spilgtākais Hamlets - Rihards Rudāks šajā iestudējumā būs Polonijs.

Hamlets ir stāsts par to, cik ārkārtīgi grūti ir mainīt esošo pasaules kārtību un kādu cenu tas maksā, un jau kopš uzrakstīšanas brīža ir viena no visslavenākajām un visbiežāk iestudētajām un reizē viena no apjomā lielākajām Viljama Šekspīra (1564-1616) lugām. Traģēdiju "Hamlets" viņš radīja no 1599. līdz 1601.gadam, vēsturiski depresīvā laikā, kad gruva dramaturga jaunības dienu ideāli. Šekspīrs, visticamāk, iedvesmojies no kādas 13.gadsimta leģendas par princi Amletu. Šis tēls Šekspīru saistīja tik ļoti, ka viņš prinča vārdu deva savam dēlam.

Daudzslāņaino raksturu, trāpīgās valodas, kā arī ētisko un psiholoģisko problēmu, nāves, nodevības, mīlestības, seksualitātes un varas attiecību dēļ luga joprojām ir pievilcīgs analīzes un diskusiju avots filosofiem, literatūrzinātniekiem, vēsturniekiem, psihologiem, feminisma aizstāvjiem un citiem. „Hamleta" sižeta līnijas ietekmējuši Johana Volfganga Gētes, Čārlza Dikensa un citu pasaulslavenu literātu darbus, kā arī mūsdienu popkultūru un kinomākslu jau no mēmā kino laikiem.

Šis ir Oļģerta Krodera ceturtais "Hamlets" - pirmo iestudējumu viņš veidoja Valmieras teātrī 1972.gadā ar Rihardu Rudāku, Edmundu Freibergu un Mārtiņu Vērdiņu titullomā, Liepājas teātrī - 1984.gadā ar Jāni Makovski un Juri Bartkeviču, Nacionālajā teātrī - 1997.gadā ar Ivaru Stoninu titullomā.

 

Kultūra un Izklaide