Valmierā notiks IV Rūdolfa Blaumaņa Teātra festivāls

No 8.novembra līdz 15.novembrim Valmieras Drāmas teātrī notiks IV Rūdolfa Blaumaņa Teātra festivāls, kura tradīcija aizsākās jau 1999.gadā, šodien preses konferencē pastāstīja teātra valdes locekle Evita Sniedze.

 

Šogad festivāls veltīts Latvijas Republikas neatkarības 90.gadskārtai, jo pa šiem gadiem, vienkopus sapulcētas, visos Latvijas teātros iestudētās Blaumaņa izrādes ir atgādinājušas vispārzināmo patiesību - viņš ir izcils rakstnieks, kas ir spējis izprast un attēlot latviešus, mūsu tautas spēku un vājumu, to, cik komiski varam būt, un to, kā ik palaikam apdraudam paši sevi.

 

 

Sniedze uzskata, ka "Blaumanis ir pierakstījis nacionālā rakstura kodu, lai mēs, atšifrējot to, piekļūtu pie savām saknēm, lai tiekam pie savas pašcieņas, lai mēs caur šo kodu varam rakstīt savu tautu mūžībai".

 

 

Festivālā piedalās deviņi Blaumaņa darbu iestudējumi, tajā skaitā divi "Indrānu", divi "Skroderdienu Silmačos" iestudējumi, "Ļaunais gars", "Velniņi". Šogad festivālā piedalīsies arī ārvalstu viesi ar trīs Blaumaņa laikabiedru darbu iestudējumiem.

 

 

Divas izrādes pēc Blaumaņa darbu motīviem tiks parādītas ārpuskonkursa programmā: 11.novembrī izrādi "Īsa pamācība mīlēšanā" spēlēs viens no vecākajiem Latvijas skolu teātriem - Valmieras Viestura vidusskolas "Sprīdītis", un šis uzvedums ir spilgts piemērs tam, kā Blaumaņa latviskā dzīves uztvere un teatralitāte izmantota jauniešu kultūrizglītības procesā. Otrs ārpuskonkursa iestudējums, komēdija "No saldenās pudeles", tapis kā ekskluzīvs eksperiments, izdevniecības "Santa" radošajam kolektīvam sadarbojoties ar profesionālu režisori Intu Kalniņu.

 

 

Programmā "Konteksts" piedalās trīs teātri ar izrādēm krievu valodā. Maskavas producentu centrs "Strelkovteatr" rādīs ekstravaganto britu dramaturga Braina Frīla lugu "Pēc priekškara" - Antona Čehova varoņu dzīves turpinājumu mūsdienu pasaulē, Novgorodas Mazais teātris - dzejnieku Rainera Marijas Rilkes un Marinas Cvetajevas romānu mīlestības vēstulēs "Debesu tilts", bet Jaunais krievu teātris no Rīgas, pirmais neatkarīgais Latvijas skatuves kolektīvs, kas spēlē krievu valodā, rādīs sava vadītāja Oļega Šapošņikova iestudēto izrādi "Homo Čehov'us".

 

 

Izrādes vērtēs un ikdienas izrāžu ekspresvērtējumu sniegs literatūrzinātniece Līvija Volkova, teātra zinātnieces Silvija Radzobe, Līga Ulberte, Inga Rozentāle, kinorežisors Jānis Streičs, kultūras žurnālists Dmitrijs Petrenko, "Braku" muzeja direktore Anna Kuzina, kā arī festivāla un žūrijas goda biedre Lilija Dzene. Žūrijas neatkarīgais pārstāvis būs festivāla galvenā atbalstītāja AS "Valmieras piens" ģenerāldirektors Harijs Panke.

 

 

Noslēguma ceremonijā labākajam iestudējumam pasniegs tēlnieka Andra Vārpas veidoto ceļojošo balvu - Rūdolfa Blaumaņa krūšutēlu. Līdz šim tā vienmēr palikusi Valmieras teātrī: par izrādēm "Trīnes grēki" (1999, režisors Felikss Deičs), "Pazudušais dēls" (2002, režisore Māra Ķimele), "Aizbirušais avots" (2005, režisors Felikss Deičs).

 

 

Arī festivāla goda žūrijas loceklis Panke pasniegs īpašu balvu festivāla noslēgumā - labākajai izrādei vai izcilākajam aktierim.

 

 

Festivāla laikā notiks arī zinātniski praktiskā konference "Blaumaņa kontekstā". Tajā literatūrzinātniece, monogrāfijas "Blaumaņa zelts" autore profesore Līvija Volkova referēs par Blaumaņa darbiem, salīdzinot tos ar Antona Čehova un Ivana Turgeņeva daiļradi, teātra zinātniece Ingrīda Vilkārse uzstāsies ar pētījumu par Blaumaņa motīvu pārstrādi mūsdienu latviešu dramaturģijā, bet Līga Ulberte runās par festivāla izrāžu tendencēm, vērtēs vienas lugas iestudējumus dažādos teātros. Novgorodas Mazā teātra režisore Nadežda Aleksejeva stāstīs par darbu, iestudējot Blaumaņa jaunības dienu dzejas uzvedumu "Dīvainie ļaudis". Debatēs piedalīsies festivāla žūrija un viesi.

 

 

Rūdolfa Blaumaņa Teātra festivāls ir vienīgā tāda veida skate Latvijā, kurā vienkopus redzami viena autora darbu uzvedumi. Tas notiek kopš 1999.gada marta, kad pirmo reizi, teātra rakstnieces Lilijas Dzenes rosināts, Valmieras Drāmas teātra radošais kolektīvs toreizējā direktora Pētera Sūča un Literārās daļas vadītājas Ievas Zoles vadībā sarīkoja vienam rakstniekam veltītu festivālu. Toreiz iedibinātā tradīcija turpinājās ik pēc trim gadiem.

 

Kultūra un Izklaide