Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Variniete Maiga Āboliņa savā muzejā gaida apmeklētājus 5

"Tāda nu esmu," par aizraušanos ar vēsturi un novadpētniecību saka variniete Maiga Āboliņa, izrādot savā dzīvoklī Variņu centrā iekārtoto privāto muzeju. Visas četras istabas un gaitenis ir pārblīvēti ar eksponātiem un saimnieces darbiem dažādās amatniecības jomās.

 

Viņa ir Latvijas Amatniecības kameras apgleznošanas meistare.M. Āboliņu iepriecinājis tikko saņemts sūtījums. Viņas radinieks, aizsaulē aizgājušās rakstnieces Vijas Upmales brālis mākslinieks Laimonis Upmalis atsūtījis grāmatas, kas papildinājušas rakstnieces piemiņai iekārtoto ekspozīciju vienā no muzeja telpām.

 

Neaizmirst radinieci rakstnieci14. oktobrī rakstniecei V. Upmalei apritētu 77 gadi. Lasītāju iemīļoto romānu autore dzimusi Ērģemes pagasta "Upmaļos" zemnieku ģimenē. Mācījusies vietējā skoliņā, bet mācības turpinājusi Valkas vidusskolā. Strādājusi Cēsīs par skolotāju.

 

M. Āboliņa jau daudzus gadus saglabā savas radinieces, mammas māsīcas, piemiņu. Viņa savākusi senas lietas no V. Upmales dzimtajām mājām Ērģemes pagastā, piemēram, vecas fotogrāfijas, pulksteni, maciņu, kara laika lādiņu, karavīra ķiveri. Plauktā izlikti arī rakstnieces romāni "Lauska", "Mēs dzīvosim vēstulēs", "Zemes sāpe" un viņas grāmatas bērniem.

 

Izstādi tikko papildinājušas Rīgā dzīvojošā L. Upmaļa dāvinātas grāmatas: krājumā "Ar gaišumu un smeldzi sirdī" apkopotās laikabiedru atmiņas un apceres par V. Upmali un paša sarakstīta grāmata "Kara zēna atmiņas". Mākslinieks atsūtījis arī fotogrāfijas no savas šogad notikušās personālizstādes Rīgā. Viņš veido skulptūras un kokgriezumus.

 

Ekspozīciju izdevies iekārtot pārskatāmu, jo M Āboliņas krustdēls Sarmis Zauska šovasar muzejam uzdāvināja divus lielus plauktus. Dāvinājumā saņemts arī sens pulkstenis un Latvijas PSR karogs. "Vēl man nav Padomju Savienības karoga. Ja kāds uzdāvinātu, būtu priecīga," teic M. Āboliņa.

 

Gaida ciemos novada vadībuMuzeja saimniece palepojas arī ar nodzeltējušu laikraksta "Ziemeļlatvija" 1939. gada 28. septembra numuru. Avīzi Turnā pirms kara abonējis viņas vectēvs Kārlis Heidemanis.

 

Laikraksta pirmajā lappusē publicētas 70 gadus senas ziņas par Strenču ugunsdzēsēju panākumiem, Rīgā, Valkas rajona agronoma pārcelšanos uz Valmieru un Valsts prezidenta Kārļa Ulmaņa sekretariāta aicinājumu "ievērojot pārdzīvojamā laika nopietnību, visiem ievērot taupību un atturību, un būtu visiem jāpadomā par sašaurināšanos, rīkojot dažādus svētkus, svinības, dzīres ".

 

Ko skatīt M. Āboliņas muzejā, ir ļoti daudz. Ja grib to darīt rūpīgi, tad jārēķinās ar vairākām stundām. Muzeja saimniecei ir stāsts par katru eksponātu un to, kā tas iegūts. Viņa gaida apmeklētājus - gan pieaugušos, gan skolēnus - jebkurā dienā un izrādīs savus krājumus par velti. Iepriekš jāpiesakās pa tālruni 28752407.

 

"Īpaši gaidu ciemos Smiltenes novada domes priekšsēdētāju Aināru Mežuli. Lai viņš atbrauc un apskatās, kas mums te, Variņos, ir, un ar ko esam bagāti," aicina M. Āboliņa.

 

 

Komentāri 5

Linda

bērnu spīdzinātāja!!! atradusies māksliniece...

pirms 9 gadiem, 2009.10.04 17:21

ieva

mūs nu gan viņa nespīdzina,bet mēs daaudz iemācamies.

pirms 9 gadiem, 2009.10.04 20:13

Ja runa iet par 1939 gadu tad nevar būt Valkas rajons,varētu būt Valkas apriņķis.

pirms 9 gadiem, 2009.10.05 08:46

lija

Tas, ka Āboliņas kundze māca bērniem izjust māla pievilcību ir apsveicami, jo bērniem ir prieks par savu vāzīti, svečturi, suvenīru, ko dāvināt mīļam cilvēkam, vecākiem un parādīt savu veikumu izstādēs skolā, tautas namā, kur Maiga piedalās ar vadītā keramikas un apgleznošanas pulciņa darbiem. Paldies par bērnu estētiskās un mākslinieciskās gaumes attīstīšanu. Vai tad labāk būtu, ja skolnieki pēc stundām klaiņotu, nevis pavadītu saturīgi savu brīvo laiku?

pirms 9 gadiem, 2009.10.06 10:18

Kultūra un Izklaide