Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vīri spēlē un atgādina par kariņiem 2

Piektdien un sestdien Valgā bija unikāls pasākums - I Starptautiskās kara vēstures dienas. To ietvaros notika vēstures tematiskā konference, pilsētas militārā ekskursija, kara inventāra un citu senlaicīgu priekšmetu gadatirgus, kara mašīnu parāde, paraugkauja un citas aizraujošas lietas.

Fotošeit!

 

Piektdien Valgas kultūras centrā uzstājās lektori no Igaunijas, Somijas un Latvijas un izklāstīja savas domas un pētījumus dažādos kara vēstures jautājumos. Tālis Pumpuriņš no Cēsīm stāstīja par latviešu skolnieku rotu, kuri deva lielu ieguldījumu Latvijas atbrīvošanās cīņās 1919. gadā, un par cīnītāju piemiņas iemūžināšanu.

 

Noraugās militārajā parādēInteresenti varēja baudīt karavīru zupu, iepazīties ar šopavasar atklāto militāro muzeju pilsētā un citām ar militārajām lietām, piemēram, ekskursiju "Militārā Valga caur laikiem".

 

Sestdien pasākumi sākās ar starptautiska kara inventāra un senlaicīgu priekšmetu gadatirgus atklāšanu pilsētas Militārajā muzejā. Tajā piedalījās arī vairāki senlietu kolekcionāri no Latvijas. Piemēram, Aivars Pužulis jau daudzus gadus interesējas par papīrnaudu, tostarp arī kara laikā izdoto.

 

 

"Allaž cenšos apmeklēt šādus pasākumus, jo var atrast kaut ko jaunu. Mums Rīgā ir sava kolekcionāru biedrība, un šis domubiedru pulciņš satiekas katru nedēļu," stāsta kolekcionārs. Jo īpaša interese viņam esot par vērtspapīriem, parādzīmēm, vekseļiem, bet tā Latvijā ir pilnīgi neizpētīta nozare.

 

Daudzi noraudzījās militārajā parādē, kurā saieta dalībnieki no Krievijas, Baltkrievijas, Ukrainas, Latvijas, Lietuvas un Igaunijas militārajiem klubiem izsoļoja pa pilsētas galveno ielu. Šoreiz kā goda viesis bija uzaicināta Preobraženskas paraugpulka grupa no Krievijas. "Nākamgada saietā šie kareivji rādīs pašu gatavotu izrādi par notikumiem Ziemeļu karā," stāsta Militārā muzeja direktora palīdze Esta Metsa.

 

Kaujā uzvar draudzībaNeapšaubāmi, ka pasākuma interesantākais notikums bija II Pasaules kara kaujas demonstrācija "Valgas apriņķis 1944" gravā pie Transporta ielas. Domāju, ka vērienīguma un autentiskuma ziņā vietējiem iedzīvotājiem bija neatkārtojama iespēja redzēt gandrīz īstu kara epizodi. Tajā noraudzījās apmēram pāris tūkstošu valdzēniešu un valcēniešu.

 

 

Pēc kaujas notika Igaunijas Bruņoto spēku orķestra koncerts un saieta svinīgs noslēgums, kurā organizatori pateicās daudzajiem sponsoriem.

 

Karā kā jau karā. Bija paredzēts, ka tur piedalīsies leģendārais krievu tanks T-34, kas ir kāda igauņu kolekcionāra privātīpašums. Kā "Ziemeļlatvijai" pastāstīja Valgas kolēģis Arvo Mēks, tad piektdien šo tanku izdevies iedarbināt, taču kāds defekts motorā tam lika ātri apklust un gaidīt nopietnu remontu. Taču viss pārējais notika pēc plāna ar lidmašīnas, lielgabala un daudzu karavīru piedalīšanos.

 

 

Uzbrukumā pirmie devās "sarkanie". Nosacīti "baltie" aizstāvējās. Viņiem bija labāka pozīcija ar ugunspozīciju kalna galā. Pēc krietna laika sprīža "sarkanie" nespēja ieņemt augstieni un bija spiesti atkāpties. Tā arī cīņa beidzās - ar draudzīgu neizšķirtu.

 

Politiskās lietas neskarJo īpaša interese skatītājiem bija par vācu armijas uniformām un kaujas tehniku. Pēc paraugkaujas Mārtiņš Sarma no Kara vēstures rekonstrukcijas kluba Rīgā, jautāts, kāpēc tāda interese par kara lietām, atbildēja, ka latviešiem tā radusies jau vecmāmiņu laikā.

 

 

"Karu ir pārdzīvojuši daudzi cilvēki un ne mazums ir piedalījušies frontes vienā vai otrā pusē. Formas mums ir dažādas. Konkrēti mēs pārstāvam latviešu ieroču SS 19. divīziju. Otra daļa ir latviešu gvardes 43. divīzija, kas bija sarkanās armijas pusē. Kara laikā tās ir savstarpēji tikušās un varonīgi cīnījušās," skaidro M. Sarma.

 

 

Tērpi un ieroči kareivjiem ir no privātajām kolekcijām. Šo vaļasprieku sauc par uniformoloģiju, un tā parasti sākas ar interesi par karu un vēsturi. Daudziem tā saistās ar ģimenes locekļu gaitām.

 

Šis Rīgas klubs ietilpst starptautiskā asociācijā, tāpēc daudzi pasākumi tiek rīkoti, piedaloties vairāku valstu klubiem. Jautāts, vai nepastāv kāds naids starp pretējās pusēs karojošajiem, M. Sarma atbild, ka noteikti nē, jo viss notiek vaļasprieka, nevis politiskajā līmenī.

 

 

Kopīgi tiek īrēts transports, gādāts ēdiens un tamlīdzīgi. Par visu jārūpējas pašiem, tāpēc domstarpību nav. Nenocietos arī pajautājis par tik pretrunīgu vērtēto SS darbību. "Latviešu SS ir ieroču leģions, nevis apsardzes vai citas vienības, kas izcēlās ar īpašu nežēlību.

 

 

Mēs esam tīras frontes vienības. Pēc kara SS ir oficiāli atzīta kā noziedzīga organizācija, taču, piemēram, ASV tiesās ieroču SS dalībnieki parasti tiek attaisnoti. Piebildīšu vēlreiz, ka mūsu darbībā nav nekā politiska un tas, kas notiek 16. martā, organizāciju neskar," stāsta M. Sarma.

Komentāri 2

saulessvece

Pasākums bez šaubām interesants - vidējai un jaunākajai paaudzei. Tiek iedzīvināta vēsture atraktīvā formā! Sākumā apskatīju foto un tad gan palika visai dīvaini - divu okupācijas varu karavīri uz igauņu zemes ... mūsdienās, laikam par daudz grāmatas esmu salasījusies un kara šausmu filmas saskatījusies, arī "Baigo gadu", arī par Baltijas SS leģionu ...
Dīvains šķiet šā pasākuma ētiskais aspekts - kā to visu uztver atspoguļoto notikumu dalībnieki un acu liecinieki - vecākā paaudze? Manuprāt, diez vai būtu jāspēlē šādi realitātei pietuvināti kariņi, kamēr ir dzīvi šo notikumu dalībnieki ... tā bija traģēdijai gan cilvēkiem, gan ģimenēm, gan mūsu tautām. Sāpīgi, ka to pārvēšam par šovu ...

pirms 9 gadiem, 2009.08.25 17:05

Kultūra un Izklaide