Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

"Ziemeļlatvija" vaicā: Vai skatītāji vēlas izklaidi vai mākslu?

Dzidra Jēkabsone: Līmeni gremdē, nevis ceļ

Aija Zeibote: Lai patīk acīm

 

Vakaros daudzas ģimenes pieplok "zilajiem ekrāniem", lai vērotu televīzijas šovus. Šāda izklaide skatītājiem ļauj uz brīdi aizmirst ikdienas raizes. Taču kritiķi, piemēram, Normunds Naumanis diezgan pamatoti sauc Latvijas šovus par "tādu jauku provinciālu niekošanos", kuros pietrūkst žūrijas profesionāla vērtējuma.Vai TV šovi ir nevainīgs piedāvājums vai arī smadzeņu skalošana, nīcinot cilvēkos tieksmi domāt un analizēt?

Uzklausot cilvēkus, secināms, ka šobrīd topā ir svētdienu vakaros demonstrētie "Koru kari 2" (TV3) un "Latvijas ģimeņu dziedāšanas svētki" (LNT). Ko par to domā atsevišķi skatītāji?

 

Dzidra Jēkabsone,

Smiltenes jauktā kora "Vidzemīte" diriģente:"Koru karus 2" vairs neskatos. Nepatīk. Jebkurš jautrs šovs, kas tiek atkārtots un pārspēlēts, vairs neaiziet ne līdz sirdij, ne dvēselei un šķiet neīsts.

 

Zūd kora jēdziens. Koris ir balsu akordi, saskaņa, noslīpētas balsis, piestrādāti tembri, emocionāls dziedājums. Taču šovā emocijas ir neīstas. Skatītājiem nerodas pareizs priekšstats par kora mākslu. Laikam jau jāpriecājas par to, ka kāds vispār dzied, taču te jāsaka, - bļauj. Mani "Koru kari" atsita jau tad, kad kori sāka braukāt apkārt pa Latviju bļaustīdamies mikrofonos brīvā dabā.

 

 

Vasarā, kad uz Smilteni atbrauca Daugavpils Oranžais koris, nevarēju noklausīties visu koncertu. Man viņu priekšnesums nebija pieņemams.

 

Cilvēkos ir jāaudzina izpratne par dziesmu, par mūziku, jo tā ir visdziļākā intīmā māksla. Ja dzied tāpēc, lai pārbļautu otru, vārds "koris" zaudē jēgu. Tad to vajag saukt savādāk. Varbūt pat jāizdomā jauna interpretācija tam, kas notiek.

 

Dziedošo ģimeņu šovā dalībnieki šur tur tāpat pārspēlē, taču apakšā ir īstas emocijas. Tāpēc jau vērtējumā ir daudzie desmitnieki no visiem žūrijas locekļiem.

 

"Koru karos" žūrijai pašai nav īsti skaidrs, ko tad vajag vērtēt. Es tur neredzu ne profesionālismu, ne patiesu emocionalitāti. Taču lielākā daļa tautas ir sajūsmā. Pat mūsu koristi saka, ka vajag vairāk dziedāt tādas dziesmas, kā "Koru karos". Līmenis tiek gremdēts, nevis celts.

 

Aija Zeibote,

Palsmanes kultūras nama vadītāja:Patīk abi muzikālie šovi, bet pārsvarā skatos "Koru karus". Ģimenes ir sirsnīgākas, bet kori piesaista ar šovu. Ļoti žēl, ka abi raidījumi ir vienā laikā, jo šis ir labs veids, kā atpūsties pie televizora un uz mirkli aizmirst negācijas. Nevaru skatīties nežēlīgas filmas, kur kaujas. Mani piesaista komēdijas vai skaisti, krāsaini šovi, ko vērot ir bauda acīm.

 

Man nav ļoti svarīgi, lai šovs piedāvātu īstu kora mākslu. Tad visi smuki stāvētu un dziedātu klasiskas kora dziesmas. Tas nebūtu tik aizraujoši, un varbūt daudzi cilvēki šovu pat neskatītos. Domāju, ka raidījuma veidotāji atteikušies no klasiska kora, lai būtu interesantāk.

 

"Koru karus" gaidu jau iepriekš un skatoties uzlādējos ar pozitīvām emocijām. Aizvadītajā svētdienā tās guvu no Madonas kora. Man ļoti patika viņu dziedātā dziesma, tāda iespaidīga, patriotiska, ar Raiņa vārdiem. Aizgāja līdz sirds dziļumiem.

 

Arī pati savulaik esmu dziedājusi korī. Patīk dziedāt un klausīties, kā to dara citi, tāpēc arī no televīzijas piedāvājuma izvēlos muzikālos šovus. Ir, kas skatās "Latvijas princesi", taču mani šis šovs neaizrauj.

 

Arī paziņas un kolēģi skatās "Koru karus". Pirmdienu rītos cilvēki pārrunā, kurš koris un kāpēc ir izbalsots un kurš paticis. Es domāju, vērtējumā pietiek ar to, ko saka žūrija. Tā nav profesionāla koru skate, lai vajadzētu dziļāku analīzi. Šovs paliek šovs. Žūrijas ieteikumi ir ļoti jauki.

 

Koru sniegumam nemaz nevajadzētu būt sliktam, jo atlasē no daudzajiem pretendentiem izvēlējās labākos.

 

Kultūra un Izklaide