Beverīnas mērs: "Trikātas siera" ražotnes pārcelšana novadam ir traģēdija 12

"Trikātas siera" ražošanas pārcelšana uz Jelgavu Beverīnas novadam nozīmē lielus zaudējumus, tomēr pašvaldības rokās neesot rīku, ar kuriem situāciju ietekmēt vai uzlabot, aģentūrai LETA atklājaBeverīnas novada domes priekšsēdētāja Cilda Purgale ("Abulieši").

"Mēs nevarējām ne pārpirkt, ne paši pārstrādāt pienu, ne kā citādi ietekmēt uzņēmuma darbību un lēmumus, kā vienīgi mēģinot runāt ar uzņēmuma vadību par to, cik svarīgi, lai "Trikātas siers" savu produkciju ražotu tiešiBeverīnas novadā," skaidroja Purgale, kas pati ir uzņēmuma 616 akciju turētāja.

Viņa norādīja, ka šī brīža situācija paredz vairākus zaudējumus novadam. Ja drīzumā ražotne Beverīnas novadā tiks slēgta pavisam, pēc aptuveni diviem gadiem ievērojami tiks samazināts pašvaldības budžets. Tāpat būtiskus zaudējumus varētu radīt arī kādreizējo "Trikātas siera" darbinieku radītais slogs novada sociālo pabalstu sistēmā, ja tie neatrastu līdzvērtīgu darba vietu novadā.

Vēl sliktāk būs, ja šie cilvēki brauks strādāt citur, paņemot līdzi arī savus bērnus - izglītības iestāžu skolēnus, spriedaBeverīnas novada domes priekšsēdētāja, piebilstot, ka ražotnes slēgšana apgrūtinās investoru piesaisti novadam.

Par novadnieku iespējām atrast līdzšinējai darbavietai līdzvērtīgas vakances, Purgale izteicās visai skeptiski. Viņasprāt, Beverīnas novadā daudzajiem desmitiem darbinieku cits darbs tik ātri neatradīsies. "Situācija ir ļoti sarežģīta - viņu darbs ir specifisks, saistīts ar piena pārstrādi, tāpēc, vienīgais variants viņiem būtu pārkvalificēties," atzina Purgale.

Viņasprāt, novadam tā ir traģēdija, ka Trikātas vizītkarte - "Trikātas siers", kam kādreiz bijusi raksturīga garša un ražošanas atmosfēra Beverīnas novadā -, tagad ar visu Trikātas vārdu tiek pārveidota, gatavota ar pavisam citu garšu un citā atmosfērā.

Bažas radot arī fakts, ka uzņēmuma ēkās esot arī atsevišķi dzīvokļi, kurus īrē uzņēmuma darbinieki un citi novada iedzīvotāji. Patlaban pašvaldībā neesot skaidrs, kas notiks ar šiem dzīvokļiem - dzīvojamā fonda, lai piedāvātu dzīvokļus, pašvaldībai neesot, atzina Purgale.

Jau ziņots, ka no šodienas SIA "Trikātas siers" tiks pārcelta uz SIA "Latvijas piens" Jelgavā, vecajā rūpnīcā atstājot tikai kūpinātā siera "Beverīna" ražošanu, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja "Latvijas piena" pārstāvji.

Līdz ar ražotnes pārcelšanu tiek pārskatītas darba attiecības ar esošajiem 63 darbiniekiem.

Galīgais lēmums par "Trikātas siera" reorganizācijas gaitu tiks pieņemts jūlija beigās kooperatīva "Trikāta KS" biedru kopsapulcē. Līdz tam "Trikātas siera" ražotnē paliks alkšņu malkā kūpinātā siera "Beverīna" ražošana un citi atsevišķi pasūtījumi.

Saskaņā ar līdzšinējo pozitīvo pieredzi darbinieku lojalitātes un mobilitātes jomā ir izstrādāta darbinieku atbalsta programma. Tā ietver visas likumdošanā noteiktās prasības darba attiecību pārtraukšanas gadījumā, gan papildu kompensācijas, gan darba iespēju piedāvāšanu "Latvijas piena" ražotnē. Jau patlaban Jelgavas rūpnīcā darbojas desmit bijušie "Trikātas siera" ražotnes speciālisti.

Iepriekš - pagājušā gada septembrī - "Trikātas siera" pārstāvji biznesa portālam "Nozare.lv" gan atzina, ka tomēr cer uz "Trikātas siera" modernizēšanu un darbības saglabāšanu uzņēmuma ražotnē Beverīnas pagastā.

"Jau vasarā Lauku atbalsta dienestā ir iesniegts projekts "Trikātas siera" rekonstrukcijai, un ļoti ceram uz pozitīvu lēmumu Eiropas Savienības finansējuma piešķiršanai. Tas ļautu modernizēt ražotni un saglabāt pietiekamu skaitu darbavietu Beverīnas novadā," norādīja uzņēmuma pārstāvji.

Saskaņā ar "Firmas.lv" informāciju "Trikātas siera" apgrozījums 2012.gadā bija 2,93 miljoni latu salīdzinājumā ar 2,58 miljoniem iepriekšējā gadā. Uzņēmums pērn strādājis ar 99% peļņas kritumu - no 510 147 latiem 2011.gadā līdz 3291 latam pērn.

Kā jau vēstīts, 10,4 miljonus latu vērtās Jelgavas piena pārstrādes rūpnīcas "Latvijas piens" pamatakmens tika likts 2011.gada 28.septembrī. Kooperatīva 600 biedru līdzfinansējums ir viens miljons, kredīts - aptuveni 6,5 miljoni latu, bet Eiropas Savienības fondu finansējums - aptuveni trīs miljoni latu, savukārt valsts garantētais atbalsts ir pieci miljoni latu.

Rūpnīca sāka darbību 2012.gada jūnija beigās. Piena pieņemšanas un pasterizācijas jauda ir līdz 300 tonnām desmit stundās - kopumā līdz 100 000 tonnu gadā. Savukārt vājpiena koncentrāta ražošanas jauda ir 75 tonnas diennaktī jeb 27 000 tonnu gadā.

Patlaban uzņēmums sācis arī vietējā un eksporta tirgū pieprasītā Šveices tipa apaļo sieru - dažādu veidu "Trikantāleru", kā arī Krievijas un Holandes tipa siera ražošanu. Siera ražošanas jauda sākotnēji ir 300 tonnas mēnesī, bet nākotnē šis rādītājs būšot 800 tonnas.


Komentāri 12

Stenford

Tas ir pilnīgi dabīgs process Latvijā. Nav ko brīnīties. Dzxīvoju ar visu ģimeni jau 4 to gadu Englandē, tikai tagad uz vasaras atvaļināju atbraucām paciemoties. Viss ir tā kā mūsu dārgie vadītāji iecerējuši - izdedzinātās zemes politika. Un tie, kas vēl tic šiem mērkaķiem, paši pamazām kļūst par nožēlojamiem rāpuļiem.

pirms 7 gadiem, 2013.07.05 21:21

Pievienojos iepriekšējam komentāram.

Bet...... Trikātas siers vairs nav ēdams, tāpēc arī nav noieta.

pirms 7 gadiem, 2013.07.06 08:45

Trikātietis

Mēs lēnām un konsekventi sevi iznīcinām kā tautu , kā domāt un strādātspējīgu kopienu . Katra šāda oriģinālas ražotnes aizvēršana ir milzīgi smaga traģēdija gan vietējiem cilvēkiem gan Latvijas siera un citu produktu ražošanas nākotnei. It kā peļņas un attīstības vārdā tuvredzīgi cilvēki grauj mūsu tautas pamatus. Lielajā Jelgavas ražotnē tiek ražots siera surogāts kam nav nekāda sakara ar senajām Trikātas siera gatavošanas saknēm. Es kā trikātietis izsaku savu visdziļāko sašutumu un nožēlu par Trikātas vārda un goda aizskāršanu , ražojot erzacsieru un citus mēslus un nosaucot tos ar Trikātu saistītos nosaukumos.

pirms 7 gadiem, 2013.07.06 13:55

no Strenču domes

Beidzot arī kāda pozitīva ziņa! Prieks par to! Nāks pie Strenčiem drīz un lūgsies pieņemt, jo te ir viss kārtībā un viss notiek!

pirms 7 gadiem, 2013.07.06 14:10

Gribējās gan

Ne nu ies pie Strenčiem , ne nu taisās ! Ļoti labi ir redzams kā Strenči ir izrīkojušies ar Plāņiem un Sedu . Ar lieluma māniju jau nu gan nevajadzētu slimot. Jums pašiem ir tik daudz problēmu , ka nu kārtībā nav nekas. Mums savas problēmas - jums savējās . Un nez vai īstā Strenču dome domā tāpat kā kā viltvārži kas te blefo.

pirms 7 gadiem, 2013.07.06 14:36

Klidzis

Plāņi un Jaunklidzis pilnībā atbalsta Strenčus, tik labi kā tagad nekad nav gājis. Tas viss pateicoties Strenču domes vadībai. Trikāta var iet uz poda! :)))Klidzis

pirms 7 gadiem, 2013.07.06 15:32

Liecies nu mierā , Klidzi !

Tad jau balstiet vien savus Strenčus , bet Trikātu gan lieciet mierā - gar to jums nav daļas !

pirms 7 gadiem, 2013.07.06 15:41

neticu par slavas dziesmām Jaunklidzi

Kurš Strenču domes darbonis te sevi slavina?

pirms 7 gadiem, 2013.07.06 15:56

M.K.

Trikātā viss iet uz izputēšanu. Un nebūs nekas arī turpmāk.

pirms 7 gadiem, 2013.07.07 00:23

pensionāre

Sen jau vajadzēja slēgt 'Trikātas siera"ražotni.Tagad visi aizvainoti, bet kur es esmu vainīga piemēram šodien TOP Smiltenē nopērkot Sniega bumbas kuras ražotas vēl Trikātā, atverot vaļā uzvirmoja šausmīga smirdoņa garša ļoti rūgta un pretīga.Kas segs izdevumus? Neiekrītiet arī pārējie pircēji ! Lai ''Latvijas pienam" veicas!

pirms 7 gadiem, 2013.07.10 18:50

zinītis

Ja saglabāts čeks, joz ar visām bumbām atpakaļ uz veikalu un palūdz samaksāto naudiņu! Ja nedod, zvani pārtikas un veterinārajam dienestam Valmierā 64207313, 64207930

pirms 7 gadiem, 2013.07.12 15:02

vietejais

pfff. nosplauties par apkartejiem, ja nezin kadas vertibas zaude kaiminji..... Trikatas Siers vienmer bijis izcilakais!!! un tas kurs to apstrid ir pilnigs nejega kops dzimsanas! Piedodiet par skarbumu, bet ta tas ir!

pirms 6 gadiem, 2015.01.01 08:05

Beverīnas novads