Kaimiņos vēlēs jaunas pašvaldības

18. oktobrī Igaunijā gaidāmas pašvaldību vēlēšanas. Valgas iedzīvotāji nākamo četru gadu sasaukuma 21 deputātu varēs izvēlēties no 220 kandidātiem.

 

Savus sarakstus ir iesnieguši: Centra partija, Reformas partija, apvienība "Tēvzeme un Res Publica", Sociāldemokrātiskā partija, kā arī divas jaunas apvienības "Valga, kas rūpējas" un Jurija Konrada Bezpartejisko pilsoņu apvienība.

 

Balsojumu var mainīt"Valgā viss mierīgi. Kampaņas un cīņas notiek bez jelkādiem ekscesiem un skandāliem. Pašlaik notiek priekšvēlēšanas. Šodien un rīt var balsot priekšlaicīgi, turklāt arī ārpus savas dzīvesvietas (piemēram, Tallinā esot, kādā konkrētā vēlēšanu iecirknī, var nobalsot par Valgas kandidātu).

 

Vēlēšanu dienā var balsot tikai savā pašvaldībā par savas pašvaldības kandidātu," skaidro Valkas un Valgas kopējā sekretariāta vadītāja Anita Tannenberga.

Laikā 8. līdz 14. oktobrim notiek aktīva balsošana internetā ar identifikācijas karti un šajās dienās var savu balsojumu arī mainīt. Bet vēlēšanu dienā to darīt nevarēs.

 

Latviete balsos par igauniAtšķirībā no Latvijas Igaunijā vēlētāji balso nevis par visu sarakstu, bet par konkrētu cilvēku no saraksta, kuram piešķirts attiecīgs numurs. Kandidātam nav obligāti jābūt partijas biedram. Arī saraksts var būt nevis partijas, bet vēlētāju apvienības jeb bezpartejisko saraksts.

 

Igaunijā vēlēšanās var kandidēt arī privātpersona, kas nav nevienā sarakstā. Valgā tāda nav, visi kandidāti ir sarakstos. Igaunijā pašvaldību vēlēšanās var piedalīties arī citu valstu pilsoņi un Igaunijas nepilsoņi, kas savu dzīvesvietu deklarējuši konkrētajā pašvaldībā.

 

Piemēram, es, būdama Latvijas pilsone ar Valgas pierakstu, Latvijas pašvaldību vēlēšanās nevarēju piedalīties, bet to darīšu tagad Igaunijas pašvaldību vēlēšanās, balsošu par kādu no Valgas kandidātiem," stāsta A. Tannenberga.

Igaunija/Valga