Valgu mēnesī apmeklē apmēram 2000 tūristu

Vasaras sākumā tūrisma sezona Ziemeļvidzemē nešķita īpaši veiksmīga. Vairāku tūrisma informācijas biroju darbinieki atzina, ka ceļotāju ir mazāk kā pērn. Tomēr tagad to skaits ir ievērojami palielinājies, kaut arī ekonomiskā krīze daudziem likusi plānot pieticīgākus ceļojumu maršrutus.

"Ziemeļlatvija" vēlējās uzzināt, kāds piedāvājums atpūtniekiem ir kaimiņpilsētā Valgā. Ja ģimenes budžets kļuvis plānāks, var padomāt par interesantu un patīkamu atpūtu pie tuvākajiem kaimiņiem.

Valgas tūrisma informācijas biroja darbiniece Marina Grigorjeva stāsta, ka ceļotāju skaits ir pietiekami liels, lai sezonu varētu saukt par izdevušos. Vismaz pagaidām nešķietot, ka tūristu skaitam ir tendence sarukt. Jūnijā Valgu apmeklējuši apmēram divi tūkstoši tūristu, un gaidāms, ka mazāk ekskursantu nebūs arī šomēnes.

Kamēr runājamies, ienāk kāds ārvalstu tūrists un lūdz parādīt Valgas apkārtnes karti. M. Grigorjeva gan atzīst, ka šajās karstajās dienās apmeklētāju nav pārlieku daudz. Vidēji dienā ienāk tikai kādi 10 cilvēki. Liela daļa iebraucēju izvairās staigāt pa pilsētu dienas karstākajās stundās. "Pašlaik atpūtnieki ir iecienījuši pludmali pie Pedeles upes. Tur atpūsties iesakām arī vairākiem tūristiem, kuri ceļo ar velosipēdiem. Pedeles krastmala ir labiekārtota, krastmalā ir ērti soliņi, domāju, ka svelmē tur ir patīkami pavadīt brīvo laiku," saka M. Grigorjeva.

Miers gan esot relatīvs. Jebkuru brīdi var piebraukt autobuss ar ceļotājiem un visiem ir kādas vēlmes. "Tā nesen bija ar somu ekskursantiem. Vienā mirklī birojā ienāca 34 cilvēki un katrs vēlējās, lai viņu apkalpo iespējami ātrāk," stāsta biroja darbiniece.

Marina novērojusi, ka šovasar Valgas tūrisma biroju visvairāk ir apmeklējuši latvieši. "Mēs nezinām, vai vairākums viņu ir no Valkas un tās apkārtnes, jo reģistrējam tikai valsti, no kurienes atpūtnieki iebrauc. Daudz ir arī somu un vāciešu," atzīst M. Grigorjeva.

Populārākie apskates objekti pilsētā ir luterāņu baznīca, kara un novadpētniecības muzejs, kā arī kultūras un sporta centrs, kurā iekārtota gleznu galerija. Birojā var saņemt daudz informācijas par Valgu un tās apkārtni. Netrūkst arī bukletu un brošūru par citām Igaunijas un Latvijas pilsētām.

"Diezgan daudz igauņu iebrauc un lūdz Rīgas un Latvijas karti, jo vēlas aizbraukt uz jūsu valsts galvaspilsētu. Tādēļ mums ir arī bukleti par Latviju," skaidro M. Grigorjeva.

Ja tūristi vēlas uzzināt, kur iespējams peldēties un atpūsties Latvijas pierobežā, viņa iesaka doties un Valkas tūrisma informācijas biroju, savukārt Valkas birojā izstāsta, kā atrast Valgas tūrisma informatorus, ja ceļotāji vēlas ziņas par Igaunijas atpūtas bāzēm. Tāda sadarbība starp abām iestādēm pastāv jau vairākus gadus. Valgas birojā pārsteidz arī lielais suvenīru klāsts. Pieprasītas ir platas cepures, kas labi pasargā no saules stariem. Pieprasījums ir arī pēc citiem suvenīriem. Marina stāsta, ka ik pēc laika preču klāstu vajag atjaunot, jo tās ilgi nestāv plauktā.

M. Grigorjeva gan atzīst, ka lielākā daļa tūristu Valgā ierodas tikai caurbraucot, bet tālāk dodas vai nu uz Latviju, vai dziļāk Igaunijā. Tomēr tuvākos tūrisma objektus labprāt apskata.

Tūrismu Igaunijā veicina arī pašu igauņu aktivitātes. Tieši jūlijā notiek dažādi festivāli, kurus apmeklē arī daudzi ārvalstnieki. Starp ievērojamākiem minams Plink Plonk festivāls, kas notiks 31. jūlijā Tartu, no 22. līdz 25. jūlijam folkmūzikas festivāls Vilandē un no 19. līdz 24. jūlijam Operas dienas Sāremā.

Igaunija/Valga