Apspriež plūdu iespējamību Valmierā

Lai pārrunātu atbildīgo dienestu, uzņēmumu un organizāciju rīcību iespējamo plūdu gadījumā, ceturtdien, 4.martā uz sanāksmi pulcējās Valmieras pilsētas Civilās aizsardzības komisija.

Tās vadītājs, domes priekšsēdētājs Inesis Boķis atzina, ka pagaidām nav pamata pārliekām bažām un satraukumam par ievērojamiem plūdiem, taču ikvienam, gan valmieriešiem, gan iesaistītajiem dienestiem, ir jābūt zināmai rīcībai, ja Gaujā tomēr veidosies pali.

„Situācija dramatiskāka varētu kļūt, ja būs straujš un silts pavasaris un diennakts gaisa temperatūra nebūs zemāka par 0o. Pastāv iespēja, ka var veidoties ledus sastrēgumi un celties ūdens līmenis Gaujā, appludinot lielu daļu pieguļošās teritorijas," klātesošiem pauda Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Vidzemes reģiona brigādes komandieris Jānis Skrastiņš.

„Ir apkopota informācija par zemākajām vietām, kas, Gaujai izejot no krastiem, varētu applūst. Tāpat apkopoti aculiecinieku stāstījumi par plūdiem, kas Valmierā bijuši pagājušā gadsimta 60tajos gados, kad Latvijā bija līdzīga ziema. Pieredze plūdu novēršanā Valmierai ir arī nesenā pagātnē, 1997.gadā, kad spridzināts ledus Gaujā pie apvedceļa. Ņemot vērā iepriekšējo gadu pieredzi, pat tad, ja ledus kušana notiks pakāpeniska, applūdis daļa Gaujas krastu teritorijas. Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests apzinājis savas tehniskās iespējas iesaistīties plūdu seku novēršanā, kā arī iespējamā iedzīvotāju evakuācijā. "

Ik pavasari raizes rada koku sanesumi zem tiltiem. Pārrunāta iespēja, kā nepieciešamības gadījumā attīrīt Gauju pie Dzelzs, Vanšu un pārējiem tiltiem. SIA „Valmieras Komunālā saimniecība" valdes priekšsēdētājs Helmūts Briežkalns informēja, ka pilsētas teritorijā no ledus atbrīvotas slūžas, taču atkusnī problēmas varētu radīt caurtekas.

Plūdu gadījumā iedzīvotāju apziņošanu, objektu apsardzi u.tml. procesus nodrošinās Zemessardzes un Valsts policijas pārstāvji. Iedzīvotāju evakuācijas gadījumā gatavību palīdzēt pauda SIA „VTU Valmiera". Savukārt pašvaldība nodrošinās izmitināšanas iespējas 100-120 personām.

Iedzīvotāji, kuri dzīvo plūdu zonā, aicināti savlaicīgi apsvērt evakuācijas iespēju, kā arī apsekot pagrabtelpas un padomāt par transporta līdzekļa novietošanu drošākā teritorijā. Iedzīvotāji aicināti arī savlaicīgi padomāt par mājlopu un mājas mīluļu patvērumu. Tāpat valmierieši aicināti plūdu draudu gadījumā savlaicīgi atslēgt elektroenerģijas piegādi.

Arī neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests un Vidzemes slimnīca pauda apņēmību nodrošināt palīdzību nepieciešamības gadījumā.

Iespējamo vides piesārņojumu plūdu gadījumā uzraudzīs Valmieras Vides reģionā pārvalde. Jau apzināti objekti, kas potenciālo varētu radīt apdraudējumu. Tāpat lēsts, ka plūdi parādīs „nezināmo" piesārņojumu. Iestādes rīcībā ir nepieciešamās tehnikas vienības, lai veiktu monitorēšanu.

Plūdu gadījumā atbildīgo dienestu un institūciju darbību koordinēs VUGD. Iedzīvotāji par rīcību savlaicīgi tiks informēti ar mediju starpniecību vai personīgi.

Valmieras pilsētas Civilās aizsardzības komisijā darbojas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta, Pārtikas veterinārā dienesta, AS „Sadales tīkls", SIA „Vidzemes Slimnīca", Drošības policijas un Valsts policijas, SIA „VTU Valmiera", VAS „Latvijas Valsts meži", Valsts Vides dienesta, SIA „Latvijas Propāna gāze" pārstāvji.

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem "Noteikumi par pašvaldību civilās aizsardzības komisiju sarakstu, komisiju darbības teritoriju un to izveidošanas kārtību" republikas nozīmes pilsētās Civilās aizsardzības komisijas priekšsēdētājs ir domes priekšsēdētājs, savukārt komisijas priekšsēdētāja vietnieks ir Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka norīkota Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta amatpersona.

Valmiera