Galerijā „Ledus pagrabs” atklās Valmieras lietuviešu biedrības „Gintaras” 15 gadu jubilejai veltītas izstādes

Sestdien, 27.februārī, plkst.13.00 galerijā „Ledus pagrabs" tiks atklātas Valmieras lietuviešu biedrības „Gintaras" 15 gadu jubilejai veltītas izstādes. Galerijā būs apskatāma Elīnas Jaunalksnes (Lietuva) un Elīnas Leimanes gleznu un interjera projektu izstāde, kā arī ekspozīcija „No vecmāmiņu pūra".

Lietuviešu biedrības „Gintaras" priekšsēdētāja Regīna Valtenberga pastāstīja, ka izstādē „No vecmāmiņu pūra" būs eksponēti dažādi biedrības biedriem mīļi, ar Lietuvas tradīcijām un kultūru saistīti priekšmeti. Izstādē būs eksponēti rakstaini cimdi un dvieļi, tautiskas segas, jostas un prievītes, kā arī grāmatas un fotogrāfijas. Regīna Valtenberga skaidro, ka ekspozīciju „No vecmāmiņu pūra" iecerēts veidot kā ceļojošo izstādi, ko varēs aplūkot arī izglītības iestāžu audzēkņi, iepazīstot Lietuvai raksturīgo un biedrības paveikto 15 gadu laikā.

Savukārt Elīnas Jaunalksnes un Elīnas Leimanes darbu izstādē būs apskatāmas gleznas un interjera projekti. Mākslinieces ir Valmieras lietuviešu biedrības lepnums - Elīna Jaunalksne studējusi Viļņas Mākslas akadēmijā (Lietuva) interjera dizaina specialitātē, ir Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas absolvente. Arī Elīna Leimane studē Viļņas Mākslas akadēmijā Arhitektūras fakultātē, absolvējusi Valmieras Valsts ģimnāziju.

Valmieras lietuviešu biedrība „Gintaras" dibināta 1995.gada 15.februārī, kad Valmierā dzīvojošie lietuvieši pirmo reizi sanāca kopā, lai atzīmētu Lietuvas Neatkarības dienu. 1997.gadā Valmieras lietuviešu kultūras biedrība „Gintaras-Dzintars" pievienojās Latvijas Lietuviešu kopienai. Regīna Valtenberga saka: „Vairums mūsu biedrības biedru ir tā saucamie „mīlas trimdinieki", bet ir arī tādi, kuri ir izgājuši Sibīrijas trimdas elli, bet Lietuvā atgriezties pēc trimdas Sibīrijā viņiem nebija ļauts".

Biedrības galvenā mītne atrodas Valmieras Novadpētniecības muzejā. Biedrībā aktīvi darbojas vairāk nekā 20 biedri. Kopā organizēts izstāžu cikls „Latvijas lietuvieši", daudziem Valmieras un apkārtnes pašdarbības kolektīviem ir sameklēti draugi Lietuvā, kuri vēlāk viesojušies ar koncertiem Valmierā, Rūjienā, Ķoņos, Vaidavā un citur. Biedri regulāri piedalās arī Latvijas lietuviešu un Lietuvas vēstniecības Latvijā organizētajos pasākumos.

Neaizmirstami mirkļi bijuši 2009.gada 6.jūlijā, kad Valmierā, Vecpuišu parkā dziedāta Lietuvas himna, kuru vienlaikus visā pasaulē dziedāja dzīvojošie lietuvieši. „Dažādi laiki ir bijuši, bet mūsu sauklis „kas bus, tas bus, bet lietuvis nepražus - kas būs, tas būs, bet lietuvietis nepazudīs!" liek mums sasparoties un darboties," saka Regīna Valtenberga.

Valmiera