Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Iedzīvotāju dabiskais pieaugums Valmierā ar plus zīmi 3

Kā liecina apkopotā informācija par civilstāvokļa aktu reģistrāciju Valmierā, 2013.gadā Valmieras iedzīvotāju dabiskais pieaugums bijis ar plus zīmi – reģistrēti 230 jaundzimušie valmierieši, savukārt reģistrēto miršanas gadījumu skaits valmieriešu vidū bijis 228. 2013.gadā pieaudzis arī noslēgto laulību skaits Valmierā.


Laulības

Ja 2012.gadā Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļā tika reģistrētas 174 laulības, tad 2013.gadā jau 180. Papildus tam 35 pāri laulājušies Valmierā esošajās baznīcās. 2013.gada 1.janvārī spēkā stājās Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likums, kas atļauj pēc personu lūguma reģistrēt laulību citā piemērotā vietā ārpus Dzimtsarakstu nodaļas. 

Valmierā šo iespēju nav vēlējies izmantot neviens pāris. Visvairāk laulības reģistrētas jūlijā (40 laulības) un augustā (41 laulība), vismazāk – janvārī (3 laulības). Kopumā no Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļā reģistrētajām laulībām tikai 65 pāros (30%) abi laulātie ir valmierieši, 39 pāros (18%) viens no laulātajiem ir valmierietis, savukārt 111 pāros (52%) abi laulātie nav Valmieras iedzīvotāji.
Jaunākā līgava pagājušajā gadā bijusi 17 gadus veca, līgavainis – 19 gadus vecs, savukārt vecākajai līgavai bija 72 gadi, līgavainim – 73 gadi. Visbiežāk (79% gadījumu) līgavainis ir bijis vecāks pa līgavu. 68% pāru gan vīrietis, gan sieviete laulībā stājās pirmo reizi. Interesanti, ka vairākos gadījumos precējušies pāri, kuros vīrietis laulībā stājās jau trešo vai pat ceturto reizi, savukārt sieviete – pirmo reizi. 

Valmierā 2013.gada precējušies dažādu tautību cilvēki. 164 pāros abi jaunlaulātie bijuši latvieši, 34 pāros latvietis bijis tikai viens no jaunlaulātajiem, tāpat laulībā stājušies krievu, ungāru un čigānu tautības pāri, kā arī pāri, kur viens no jaunlaulātajiem bijis ukrainis, polis, īrs, vācietis, anglis, baltkrievs, norvēģis, lietuvietis un armēnis.

Kā norāda Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Rita Viļumsone, šogad pieaudzis to pāru skaits, kas laulību reģistrējuši bez svinīgās ceremonijas. „Pāri glīti sapucējas un kopā ar lieciniekiem atnāk, lai reģistrētu laulību. Šiem cilvēkiem nav nepieciešams pompozs pasākums, bet oficiāls savu attiecību apliecinājums,” atzīmē Rita Viļumsone.

Jaundzimušo reģistrācija

2013.gadā Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti 286 jaundzimušie, no tiem 148 zēni un 138 meitenes. Reģistrēti arī trīs dvīņu pāri. Dzimtsarakstu nodaļa piedāvā arī svinīgu bērna dzimšanas fakta reģistrāciju, taču 2013.gadā vecāki šo iespēju nevēlējās izmantot. Visvairāk jaundzimušo reģistrēti septembrī (35), vismazāk – decembrī (5).

Gandrīz puse (48%) jaundzimušie reģistrēti ar paternitātes atzīšanu – bērna māte un tēvs nav reģistrējuši laulību, un jaundzimušajiem pie dzimšanas reģistrācijas dots tēva uzvārds. Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Rita Viļumsone atzīst: „Pieredze rāda, ka 75% no paternitātē reģistrētiem bērniem mātes 6 – 10 gadus pēc bērna dzimšanas reģistrācijas vēlas bērnam mainīt uzvārdu uz savu. Tēvs bērna audzināšanā nepiedalās, bērna māte reģistrējusi laulību, vai dzīvo ar citu vīrieti.” 

Ar 2013.gada 1.janvāri stājās spēkā Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likums, kas atļauj ziņas par bērna tēvu ierakstīt uz trīspusējā paternitātes atzīšanas iesnieguma pamata. Bērna māte, bērna mātes vīrs vai bijušā vīrs un bioloģiskais tēvs iesniedz kopīgu paternitātes atzīšanas lūgumu – kā bērna tēvu dzimšanas reģistrā ierakstīt bērna bioloģisko tēvu, nevis bērna mātes vīru vai bijušo vīru. Valmieras pilsētā šāda reģistrācija notikusi trīs gadījumos.

Runājot par bērnu vārdiem, 2013.gadā nedaudz samazinājies to bērnu skaits, kuriem vecāki devuši divus vārdus. Populārākais zēnu vārds bijis Kristers (8 zēni). Nākamie populārākie vārdi – Gustavs, Emīls un Ernests, Roberts, Rihards, Toms un Mārcis. Trim zēniem dots vārds Jānis. „Aizvadītajā gadā zēniem likti latviski un viegli izrunājami vārdi – Pēteris, Kārlis, Jēkabs, Ģirts, Māris, Oskars, Didzis, Andris, Viesturs, Miķelis, Salvis un citi. 

Tas, manuprāt, ir viens no priekšnoteikumiem, lai cilvēkbērnam būtu veiksmīgas skolas gaitas un visa dzīve,” atzīmē Rita Viļumsone. Interesantākie zēnu vārdi šogad bijuši Ailands, Dominiks Džošua, Alans un Ginters Emanuels.Populārākais meiteņu vārds 2013.gadā bijis Paula (7 meitenēm). Nākamie populārākie – Laura un Evelīna (5 meitenēm), Elizabete un Emīlija (4 meitenēm), kā arī Keita, Elīza, Enija un Agnese (3 meitenēm). Neparastākie meiteņu vārdi šajā gadā bijuši Eimija, Rimonta, Rute, Īvija, Angele Melisa, Laura Alia, Luīze Neila un Denīza Stella.

Mirušo reģistrācija

Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļā 2013.gadā kopumā reģistrēti 404 mirušie, no tiem tikai nedaudz vairāk par pusi – 228 – Valmieras pilsētas iedzīvotāji. Galvenie nāves cēloņi tradicionāli bijuši sirds slimības (28% gadījumu), asinsvadu slimības (20% gadījumu) un vēzis (15% gadījumu). Kā uzsver Rita Viļumsone, šogad pieaudzis gadījumu skaits, kad cilvēka nāvi izraisījušas traumas, ķermeņa atdzišana, saindēšanās, noslīkšana, noduršana, nošaušana, HIV- vīruss u.c. „Visi šie cilvēki vēl varēja dzīvot,” atzīst R.Viļumsone.

Visvairāk mirušo reģistrēti 2013.gada decembrī, vismazāk – septembrī. Joprojām saglabājas negatīva tendence – mirst jauni puiši un vīrieši spēka gados. Vecumā no 15 līdz 50 gadiem miruši 35 vīrieši un 3 sievietes.

Komentāri 3

20% asinsv.sl.

tik liels procents?Man vìram veica vairākas operācijas un dzīvo,pašam jārūpējās par savu vesrlību,ja es necīnītos,būtu jau nomiris.

pirms 4 gadiem, 2014.01.19 17:03

Neticu!

Kādreiz BIJA 25 tūkst.,tagad puse no tā palikusi.

pirms 3 gadiem, 2014.10.27 13:04

Valmiera