Pieredze: Ielu un ietvju uzturēšana ziemas periodā Valmierā

Šogad ziema Latvijā atnākusi ar ļoti mainīgiem laika apstākļiem – dienā ir atkusnis, naktī piesalst, padarot ielas un ietves slidenas un grūti izbraucamas. Vērsāmies pie SIA „Valmieras Namsaimnieks”, lai uzzinātu, kā norit ceļu tīrīšana pilsētā un ar ko cilvēkiem jārēķinās.

Ielu tīrīšana un kaisīšana

Lai spētu reaģēt iespējami ātri, visu diennakti kā darba dienās, tā sestdienās, svētdienās un svētku dienās SIA „Valmieras Namsaimnieks” organizē dežūras. Dežurants ik pa divām stundām (ja gaisa temperatūra ir zem -6 un virs +5 grādiem) vai ik stundu (ja gaisa temperatūra ir no -6 līdz +5 grādiem) izbraukā Valmieras lielākās ielas, tās ielas, kurās ir intensīvāka satiksme, rotācijas apļus, kalnus, tiltus un citas vietas, kur apledojums var būt īpaši bīstams. Ja tiek konstatēts, ka ielas ir kļuvušas slidenas, darbam tiek norīkotas atbilstošas tehnikas vienības un uzsākti ceļu tīrīšanas vai kaisīšanas darbi. Ja ceļu kaisīšanu nepieciešams veikt nakts laikā, darbinieki tiek izsaukti nekavējoties ierasties darbā, lai stundas laikā tiktu uzsākta ceļu tīrīšana vai apstrāde ar pretslīdes materiāliem. 

Primāri ar pretslīdes materiālu tiek apstrādātas A klases jeb lielākās ielas, taču papildus tam kaisītas tiek arī mazākas nozīmes ielas ar intensīvu satiksmi un vajadzības gadījumā arī citas ielas. Ar pašvaldības noteikto ielu sadalījums pa ziemas uzturēšanas klasēm iespējams iepazīties Valmieras mājaslapā.

Kad laika apstākļi ir mainīgi – pa nakti piesalst, pa dienu kūst un ir nokrišņi – Valmieras ielās darbojas visas sešas SIA „Valmieras Namsaimnieks” rīcībā esošās ielu kaisīšanas tehnikas vienības. Ja snieg, darbam tiek piesaistīti arī seši traktori, kas attīra ielu krustojumus un mazās ielas. Tā kā grantētā seguma ceļi, sniegam un ledum kūstot, pieblietēja un pretslīdes materiāls savu funkciju pilda nepilnīgi, apmēram reizi mēnesī tiek veikta arī ceļu greiderēšana jeb sarievošana, padarot segumu mazāk slidenu.

Kā stāsta SIA „Valmieras Namsaimnieks” ceļu būvinženieris Jānis Teteris, šādos mainīgos laika apstākļos, kad gaisa temperatūra svārstās no +5 līdz -6 grādiem, cilvēkiem jārēķinās, ka nekavējoties visus ceļus pilsētā nokaisīt nav iespējams. „Piemēram, ir gadījumi, kad visu nakti ielas nav slidenas, taču no rīta ap pulksten 5:00, pazeminoties gaisa temperatūrai, ielas kļūst slidenas. Stundas laikā tiek norīkoti ielu kaisītāji, taču darbus sanāk veikt tieši tajā laikā, kad lielākā daļa cilvēku jau dodas savās ikdienas gaitās. Šādos gadījumos cilvēkiem jābūt īpaši piesardzīgiem,” atzīmē Jānis Teteris.

Lai izvairītos no šādām situācijām, pie līdzīgas laika apstākļu prognozes no 15.janvāra SIA „Valmieras Namsaimnieks” naktīs centrālās ielas un apļus plāno kaisīt profilaktiski vēl pirms tās ir kļuvušas slidenas. 


Ietvju un pagalmu tīrīšana

Katrai SIA „Valmieras Namsaimnieks” apsaimniekošanā esošajai mājai, kā arī pašvaldības ēkām ir piesaistīts sētnieks, kura pienākums ir uzkopt un kaisīt ēkām piegulošās teritorijas atbilstoši laika apstākļiem un vajadzībai. Noteiktas ietves pilsētā tiek tīrītas un kaisītas mehanizēti – ar traktoriem. Sētnieki darbu sāk pēc pulksten 6:00 un līdz pl.7:30 jābūt sakārtotai ielai piegulošajai teritorijai. Ja laika apstākļi to pieprasa, darbs jāveic pat vairākas reizes diennaktī. Mehanizēto ietvju tīrītāji darbu sāk tiklīdz dežurants konstatē to slidenumu – arī naktī. Ietves Valmierā tiek kaisītas ar sāls un smilšu maisījumu, kas kausē ledu un mazina slīdi, savukārt kāpnes, lai nebojātu to segumu, tiek kaisītas ar akmens šķembām.

Ietves, kas atrodas gar privātmājām, ir pienākums tīrīt un kaisīt to īpašniekiem vai apsaimniekotājiem. Pilsētā kopumā ir izvietotas 84 kastes ar smilts un sāls maisījumu, no kurām kaisāmo materiālu var ņemt jebkurš sētnieks un privātmāju īpašnieks. Smilšu maisījums tiek regulāri papildināts. Ar kastu izvietojumu pilsētā iespējams iepazīties Valmieras mājaslapā.


Valmierieši tiek aicināti informēt par ielām un ietvēm, kas ir slidenas un nav notīrītas vai nokaisītas ar pretslīdes maisījumu, zvanot SIA „Valmieras Namsaimnieks” dispečeram pa tālruni 64281118 (darba dienās no pulksten 8:00 līdz 20:00) vai ziemas dežurantam pa tālruni 26429262 (darba dienu naktīs no pulksten 20:00 līdz 8:00, sestdienās, svētdienās un svētku dienās). Dežurants izvērtēs situāciju un nosūtīs uz konkrēto vietu kaisītāju vai dos uzdevumu sētniekam. 

Valmiera