Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tirdziņš „Ar Gardu Muti Valmiermuižā” sestdien aicina svinēt Mārtiņus

Šo sestdien, 10. novembrī, no pl.11:00 - 15:00 pie „Valmiermuižas alus" darītavas norisināsies tirdziņš „Ar Gardu Muti Valmiermuižā", kas veltīts latviešu godiem - Mārtiņdienai.

Tāpat kā visi rudens svētki, Mārtiņi atnāk bagāti - ar labības pilnām klētīm un gandarījumu par laikā paveiktiem darbiem, jo raža ir ievākta, zeme aparta un lopi izaudzēti. Saimnieki ir nodrošinājuši sev iztiku visai garajai ziemai un, lai Mārtiņdienu godam nosvinētu, visi aicināti uz dzīrēm tirdziņā „Ar Gardu Muti Valmiermuižā"! Tirdziņā līdz ar ierastajiem mājražotāju un amatnieku labumiem būs iespējams iegādāties dažādus vietējo saimnieču sarūpētus labumus Mārtiņdienas cienastam - mājas maizi, sieru, gaļas kūpinājumus, brieža gaļas desas un konservus, kaltētas šitake sēnes, mājas vīnu, sulas un citus našķus.

Ievērojot senču tradīcijas, ka Mārtiņu mielastā neiztrūkst gailis, Valmieras profesionālās vidusskolas audzēkņi pasniegs lielajā saimes katlā gatavotu Mārtiņa gaiļa zupu. Tāpat uz vietas tirdziņa viesiem galdā tiks celts „Valmiermuižas alus" bufetes pagatavots zoss gaļas sautējums un zoss taukos cepti kartupeļi, karstalus, jaunais ziemas alus, bet saimniece Sallija Benfelde cienās ar štovētiem kāpostiem.

Ar Mārtiņiem sākas arī budēļos iešana, un budēļu dejošanai ir rituāla nozīme, kas simbolizē veļus, nesot sētai laimi un labas sekmes. Ieskandinot svinības, Mārtiņbērni Valmiermuižā sveiks gan tirgotājus, gan tirdziņa viesus, veicot Mārtiņu - Apkūlību rituālu un visus iesaistot latviešu tautas rotaļās.

Tirdziņa mazākajiem ciemiņiem būs iespēja pagatavot pašiem savu Mārtiņdienas masku un piedalīties krāšņākā  gaiļa krāsošanā, izvietojot savus mākslas darbus tirdziņa  ekspresizstādē. Bērni varēs iejusties lauku sētas noskaņās un sastapties ar saimnieka Andreja Maļutina zosīm un doties izjādē Lizdēnu zirgaudzētavas zirga mugurā. Līdztekus vecāki saviem mazajiem resgaļiem varēs iegādāties karamelizētus ābolus, grauzdētas mandeles un cukurgailīšus.

Ēdiens latviešiem vienmēr bijusi spēcīga kultūridentitātes zīme, un, to apliecinot, literatūrzinātniece Janīna Kursīte laidusi klajā grāmatu „Virtuves vārdene: laika un modes nospiedumi virtuvē". Vārdenē atrodami skaidrojumi par neskaitāmu ēdienu izcelsmi un pagatavošanas tradīcijām, kā arī uzziņas par dažādām ar virtuvi un ēdienu pasniegšanu saistītām darbībām un izteicieniem. Tirdziņā rakstniece iepazīstinās ar savas grāmatas gudrībām un dalīsies ēdienu tradīciju stāstos.

Pie pilna galda līksmībā un pateicībā  jānorit Mārtiņu svinībām, kur netrūkst nedz dziesmu, nedz deju, tādēļ ziņģes, kuplejas un tautiskās dziesmas pl. 14.00 uzspēlēs tautas mūzikas kapela „Abulmalas burlakas" no Beverīnas novada Trikātas.

Tirdziņš „Ar Gardu Muti Valmiermuižā" ir Valmiermuižas kultūras biedrības pirmais realizētais projekts, kas iecerēts mājražotāju kustības popularizēšanai un gardēžu tūrisma attīstīšanai Valmiermuižā. Tirdziņi notiek katra mēneša otrajā sestdienā, kas katrs tiek veltīts kādai noteiktai tēmai. Nākamais tirdziņš tiks rīkots īpaši Ziemas saulgriežiem 15.decembrī. Ieeja bez maksas.

PROGRAMMAMIELOŠANĀS

11:00 - 13:00 Lielajā saimes katlā gatavots svinību mielasts - Mārtiņa gaiļa zupa

11:00 - 14:00 Pēc saimnieces Sallijas Benfeldes īpašās receptes štovētie kāposti

11:00 - 15:00 „Valmiermuižas alus" bufetes zoss gaļas sautējums un zoss taukos cepti kartupeļi

DARBNĪCAS UN ATRAKCIJAS

11:00 - 13:30 Mārtiņbērnu masku gatavošanas darbnīca

11:00 - 13:30 Krāšņākā gaiļa zīmēšana un ekspresizstāde

11:00 - 14:00 Zosu aploks un vizināšanās Lizdēnu zirgaudzētavas zirga mugurā

12:00 - 13:00 Literatūrzinātniece Janīna Kursīte dalīsies „Virtuves vārdenes" gudrībās

KONCERTS

14:00 Tautas mūzikas kapelas „Abulmalas burlakas" ziņģes, kuplejas un tautasdziesmas

 

Valmiera