Turpinās ēku restaurācija un rekonstrukcija Valmieras vecpilsētā 1

Projekta „Vecpilsētas ainava pie Gaujas - Valmieras vēsturiskā centra revitalizācija" ietvaros tiek turpināta ēku restaurācija un rekonstrukcija Pilskalna ielā 2. decembrī pilnībā sakārtots palīgēkas jumta segums un joprojām namu sedz vecie dakstiņi, kādus veļas žāvētavas jumtam bija izvēlējušies celtnieki 1913. gadā. Turpinās arī darbs pie palīgēkas balkonu margu un logu restaurācijas.

Valmieras pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Neimane norāda, ka arī galvenajai ēkai Pilskalna ielā 2 restaurēta jumta konstrukcija un uzlikts jauns dakstiņu jumta segums, kā arī atjaunota jumta izbūve nama dienvidu pusē pret Gauju. Kā informē projekta koordinatore Indra Vīlistere, jumtā redzamas divas jaunas nelielas izbūves, kas paredzētas ēkas ventilācijas vajadzībām. Tas pasargās 18. gadsimta celto namu no mūsdienīgu iekārtu izvietošanas ārpusē pie fasādes. Nams tiek siltināts no ārpuses, un divas fasādes apšūtas ar restaurētiem vecajiem apšuvuma dēļiem. Spēcīgākai saules un lietus iedarbībai pakļautās fasādes apšūšanai izmantos jaunus dēļus.

„Ēkā ierīkota centrālapkure un pieslēgts siltums. Notiek telpu siltināšanas un apmešanas darbi, ierīkotas elektrības, drošības un sakaru sistēmas. Noslēgumam tuvojas durvju un logu restaurācijas darbi, saglabājot oriģinālās viras, rokturus un aizbīdņus, kā arī trūkstošās detaļas aizstājot ar laikmetam un stilam atbilstošām kopijām. Dienvidu fasādes ārdurvīm saglabājušies arī ārpusē esošie slēģi. Jāpiebilst, ka pēc nama atklāšanas, atvērti ārdurvju slēģi būs zīme, ka nams ir atvērts apmeklētājiem," stāsta Indra Vīlistere.

E. Neimane atzīmē, ka paralēli ēku restaurācijai un rekonstrukcijai turpinās darbs arī pie vēsturiskā ārstniecības un garšaugu dārza ierīkošanas. Šobrīd tiek veidots zinātniskās rokasgrāmatas dizains, īpašu uzmanību pievēršot tam, lai bagātīgais informatīvais materiāls par ārstniecības augiem, būtu ērti izmantojams ne tikai muzeja darbiniekiem, bet arī apmeklētājiem.

Jau ziņots, ka projekta „Vecpilsētas ainava pie Gaujas - Valmieras vēsturiskā centra revitalizācija" kopējais finansējums ir 694 918 latu, no kuriem 85% ir EEZ finanšu instrumenta un Norvēģijas finanšu instrumenta finansējums, bet 15% - Valmieras pilsētas pašvaldības līdzfinansējums.

Komentāri 1

Kas tie par jokiem?Valmieras vecpilsēta nodega 1944.gadā un tās vietā stāv ''Valeta''.Viens vešūzis vēl nav vecpilsēta.

pirms 10 gadiem, 2011.01.01 14:01

Valmiera