Valmierā notiks diskusija „Valmieras pilsētas vēsturiskais centrs - dzīvā vecpilsēta” 1

Lai kvalitatīvi izstrādātu Valmieras vecpilsētas reģenerācijas plānu, projekta „Vecpilsētas ainava pie Gaujas - Valmieras vēsturiskā centra revitalizācija" ietvaros 12.novembrī Valmieras Novadpētniecības muzejā notiks ekspertu diskusija „Valmieras pilsētas vēsturiskais centrs - dzīvā vecpilsēta".

 

„Diskusijā piedalīties uzaicināti Valmieras pilsētas pašvaldības, Būvvaldes, Vidzemes Augstskolas un muzeja pārstāvji, kā arī tūrisma jomas speciālisti, mākslinieki, arhitekti un ainavu arhitekti. Klātesošie runās par vairākiem tematiem - Valmieras senpilsētas vēsturiskajiem aspektiem, pašvaldības projektiem un plāniem senpilsētas teritorijā, vides ietekmi un citiem," informē Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Tabuna.

 

Viņa piebilst, ka projekta „Vecpilsētas ainava pie Gaujas - Valmieras vēsturiskā centra revitalizācija" ietvaros oktobrī noslēdzās muzeja ēkas un palīgēkas Pilskalna ielā 2 arhitektoniski mākslinieciskā inventarizācija, ko iepirkumu procedūras rezultātā veica SIA „Arhitektoniskās izpētes grupa".

 

Izpētes rezultātā secināts, ka dzīvojamā ēka būvēta 18.gs. 2.pusē, bet pārbūvēta 19.gs. 20. vai 30.gados. Ēkas esošajā plānojumā nolasāmi trīs periodi. Kā vecākā apdare (19.gs. 1.puse) konstatēts monohroms krāsojums tieši uz guļbaļķiem kāpņu telpā pie ieejas durvīm, bet krāsojuma slāņi ļoti slikti saglabājušies.

 

Ar 19.gs. 20. vai 30.gadiem datējams vecākais uz apmetuma konstatētais krāsojums ar dekoratīvu joslu sienas augšdaļā. Ēkā saglabājies liels skaits dažāda perioda vēsturiskās durvis, sākot no 18.gs., kā arī 19.gs. logu aplodas.

 

„Izpētes rezultātā noskaidrots, ka gruntsgabalā esošā palīgēka būvēta 1913.gadā, par ko liecina zelminī esošais gada skaitlis. Līdz mūsdienām ēka saglabājusies bez izmaiņām, saglabājot arī savu saimniecības ēkas funkciju.

 

 Arhitektoniski mākslinieciskās inventarizācijas slēdzienā uzsvērts, ka koka palīgēkas autentiskuma pakāpe ir maksimāla un tā ir vienīgā no SIA „Arhitektoniskās izpētes grupa" speciālistiem zināmajām šāda tipa ēkām, kas saglabājusies pilnībā nepārbūvēta ar oriģinālajiem būvgaldniecības izstrādājumiem.

 

Inventarizācijā noskaidrota arī ēkas sākotnējā apdare, kas varētu tikt atjaunota, papildus palielinot tās autentisko vērtību. Speciālisti iesaka saglabāt šo ēku pašreizējā veidolā, izmantojot to ar funkciju saistītas ekspozīcijas izvietošanai," norāda L. Tarbuna.

 

 

Projekta „Vecpilsētas ainava pie Gaujas - Valmieras vēsturiskā centra revitalizācija" kopējais finansējums ir 694 918 latu, no kuriem 85% ir EEZ finanšu instrumenta un Norvēģijas finanšu instrumenta finansējums, bet 15% - Valmieras pilsētas pašvaldības līdzfinansējums.

 

 Projekta galvenās aktivitātes ir Valmieras vecpilsētas reģenerācijas plāna izstrāde, divu muzeja apsaimniekoto ēku Pilskalna ielā 2 restaurācija, laivu piestātnes izbūve Gaujas krastā un viduslaiku garšaugu dārziņa izveidošana.

Komentāri 1

prahtweeders

Valmierai nav nekāda vēsturiskā centra kopš 1944.gada.Eksperti protams var sanākt un pamuldēt lai atpelnītu Eiropas naudu bet jēgas nebūs.To krievu izbumboto placi varētu taču vienreiz palēnām būvēt ciet lai pilsētai beidzot ir centrs.
Es labāk ieteiktu diskusiju ''Kā vērtēt TP pajoliņus kas gada sākumā uzplēsa Rīgas ielu un joprojām nespēj to salabot?''.

pirms 10 gadiem, 2009.10.30 10:19

Valmiera